Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowickie osiedle na Zawodziu w nowej odsłonie.

Okrąglak Katowickie osiedle na Zawodziu w nowej odsłonie

Okrąglak - katowickie osiedle na Zawodziu w nowej odsłonie

Nowe szaty Okrąglaka

Osiedle mieszkalne KTBS przy ulicach Szerokiej, Marcinkowskiego i Saint Etienne odzyskuje blask. Od dwóch lat Katowickie TBS systematycznie odnawia fasady znajdujących się tam budynków. Zaczęło się od tych stojących przy ul. Szerokiej, następnie odmalowane zostały przypominające budowle z klocków bloki przy ul. Marcinkowskiego, a teraz przyszedł czas na charakterystycznego dla tej dzielnicy miasta “okrąglaka”.

– Osiedle na Zawodziu to jeden z naszych największych zasobów. Mieszkania w tym miejscu cieszą się niesłabnącą popularnością, a rotacja najemców jest minimalna. Osiedle powstawało na przestrzeni ostatnich 20 lat i pomimo, że stan techniczny budynków oceniam bardzo wysoko, to wymagały one po prostu odświeżenia. Cały czas staramy się unowocześniać nasze wszystkie zasoby np. przez montaż instalacji fotowoltaicznych wpływających na ograniczenie kosztów eksploatacji – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Profesor Pallado w raz z KTBS odmienił dzielnice

Autorem wielu projektów osiedli Katowickiego TBS był prof. Jan Pallado – kierownik Katedry Projektowania Architektonicznego w Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Profesor był silnie związany z Katowicami, a budynki przez niego zaprojektowane stały się charakterystycznymi elementami krajobrazu w kliku dzielnicach miasta. Sztandarowym, bardzo rozpoznawalnym projektem profesora jest osiedle Różane nawiązujące kolorystyką oraz motywami na elewacjach budynków do znanych róż z historycznego Nikiszowca. Wśród realizacji osiedli zaprojektowanych przez profesora jest też min. Osiedle po Kasztanami w Giszowcu.

Jednym z największych mieszkalnych kompleksów prof. Pallado jest ten znajdujący się w kwartale ulic Saint Etienne, Marcinkowskiego i Szerokiej, w tym górujący nad sąsiednimi budynkami, tzw. Okrąglak. KTBS uczciło profesora umieszczając na jednym z budynków przy ul. Szerokiej poświęconą mu tablicę. Projekty profesora zawsze cechowały się niepowtarzalnym charakterem i nieprzeciętną, ponadczasową formą, a dziś dzięki renowacji fasad wyglądają jak świeżo wybudowane.

Okoliczne place zabaw także odnowione

Przy okazji odnawiania budynków KTBS wyremontowało okoliczne place zabaw. Plac przy Okrąglaku (ul. Saint Etienne) ma wyczyszczone podłoże i zyskał nowy zestaw zabawowy. Została na nim także naprawiona huśtawka. Na placu zabaw przy ul. Bohaterów Monte Cassino została wymieniona nawierzchnia z kostki poliuretanowej na nawierzchnię jednolitą “laną”.

Plac Zabaw Katowickie osiedle na Zawodziu w nowej odsłonie
Plac Zabaw Katowickie osiedle na Zawodziu w nowej odsłonie

Katowickie TBS ciągle rośnie

Katowickie TBS posiada swoje zasoby, składające się z około 2500 mieszkań w Śródmieściu, Załęskiej Hałdzie, Giszowcu, Zawodziu, Ligocie i Bogucicach, ale najbliższe plany inwestycyjne zakładają powstanie blisko 500 nowych mieszkań w tym ponad 200 w nowym dla spółki miejscu – Wełnowcu. Tam na terenie dawnej bazy KZGM planowana jest budowa osiedla w technologii modułowej.

Według planów nowy kompleks mieszkalny ma zostać przeznaczony na potrzeby komunalne. Do mieszkań wprowadzą się lokatorzy kamienic, a zwolnione przez nich budynki będą poddane kompleksowej renowacji. Koncepcja ta zostanie zrealizowana jeżeli spółka pozyska finansowanie z rządowego Funduszu Dopłat, w przeciwnym razie mieszkania będą wynajmowane na zasadach obowiązujących w TBS.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze