Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice: Sztuczna Rawa już wyremontowana, ale na fontannę na Giszowcu poczekamy

Sztuczna Rawa otwarta

Sztuczna Rawa otwarta

Zakład Zieleni Miejskiej zakończył remont sztucznej Rawy na Rynku w Katowicach. Wczesną wiosną mieszkańcy miasta zauważyli widoczne spękania i ubytki na kamiennej powierzchni tej sztucznej rzeki. Po prawie dziesięciu latach funkcjonowania, w sztucznej Rawie zaczęły pojawiać się coraz liczniejsze szczeliny, a niektóre płyty traciły swoją stabilność. Ze względu na wiek, intensywną eksploatację i narażenie na erozję, konstrukcja tej sztucznej rzeki wymagała renowacji.

W ramach przeprowadzonego remontu dokonano wymiany 40 płyt granitowych, zarówno w korycie rzeki, jak i na jej krawędziach. Nowe płyty zapewnią nie tylko estetyczny wygląd, ale również stabilność i bezpieczeństwo użytkownikom. Zakład Zieleni Miejskiej podjął się tego zadania, aby przywrócić sztucznej Rawie jej pierwotny blask i funkcjonalność.

– Musieliśmy przystąpić do renowacji w tym roku, by stan sztucznej Rawy nie ulegał pogorszeniu. Bardzo się cieszę, że renowację udało nam się wykonać w krótkim czasie i przy założonym budżecie. Pozwoli to mieszkańcom Katowic korzystać z przestrzeni nad rzeką przez całe lato. Woda w rzece już płynie i wszystko działa bez zarzutów, więc remont możemy uznać za zakończony – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.    

Remont sztucznej Rawy na Rynku jest istotnym działaniem, mającym na celu utrzymanie wysokiej jakości przestrzeni miejskiej w Katowicach. Ta popularna atrakcja, stanowiąca nieodłączny element miejskiego krajobrazu, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dlatego też istotne jest dbanie o jej stan i regularne przeprowadzanie konserwacji, aby mieszkańcy i odwiedzający mogli cieszyć się jej urokiem i funkcjonalnością przez długie lata.

Duży problem z budową fontanny solankowej na Giszowcu 

Niestety mniej optymistyczne wiadomości płyną z Giszowca, gdzie przy ul. Batalionów Chłopskich trwa budowa fontanny solankowej. Inwestycja, o wartości 519 tys. zł, zgodnie z umową, powinna się zakończyć do 30 kwietnia br. Teren budowy zajmuje powierzchnię 987 m2, a sama fontanna to 21 m2. Razem z solankową instalacją miały powstać prowadzące do niej ścieżki, elementy małej architektury, w tym stojaki na rowery oraz miała zostać nasadzona nowa zieleń.

Zakład Zieleni rozwiązał umowę z wykonawcą fontanny. Głównym powodem decyzji jest fakt, że jak wszystko wskazuje, nie ma on możliwości dokończenia budowy, zarówno fontanny, jak i jej otoczenia. Wykonawca już znacznie przekroczył termin realizacji inwestycji, a w tej chwili praktycznie zerwał kontakt z ZZM – nie odpowiada na pisma i telefony. Kolejnym krokiem w tej sytuacji będzie inwentaryzacja wykonanych prac oraz wyłonienie podmiotu, który dokończy budowę. Obecny wykonawca nie uniknie także kar umownych za opóźnienia w realizacji inwestycji.   

– Jesteśmy zmuszeni rozwiązać umowę z wykonawcą fontanny solankowej. To ostateczny krok, ale konieczny. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnienia i zagrożenie inwestycji, na którą czekają mieszkańcy Giszowca. Teraz czeka nas proces podsumowania tego, co zostało zrobione i znalezienie podmiotu, który dokończy budowę – podsumowuje dyrektor Wołosz.

Budowa tężni na Tysiącleciu
Budowa tężni na Tysiącleciu

Budowa tężni na Tysiącleciu idzie zgodnie z planem     

Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu, ale jej otwarcie jest zaplanowane na przyszły rok. Na terenie inwestycji, w otoczeniu tężni, stanie 20 ławek, stoły piknikowe oraz nasadzone zostaną rośliny – m.in. modrzewie, różnego rodzaju sosny oraz świerki. Powstaje również pergola – zacieniona alejka składająca się ze słupów i ułożonej na nich kratownicy, po której będzie piąć się winorośl pachnąca. Sama tężnia będzie okrągła – żelbetowa niecka na rzucie koła będzie miała średnicę ponad 16 m z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy 6,8 m. Razem z tężnią powstanie także ogród sensoryczny. Łączny koszt obu inwestycji to prawie 2,9 mln zł. W tej chwili wszystkie roboty idą zgodnie z planem i można spodziewać się, że już tej jesieni zobaczymy efekt projektu wyłonionego w budżecie obywatelskim.

Zbliżające się lato powoduje, że mieszkańcy z chęcią korzystają z fontann i tężni, które dają ukojenie w upalne dni. Możliwy jest już odpoczynek przy najbardziej widowiskowej fontannie w mieście, czyli sztucznej Rawie, natomiast budowa tężni na Tysiącleciu trwa. Oprócz tego uruchomione są już prawie wszystkie fontanny w mieście – jedynie fontanna przy placu Herberta przechodzi remont.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze