Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice ogłosiły przetarg na budowę parku przy powstającym MDK-u na Osiedlu Witosa.

Budowa Miejskiego Domu Kultury Witosa Fot. KAW

Budowa Miejskiego Domu Kultury Witosa fot. KAW

Mieszkańcy osiedla Witosa zyskają nową przestrzeń parkową z ogrodami społecznymi, siłownią zewnętrzną i pergolami. Powstanie ona wokół domu kultury, którego budowa zakończy się we wrześniu br. Realizacja obu etapów inwestycji sprawi, że miejsce w pobliżu pętli autobusowej przy ul. Kwiatkowskiego będzie tętnić życiem.

– Budowa Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa przede wszystkim zwiększy ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedla, którzy aktywnie uczestniczyli w konsultacjach zorganizowanych w trakcie przygotowania inwestycji – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Widać postęp prac przy budowie obiektu nowego MDK. Ostatnim etapem inwestycji będzie realizacja parku wokół domu kultury, na którą to część właśnie ogłosiliśmy przetarg. Zależy nam, by całość była gotowa jeszcze jesienią tego roku – dodaje prezydent. Budowa MDK-u na os. Witosa to jeden z zapisów „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Katowic Marcina Krupy.

W ramach drugiego etapu prac wokół Miejskiego Domu Kultury Witosa powstanie przestrzeń parkowa o powierzchni ok. 17 tys. m2, która zostanie obsadzona 54 szt. drzew, 572 szt. krzewów, 537 szt. traw ozdobnych oraz prawie 10 tys. m2 trawnika. Ma ona stać się miejscem rekreacji i spotkań mieszkańców. W parku znajdą się między innymi ogrody społeczne, leśny plac zabaw oraz punkt odpoczynku dla rowerzystów. Będzie w nim można spędzać bezpiecznie czas także wieczorami – na jego terenie zostanie zainstalowane oświetlenie oraz monitoring. Spacerować będzie można alejkami oraz drewnianą kładką, a ci, którzy lubią intensywny ruch, będą mogli skorzystać z siłowni zewnętrznej. Nie zabraknie tu elementów małej architektury, jak pergole, stojaki rowerowe, ławki czy półpodziemne kosze na śmieci. Zakres prac obejmuje także budowę 10 miejsc postojowych.

– W zakresie inwestycji przewidujemy również wykonanie ogrodu deszczowego wykorzystującego naturalne obniżenie terenu oraz suchej rzeki, czyli wyłożonej kamieniami imitacji strumienia, która w czasie deszczu wypełnia się wodą, wpływając na mikroklimat, a także nawodnienie okolicznej roślinności. Oba elementy zostaną wykonane w postaci kompozycji krajobrazowej – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wykonawcy mogą składać swoje oferty w postępowaniu przetargowym do 7 czerwca. Ten, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 4 miesiące na realizację inwestycji, następnie będą wykonywane odbiory.

Koniec budowy lada dzień

Wielkimi krokami zbliża się za to zakończenie I etapu inwestycji, czyli budowy obiektu, w którym będzie mieścił się Miejski Dom Kultury. Roboty budowlane zakończą się w czerwcu, a na kolejne trzy miesiące zaplanowane są procedury odbiorowe. Przed wykonawcą do zrealizowania zostały: parking dla 22 samochodów (w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami), stojaki rowerowe i zagospodarowanie terenu oraz szereg robót wykończeniowych wraz z instalacjami w środku budynku.

Koncerty, warsztaty, wystawy – każdy znajdzie tu ciekawe zajęcia

Obiekt został zaplanowany tak, by dawał szerokie możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń i aktywności. Jego głównym punktem jest wielofunkcyjna sala, w której będą organizowane różnego rodzaju występy czy koncerty. Zostanie ona wyposażona m.in. w reżyserkę i zaplecze techniczne, które pozwolą na profesjonalną obsługę widowisk. To, co będzie działo się na scenie wyposażonej w pianino, będzie można obserwować z widowni posiadającej 200 miejsc siedzących. Przestrzenie pozostałej części budynku będą przeznaczone na organizację np. lekcji taneczno-ruchowych, warsztatów plastycznych czy nauki gry na instrumentach. Znajdzie się tu także przestrzeń dla klubu seniora. Z kolei w holu – dzięki specjalnemu systemowi do podwieszania i oświetlenia – będzie można organizować wystawy sztuki. 

Pierwszy etap prac obejmuje ponadto zagospodarowanie najbliższego otoczenia budynku. W tym zakresie także zadbano o zapewnienie odpowiednich warunków dla realizacji misji domu kultury. Dlatego przewidziano tu zadaszoną scenę i dmuchany ekran z projektorem, które umożliwią organizowanie wydarzeń plenerowych.

Zainteresowanie przetargiem na ten etap inwestycji było bardzo duże, swoje oferty złożyło 15 firm. Wybrana została najlepsza oferta o wartości niemal 22 mln zł, złożona przez Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o. o. Sp. Komandytowa.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024