Miasto chwali się sukcesami katowickiej GieKSy
Historyczny sukces hokeistów, udział siatkarzy w play-off’ach PlusLigi, utrzymanie się w Fortuna 1. Lidze przez piłkarzy i szanse na najwyższe w historii miejsce w Ekstralidze kobiet, a także międzynarodowe sukcesy szachistów to podsumowanie sezonu wielosekcyjnej GieKSy.
Miasto Katowice wspiera realizację wielu potrzeb, z którymi identyfikują się różne grupy mieszkańców. W większości nie są to działania dochodowe, bo dotyczącą m.in. utrzymania zieleni w mieście, kultury, edukacji, a także sportu zawodowego, który dla wielu mieszkańców jest ważną częścią funkcjonowania miasta. Wspieranie sportu to inwestycja, ale i promocja dla miasta. Sportowa marka Katowic – wielosekcyjny GKS Katowice osiągając coraz lepsze wyniki sportowe jest inwestycją, która w tym sezonie sportowym zrealizowała wszystkie postawione sobie cele.
– Wspieranie przez Miasto Katowice GKS-u wynika z przyjętej przez Radę Miasta „Strategii Rozwoju Sportu”. To GKS jest w niej określony jako sportowa marka Katowic. Budowa silnego i stabilnego klubu wielosekcyjnego jest projektem wieloletnim, który ma przynosić korzyści wizerunkowe miastu. Ważnym elementem działania spółki jest także szkolenie dzieci i młodzieży. Liczymy, że rozwój wielosekcyjnego klubu oraz budowa stadionu przyczynią się do wzmocnienia marki GKS Katowice, co pozwoli przyciągnąć sponsorów, którzy przejmą na siebie koszty funkcjonowania klubu – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic i dodaje, że mijający sezon napawa optymizmem i jest zasługą sprawnego zarządzania klubem.
Powołanie Marka Szczerbowskiego na prezesa klubu w 2019 roku było także momentem postawienia celów dla poszczególnych sekcji. Tegoroczny sezon to dla wszystkich sekcji GKS Katowice sezon z sukcesami.
– Jesteśmy dumni, że hokejowa drużyna zdobyła pierwsze od 52 lat Mistrzostwo Polski. To ogromny sukces! To możliwość dużej promocji dla miasta. Od samego początku powtarzaliśmy, że chcemy budować klub miasta i na sukcesy przyjdzie czas. Dzisiaj możemy się nimi chwalić. Dziękuję prezesowi Markowi Szczerbowskiemu za prowadzenie GieKSy po trofea – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
Najważniejszym sukcesem oczywiście jest wywalczenie Mistrza Polski w hokeju na lodzie, ale i pozostali zawodnicy i zawodniczki mają za sobą świetne sezony. Siatkarze po raz pierwszy awansowali do fazy play-off PlusLigi i rywalizowali o prawo gry w półfinale mistrzostw Polski z klubowymi mistrzami Europy. Piłkarze mimo trwającego wciąż sezonu wiemy, że utrzymają się w Fortuna 1 Lidze, natomiast piłkarki mają sporą szansę na zajęcie najwyższej lokaty w historii swoich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Szachy to szereg trofeów i medali, gdzie najważniejsze to wielki popis umiejętności Jana-Krzysztofa Dudy, który został wicemistrzem świata i mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, ponadto jako pierwszy Polak w historii wygrał Puchar Świata FIDE i zakwalifikował się do turnieju pretendentów o tytuł mistrza świata w szachach klasycznych.
– Zespół, którym kieruję podjął się budowy sportowej marki Katowic i zadanie to realizuje małymi krokami. Z każdym sezonem chcemy być lepsi! Apetyt rośnie, to widzimy w hokeju, gdzie żyjąc jeszcze sukcesem i tytułem Mistrza Polski już planujemy nasze występy w Lidze Mistrzów. Po tegorocznym sezonie siatkarzy i pierwszych meczach w play-off’ach, chcielibyśmy w kolejnym sezonie jeszcze więcej.– mówi Marek Szczerbowski, prezes zarządu GKS Katowice.
Sukcesy GKS Katowice to praca sztabów, ale też efekt polityki miasta, która ma na celu tworzenie wielosekcyjnego klubu, a także szkolenie dzieci i młodzieży. Przyjęta strategia kilka lat temu zaczyna przynosić efekty czego potwierdzeniem jest sportowe podsumowanie mijającego sezonu.
– Pora na zimną kalkulację i pokazanie liczb. Ponad pół tysiąca dzieci uczestniczy w naszych działaniach im dedykowanych. Pierwsze efekty to występy naszego wychowanka w pierwszej drużynie i jego sukcesy. To kierunek, który obraliśmy i będziemy kontynuować – mówi Łukasz Czopik, wiceprezes zarządu GKS Katowice.
Przypomnijmy, że decyzją prezydenta Marcina Krupy miasto realizuje kompleks stadionu miejskiego. Realizowany obecnie pierwszy etap katowickiej inwestycji zakłada budowę stadionu, który pomieści prawie 15 tysięcy kibiców, hali widowiskowo-sportowej, dwóch boisk treningowych, placu głównego, parkingów dla kibiców oraz wewnętrzną infrastrukturę drogową. Ten etap inwestycji zgodnie z harmonogramem powinien być gotowy w sierpniu 2024 r. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu, do istniejących już wtedy obiektów, dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe.
Podsumowanie sportowe sezonu poszczególnych sekcji:
1. Hokej na lodzie – GKS Katowice
Hokejowa drużyna GKS-u Katowice zdobyła pierwsze od 52 lat mistrzostwo Polski, pokonując w finałowej serii sezonu 2021/2022 Re-Plast Unię Oświęcim 4-0.
GKS wygrał fazę zasadniczą Polskiej Hokej Ligi, zwyciężając w 28 z 40 spotkań i zdobywając 83 punkty. W ćwierćfinale PHL katowicka drużyna pokonała zespół Zagłębia Sosnowiec 4-1 w serii, by w półfinale rozgrywek zmierzyć się z GKS-em Tychy. Obie drużyny stworzyły niezapomnianą rywalizację, o losach której musiał zadecydować mecz numer 7, wygrany przez GKS Katowice 3:2 po dogrywce. GieKSa pewnie wygrała także wszystkie cztery mecze finałowej rywalizacji z Re-Plast Unią Oświęcim, a swój tytuł mistrzowski przypieczętowała zwycięstwem 4:1 odniesionym 8 kwietnia br. w Oświęcimiu. Tym samym GKS, prowadzony przez Jacka Płachtę – wychowanka klubu, wrócił na mistrzowski tron w hokeju na lodzie po raz pierwszy od 1970 roku i uzyskał kwalifikację do występów w najbliższej edycji międzynarodowej Hokejowej Ligi Mistrzów. Hokeiści GKS-u stanowili też ważne ogniwa reprezentacji Polski, która wygrała niedawne mistrzostwa świata dywizji 1B i awansowała na zaplecze elity.
2. Siatkówka – GKS Katowice
Siatkarze GKS-u rozegrali historyczny sezon PlusLigi, określanej dumnym mianem Ligi Mistrzów Świata. Drużyna pod wodzą trenera Grzegorza Słabego, rodowitego katowiczanina i kibica GieKSy, po raz pierwszy awansowała do fazy play-off PlusLigi i rywalizowała o prawo gry w półfinale mistrzostw Polski z klubowymi mistrzami Europy, Grupa Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. To ogromny sukces siatkarskiego GKS-u Katowice, który mimo przeciwności losu i problemów zdrowotnych rozegrał wiele wspaniałych, zwycięskich spotkań i był zgodne określany jedną z największych pozytywnych niespodzianek ostatniego sezonu. Powołania do seniorskiej reprezentacji Polski doczekał się młody przyjmujący siatkarskiej GieKSy Jakub Szymański, a o dobrej pracy wykonywanej przez sztab trenerski i cały Klub świadczy fakt, że umowy na kolejny sezon podpisali kluczowi zawodnicy zespołu: kapitan drużyny Jakub Jarosz, amerykański rozgrywający Micah Ma’a oraz przyjmujący Tomas Rousseaux i Gonzalo Quiroga.
3. Piłka nożna mężczyzn – GKS Katowice
Po wywalczonym przed rokiem awansie, drużyna przystąpiła do rozgrywek Fortuna 1 Ligi jako beniaminek. Początek rywalizacji nie należał do łatwych, bo zespół – pomimo atrakcyjnej dla oka gry – zdobywał niewiele punktów. Wdrożona w trakcie rundy jesiennej przez sztab szkoleniowy zmiana taktyki przyniosła błyskawiczne efekty. Piłkarze ustabilizowali formę i rundę zakończyli na 13. pozycji w tabeli. W trakcie wiosennej części rozgrywek GKS jest 6. najlepiej punktującą drużyną ligi. Choć do zakończenia rywalizacji pozostały jeszcze dwie kolejki, piłkarze trenera Rafała Góraka już teraz zrealizowali postawiony im cel, jakim było utrzymanie się w Fortuna 1 Lidze.
4. Piłka nożna kobiet – GKS Katowice
Sezon Ekstraligi kobiet wciąż trwa, natomiast piłkarki GKS-u Katowice mają sporą szansę na zajęcie najwyższej lokaty w historii swoich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na trzy mecze przed końcem sezonu zespół pod wodzą trener Karoliny Koch zajmuje czwarte miejsce w tabeli, tuż za ligowymi potentatami z Łodzi, Sosnowca i Łęcznej. Od początku sezonu 2021/2022 kobieca drużyna GKS-u Katowice rozgrywa swoje domowe mecze na Stadionie Miejskim; ta zmiana wyraźnie im posłużyła, co potwierdza seria ośmiu kolejnych domowych meczów bez porażki. Powołanie do reprezentacji Polski dzięki dobrym występom w Ekstralidze otrzymała napastniczka GieKSy Klaudia Maciążka. Warto zauważyć, że w kadrze zespołu w coraz większym stopniu pojawiają się wychowanki Akademii „Młoda GieKSa”. Szansę na regularne występy i treningi z seniorskim zespołem otrzymały młodzieżowe reprezentantki Polski Zuzanna Witek, Anna Krakowiak i Kinga Seweryn.
5. Szachy – GKS Katowice
W ostatniej edycji drużynowych mistrzostw Polski w szachach klasycznych drużyna WASKO Hetman GKS-u Katowice zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Klubowi Szachowemu Polonia Wrocław. Występ katowickiego klubu w pierwszej edycji Polski Cukier Ekstraligi w Szachach Szybkich, rozgrywanej w marcu br., zakończył się zdobyciem przez WASKO Hetman GKS brązowych medali. Ostatnie miesiące były wielkim popisem umiejętności Jana-Krzysztofa Dudy, reprezentującego WASKO Hetmana GKS Katowice w mistrzostwach Polski. Duda został wicemistrzem świata i mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, ponadto jako pierwszy Polak w historii wygrał Puchar Świata FIDE i zakwalifikował się do turnieju pretendentów o tytuł mistrza świata w szachach klasycznych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).