Silesion.PL

serwis informacyjny

Polak na podium rowerowego Pucharu Świata! Podsumowanie zawodów Red Bull Roof Ride w Katowicach

W czasie sobotnich finałów, przez plac Sławika i Antalla przewinęło się 20 tys. kibiców, fot. Bartek Woliński

W czasie sobotnich finałów, przez plac Sławika i Antalla przewinęło się 20 tys. kibiców, fot. Bartek Woliński

W Katowicach zakończyła się 2. edycja zawodów Red Bull Roof Ride. Najlepsi zawodnicy rankingu FMB (Freeride Mountain Bike) przyjechali do Polski, by rywalizować o punkty do klasyfikacji Pucharu Świata na specjalnie zaprojektowanym torze. Riderzy startowali z dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a swoje przejazdy kończyli na oczach tysięcy kibiców, zgromadzonych na placu przed Spodkiem. Tytuł mistrza Red Bull Roof Ride obronił Polak Dawid Godziek (94,25 pktów) po raz pierwszy na świecie wykonując trick cashroll z 16-metrowego zeskoku. Obok niego na podium stanęli Jake Atkinson (91,87 pktów) i Chance Moore (89,50 pktów).

Szalona, super trudna, totalnie odjechana! – tak o trasie 2. edycji Red Bull Roof Ride w Katowicach powiedział Matt Jones, legenda MTB slopestyle. Tor składał się z siedmiu przeszkód, w tym 16-metrowego zeskoku i skoczni z ponad 13-metrową przerwą pomiędzy wybiciem a lądowaniem. To obecnie największa przeszkoda z jaką mogą mierzyć się riderzy na zawodach serii FMB World Tour.

Podczas piątkowych kwalifikacji, na linii startu stanęło 28 zawodników. Każdy z nich mógł wykonać maksymalnie 2 przejazdy. Do klasyfikacji generalnej zaliczany był ten, który uzyskał wyższe noty od sędziów. Ocenie podlegały, m.in.: styl, niepowtarzalność tricku, lądowanie, płynność przejazdu, rotacje, a także rodzaj ryzyka, jakie podejmowali zawodnicy. Do sobotnich finałów dostało się 12 najlepszych riderów. Wśród nich znaleźli się także lokalni bohaterowie – bracia Dawid i Szymon Godziek. Najlepszy przejazd należał do Jake’a Atkinsona z Wielkiej Brytanii (89,50 pktów).

Finałowa rywalizacja 1.07 była niezwykle zacięta. Wszyscy zawodnicy ukończyli po 3 przejazdy na oczach 20 tysięcy osób, które przewinęły się przez plac Sławika i Antalla w sobotę. Doping lokalnej społeczności dodał szczególnych skrzydeł zawodnikowi z Polski, Dawidowi Godźkowi, który nie tylko obronił złoto zdobyte podczas 1. edycji zawodów Red Bull Roof Ride w 2021 roku, ale także jako pierwszy na świecie wykonał trick cashroll, skacząc z dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego 16 metrów w dół. Tuż obok niego, na podium ustawili się Jake Atkinson i Chance Moore. Szymon Godziek zakończył rywalizację na 4. miejscu (88,56 pktów).

Piękne uczucie. Presja była niesamowita. Lokalna publiczność bardzo chciała, żeby to Polak stanął na podium, ja też bardzo tego chciałem. No i udało się! Do tego, w ostatnim przejeździe, gdy już byłem pewny zwycięstwa, po raz pierwszy na świecie zrobiłem cashrolla z płaskiego zeskoku, którego trenowałem już od jakiegoś czasu właśnie na taką specjalną okazję jak tutaj. – powiedział po zawodach zdobywca 1. miejsca Dawid Godziek.

Retransmisja z wydarzenia jest dostępna na platformie Red Bull TV. Wydarzenie wspierali: Red Bull Mobile, MINI, Miasto Katowice, Continental, Garmin, Abus, DJI, Dometic, FMB World Tour.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze