Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice remontują Spodek

Spodek to nie tylko hala widowiskowo sportowa fot. KAW

Spodek to nie tylko hala widowiskowo sportowa fot. KAW

Spodek w Katowicach, położony obok hali widowiskowo-sportowej, to obiekt, który oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Oprócz hali widowiskowej, znajduje się tam również lodowisko, sala gimnastyczna, basen oraz hotel. Właśnie ogłoszono przetarg na remont dachu sali gimnastycznej.

W ciągu ostatnich lat, Spodek przeszedł już wiele modernizacji i poprawek. W ramach jednej z nich, zapewniono nowy, bezpieczny układ zasilania za kwotę 3,3 mln złotych. Planowane są również kolejne prace modernizacyjne. Na II kwartał 2023 roku zaplanowano przetarg na modernizację monitoringu w Spodku.

– Spodek gości nie tylko wyjątkowe koncerty największych gwiazd polskiej i światowej muzyki. Odbywają się tu również wielkie imprezy sportowe, jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn czy tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej. To m.in. w Spodku gościliśmy kongresy o globalnym zasięgu, takie jak Światowe Forum Miejskie – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Choć Spodek kojarzy się przede wszystkim z halą widowiskowo-sportową, to na cały kompleks składa się kilka budynków. Wśród nich są m.in. lodowisko czy sala gimnastyczna, z której korzystają uczniowie katowickich szkół, a także kluby i stowarzyszenia. Przy planowaniu remontów nie zapominamy również o tych obiektach – dodaje prezydent.

Sala gimnastyczna z nowym pokryciem dachu

Dnia 28 marca 2023 roku ogłoszono postępowanie przetargowe dotyczące modernizacji dachu sali gimnastycznej, znajdującej się w kompleksie Spodek. Powierzchnia użytkowa tej części obiektu wynosi około 1 500 metrów kwadratowych. Składa się na nią płyta główna o wymiarach 30×30 metrów oraz widownia, która może pomieścić ponad 350 osób.

W ciągu ostatnich lat w sali gimnastycznej już przeprowadzono cyklinowanie parkietów na powierzchni niemal 900 metrów kwadratowych, co stanowi powierzchnię tafli wody na niespełna dwóch basenach sportowych.

Oferty na wykonanie prac są przyjmowane do 12 kwietnia. Po wyłonieniu wykonawcy w przetargu, będzie on miał 3 miesiące na realizację prac od momentu podpisania umowy.

– Pokrycie dachu sali gimnastycznej było realizowane w starej technologii, wykorzystano do niego między innymi płyty cementowo-azbestowe. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się wymianą całego pokrycia dachowego, co zabezpieczy obiekt na kolejne lata i ustrzeże przed możliwością powstania takich awarii, jak odspojenie fragmentu płyty warstwowej, do którego doszło w październiku 2022 r. – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.  

Wcześniej podobne prace prowadzone były na dachu głównej hali Spodka. W grudniu ubiegłego roku odebrano wartą 4,3 mln zł inwestycję polegającą na gruntownej modernizacji tego elementu, dzięki której budynek został zabezpieczony na kolejne lata. Wykorzystano do tego nowoczesną membranę hydroizolacyjną EPDM, a zużyte elementy zostały zastąpione nowymi.  

Nowy układ zasilania 

W jednej z ostatnio realizowanych inwestycji zadbano również o element, bez którego żadne z wydarzeń w Spodku nie mogłoby się odbyć. To układ zasilający halę. Przeprowadzona została jego inwentaryzacja i ocena stanu technicznego, a następnie powstała koncepcja jego modyfikacji oraz rozbudowy. Efektem inwestycji – której wartość sięga 3,3 mln zł – jest zabezpieczenie przed potencjalnymi awariami, wynikającymi z zaniku napięcia w budynku, ale także stworzenie układu zasilania korzystającego z trzech niezależnych źródeł. 

Jeszcze większe bezpieczeństwo uczestników wydarzeń

Modernizację przejdzie również system monitoringu, który pozwala dbać o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń organizowanych w Spodku. To, co dzieje się zarówno wewnątrz obiektów, jak i wokół nich jest śledzone przez blisko 200 kamer. 102 z nich zostaną wymienione na nowocześniejsze, a infrastruktura zostanie wyposażona w nowe serwery oraz twarde dyski umożliwiające zapis cyfrowy w wysokiej jakości. Co ważne, nowy system będzie cechował się zaawansowanymi możliwościami. Jedną z nich jest możliwość rozpoznawania twarzy. W przypadku, gdy zachowanie jakiejś osoby będzie wydawać się podejrzane, kamery automatycznie będą podążać za nią, tak by służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały dokładne informacje o jej lokalizacji i mogły zareagować, gdy nastąpi taka potrzeba.  

Obecnie trwają przygotowania do postępowania przetargowego, którego celem będzie wybranie wykonawcy modernizacji monitoringu. Zgodnie z planem zostanie ono ogłoszone w drugim kwartale tego roku. 

Nowe oblicze Spodka

W obiekcie konsekwentnie prowadzone są różnego rodzaju prace – zarówno remontowe i konserwujące, jak i poprawiające funkcjonalność obiektu. W 2011 roku budynek zyskał nową elewację. W ramach prac wymieniono łuski azbestowo-cementowe, które zastąpiło ok. 30 tysięcy nowych, aluminiowych elementów. W ciągu ostatnich czterech lat dokonano m.in.: modernizacji wszystkich toalet, która kosztowała ok. 5,9 mln zł czy też modernizacji strefy szatni dla zawodników o wartości ok. 760 tys. zł.  Te ostatnie zakończono przed ubiegłorocznymi Mistrzostwami Świata w siatkówce, dzięki czemu zawodnicy mogli korzystać już z nowej infrastruktury. Dokonano też modernizacji zapadni w obrębie płyty głównej Spodka i podestów technicznych, a ponadto naprawiono powłoki ognioochronne oraz instalację odgromową, a system monitoringu uzupełniono o kolejne kamery. Wartość tych inwestycji to ok. 2 mln zł. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze