Liga Mistrzów i Klubowe Mistrzostwa Europy w Rugby Olimpijskim

Liga Mistrzow i Klubowe Mistrzostwa Europy w Rugby Olimpijskim

Występy zespołów Posnanii w Lidze Mistrzów (Klubowych Mistrzostwach Europy)

W dniach 4-5.09.2021 w rosyjskim Sankt Petersburgu odbyły się Klubowe Mistrzostwa Europy (Rugby Europe 7’s Clubs Championship). Do turnieju na bazie rankingu federacji europejskiej Rugby Europe zostały zakwalifikowane 3 polskie zespoły:

• Biało Zielone Ladies Gdańsk (wielokrotne Mistrzynie Polski w Ekstralidze Kobiet)
  • Black Roses Posnania (wielokrotne medalistki Mistrzostw Polski Kobiet)

oraz

• KS Posnania zespół męski – obecny Mistrz Polski w Rugby 7

Dla obydwu zespołów poznańskich już sam udział w imprezie był wielkim wyróżnieniem.

Zespół męski Posnanii po bardzo zaciętej walce z najsilniejszymi zespołami w tej części świata uplasował się na 10 miejscu. Niestety niefortunne losowanie sprawiło, iż trafił do grupy z finalistami turnieju, co poskutkowało przegraną wszystkich meczy w fazie grupowej. Niemniej było to dobre przetarcie Muszkieterów przed kolejnymi turniejami międzynarodowymi i możliwość promocji poznańskiego rugby na świecie. Znacznie lepiej poradziły sobie zespoły kobiece, które niestety musiały zmierzyć się ze sobą w półfinale! Gdańsk i Poznań walczyły, o to kto podejmie rywalizację o złoty medal w finałach. Niestety poznanianki przegrały z drużyną z Gdańska i z tej przyczyny zakwalifikowały się do finału o 3 miejsce. Mimo to, jest to olbrzymi sukces, gdyż dwa zespoły polskie reprezentowały nas w dwóch kobiecych finałach. Gdańszczanki przegrały swój finał z CSKA Moskwa plasując się na drugim miejscu, a poznanianki z Black Roses przegrały swój finał z VVA Podmoskwie kończąc turniej na 4 miejscu. Obydwa rosyjskie zespoły składały się z reprezentantek kraju, które zakończyły niedawno rywalizację w finałach Igrzysk Olimpijskich w Tokio, dlatego mecze finałowe stały na bardzo wysokim poziomie. Zarówno oba polskie zespoły (Black Roses i Gdańsk) a także oba moskiewskie drużyny zdominowały cały turniej nie dając szans pozostałym 8 zespołom na rywalizację o mistrzowskie finały.