Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejny sezon katowickiego programu „Jak ryba w wodzie” za nami

jak ryba w wodzie

Katowiccy trzecioklasiści skończyli drugi semestr szkoły pływania w ramach programu „Jak ryba w wodzie”. W mijającym roku szkolnym w zajęciach wzięło udział 2054 dzieci. Kończą się też alternatywne lekcje WF-u dla rok starszych kolegów biorących udział w projekcie „Elita pływacka Katowic”. Kolejne zajęcia ruszają już we wrześniu, a na dobry początek wakacji na najmłodszych czeka dmuchany tor przeszkód.

– Miejskie baseny wybudowaliśmy z myślą o realizowaniu szeregu działań mających na celu promocję aktywności fizycznej. Idealnie wpisały się w to realizowane od kilku lat projekty „Jak ryba w wodzie” i „Elita pływacka Katowic” kierowane do katowickich trzecio i czwartoklasistów. Zajęcia zachęcają do nauki pływania i wprowadzania zdrowych nawyków. Na basenach Brynów, Burowiec i Zadole odbywają się też liczne zawody i warsztaty. Niedawno młodzi sportowcy pobierali lekcje pod okiem słynnej mistrzyni olimpijskiej Otylii Jędrzejczak. Z kolei w zawodach Masters brała udział 91-letnia Katowiczanka i wicemistrzyni świata na 800 metrów stylem dowolnym Urszula Walkowicz – mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Kończący się rok szkolny to czas podsumowań. Tylko w tej edycji w programie „Jak ryba w wodzie” wzięło udział 2054 uczniów. Do „Elity pływackiej Katowic” zakwalifikowało się 48 młodych adeptów pływania, a w nowym roku szkolnym będzie ich aż 60. Każdy uczestnik programu spędził w wodzie przynajmniej 20 godzin lekcyjnych. Ćwiczenia odbywały się na basenach Burowiec, Brynów i Zadole, ale też basenach szkolnych i w MOSiR-ze.

W ramach programu „Jak ryba w wodzie” młodzi adepci pływania korzystali z basenów sportowego i rekreacyjnego. Poznali i doskonalili style pływackie, były zaznajamiane z zasadami bezpieczeństwa i dowiedziały się, jakie korzyści niesie za sobą pływanie – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów Brynów, Burowiec i Zadole.

Lekcje w ramach programu „Jak ryba w wodzie” są każdego roku prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów i trwają dwa semestry – od września do czerwca. To jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Celami są nauka pływania, profilaktyka wad postawy i walka z nadwagą wśród katowickich uczniów.

Program „Jak ryba w wodzie” finansuje miasto zapewniające bezpłatny dostęp do infrastruktury, instruktorów, nauczycieli opiekujących się dziećmi i transport na zajęcia. Jest realizowany od 2020 r., a jego pomysłodawcą jest prezydent Katowic Marcin Krupa. Roczny koszt programu to ponad 1,6 mln zł.

Dodatkowy program „Elita pływacka Katowic”

Natomiast dla uczniów klas IV, którzy osiągnęli najlepsze rezultaty dodatkowo opracowano osobny program „Pływacka elita Katowic”. Bezpłatne zajęcia na trzech basenach miejskich Brynów, Burowiec i Zadole były organizowane w godzinach popołudniowych dwa razy w tygodniu. Do tego programu, w tym roku szkolnym, zakwalifikowano 48 utalentowanych pływacko młodych osób.

Dmuchany tor przeszkód na basenie Brynów

Już dzień po zakończonym roku szkolnym na miłośników wodnego szaleństwa będzie czekał dmuchany tor przeszkód umieszczony w niecce basenu Brynów. Atrakcja skierowana jest do dzieci umiejących pływać. Będzie można z niej skorzystać od 24 do 30 czerwca. Jest dostępna bezpłatnie w ramach zakupionego biletu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *