Silesion.PL

serwis informacyjny

Muzeum Śląskie: Nagroda w konkursie Śląska Rzecz 22 i program Szychty Kreatywnej 2023

Otatnie takie lato fot. Marcin Wojdak

Otatnie takie lato fot. Marcin Wojdak

Muzeum Śląskie w Katowicach z nagrodą główną Śląska Rzecz 22 w kategorii wystawiennictwo za wystawę „Autoportret rzemieślnika. Wystawa dzieł Bogdana Kosaka”.

Ruszyła tegoroczna odsłona projektu Szychty Kreatywnej, czyli cykliczne wydarzenie towarzyszące rewitalizacji dawnej łaźni Gwarek dla dużych i małych. W programie m.in. dyskusje, warsztaty, wystawy, gry i zabawy. 7 lipca zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wojdakiem, autorem książki „Ostatni turnus. Pocztówki z PRL” oraz na wystawę „Ostatnie takie lato”, stworzonej w oparciu o zdjęcia autora.

ŚLĄSKA RZECZ 22

Śląska Rzecz to regionalny konkurs, w którym nagradzane i wyróżniane są innowacyjne projekty w szeroko pojętym obszarze designu. Konkurs stawia na lokalność, funkcjonalność produktów w codziennym życiu, wpiera odważne, przełomowe, innowacyjne rozwiązania, zwłaszcza w obszarze potrzeb użytkowników wykluczonych.
Jury oceniało projekty w czterech kategoriach konkursowych: produkt, grafika użytkowa, usługa oraz wystawiennictwo. To właśnie w ostatniej wymienionej kategorii Muzeum Śląskie w Katowicach zdobyło nagrodę główną za wystawę „Autoportret rzemieślnika. Wystawa dzieł Bogdana Kosaka”. Wystawa prezentowana była w ramach projektu Szychta Kreatywna 2022.

Jury tak uzasadniło swój wybór:

Wystawa artystyczna pokazuje relację rzemieślnika z materią, z którą pracuje, tworząc wysokiej jakości dziedzictwo niematerialne. W rzeczywistości prezentuje artystę i jego osobowość – misterium tworzenia, ale w formie bardzo symbolicznej i emocjonalnej. Podkreśla kruchość i delikatność łączącą ceramikę oraz talent twórcy, jak również zakłada oszczędność środków wyrazu. Wśród atutów warto też wymienić wybór jednego z najbardziej znanych.

Gala wręczenia nagród 18. edycji konkursu Śląska Rzecz 22. odbyła się 22 czerwca na Zamku w Cieszynie.

Więcej informacji o nagrodzonych projektach Śląska Rzecz 22

SZYCHTA KREATYWNA 2023

23 czerwca ruszyła tegoroczna edycja projektu o nazwie Szychta Kreatywna. Tegoroczna edycja Szychty nosi tytuł „Fajrant na Gwarku”. Czym jest fajrant? To przerwa w pracy, czas na odpoczynek. Pora na wczasy!

W ramach projektu odbywają się cykliczne wydarzenie tj.: dyskusje, warsztaty, wystawy, gry i zabawy, które towarzyszą procesom rewitalizacji dawnej łaźni Gwarek.

W ramach wakacyjnego odpoczynku zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Ostatnie takie lato”, stworzonej w oparciu o zdjęcia Marcina Wojdaka, autora książki „Ostatni turnus. Pocztówki z PRL” i autora profilu na Instagramie „Cosmoderna”. Autor zdjęć, jak czuły przewodnik po świecie odchodzącym w zapomnienie, oprowadza nas po obiektach minionej epoki. Udokumentował dla nas najciekawsze przykłady architektury ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u, ale jak sam mówi: „Fotografuję zbudowane w tamtych czasach ośrodki wypoczynkowe, ale zarówno zdjęcia, jak i towarzyszące teksty są raczej komentarzem do współczesności”.

Spotkanie z Marcinem Wojdakiem w piątek 7 lipca o godz. 18:00.
Wystawę można oglądać od 10 września 2023 r.

Przygotowaliśmy również gratkę dla wielbicieli plakatów. W dniach 23.06-27.08 na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego będzie można przespacerować się pomiędzy reprodukcjami plakatów z kolekcji Muzeum Śląskiego. Plakaty nawiązują do wakacji, spędzania walnego czasu oraz dbania o wspólną przestrzeń do wypoczynku. Wystawie plenerowej „Bażant w polu, stonki mniej” towarzyszy quest, kto poprawnie go rozwiąże czeka na niego drobny upominek.

W wybrane soboty zachęcamy do spacerów!

Zapraszamy na letnie spacery po ogródkach działkowych, po których oprowadzi Państwa poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
W okresie międzywojennym na terenie Katowic w dwóch miejscach powiązano ogrody działkowe z ogrodami jordanowskimi w jedną całość, co było ewenementem w skali kraju. Zapraszamy do zapoznania się z historią tych urokliwych miejsc na terenie Katowic. Podczas dwugodzinnych spacerów omówione zostaną Rodzinne Ogrody Działkowe i towarzyszące im Ogrody Jordanowskie, przy:

  • – ul. Barbary 18 – w sobotę 15 lipca 2023 r. o godz. 10:00
  • – ul. Gliwickiej 233 – w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godz. 10:00

W sobotę 8 lipca od godz.11:00 pasjonatów fotografii zapraszamy na warsztaty fotograficzne „W pełnym słońcu”. Warsztaty przyjmą formę artystycznego pikniku. Podczas spotkania zajmiemy się eksperymentalnymi technikami bez kamerowymi, w ramach, których wykorzystamy twórczą funkcję promieni słońca.

Pełny program Szycha Kreatywna 2023

Szychta Kreatywna to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024