Silesion.PL

serwis informacyjny

Kamienica przy ul. Chopina 9 w Katowicach wygląda jak nowa

Kamienica przy ul. Chopina 9 w Katowicach fot. KAW

Kolejny budynek w centrum Katowic został odnowiony. Tym razem to kamienica przy ul. Chopina 9. Kamienica została poddana kompleksowej modernizacji energetycznej, a wnętrze budynku przeszło remont. W efekcie kolejny obiekt w ścisłym centrum zyskał na estetyce, stając się wizytówką miasta jednocześnie oferując lokatorom wyższy komfort życia.

– Na jakość życia w mieście wpływ ma wiele czynników. To dostęp do edukacji na wysokim poziomie, szeroka oferta rynku pracy, czy bliskość przestrzeni umożliwiających wypoczynek. Dlatego tworzymy nowe parki i sukcesywnie modernizujemy te już funkcjonujące, a bezrobocie w Katowicach jest jednym z najniższych w Polsce i na koniec marca br. wynosiło 1,1%. Jednak równie ważne jest mieszkanie w komfortowych warunkach, dlatego też m.in. prowadzimy remonty budynków Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje zasobem ok. 15 tys. mieszkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Łącznie na modernizację zasobów mieszkaniowych KZGM przeznaczy w tym roku prawie 23 mln zł, przy czym część tych środków to przygotowanie inwestycji na kolejne lata. To gwarantuje, że kolejne budynki będą sukcesywnie poddawane remontom – podkreśla prezydent.

Projekt modernizacji budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 9 zakładał jego kompleksową modernizację energetyczną. Prace dotyczyły odnowienia ścian elewacji, ale też mieszkań, piwnic i poddasza. Wykonano nowe warstwy posadzek wraz z izolacją przeciwwilgociową w pomieszczeniach technicznych, korytarzu i piwnicy. Prace zostały wykonane przez firmę PPHU MJ Marcin Jasiński z Mysłowic. Koszt remontu wyniósł ponad 2,8 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki pozyskane z dofinansowania na modernizację techniczną zasobu mieszkaniowego gminy z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Remont mieszkań i poddasza

W ramach modernizacji we wszystkich 9 mieszkaniach i jednym lokalu użytkowym wykonano konieczne prace remontowe. W czterech mieszkaniach położono nowe warstwy posadzki, a także postawiono w kilku miejscach ściany działowe. Wykonano otwory drzwiowe wewnętrzne i zewnętrze wraz z nadprożami oraz zamontowano stolarkę otworową. W podwórku oraz w pomieszczeniach gospodarczych ułożono nową nawierzchnię.

Renowację przeszło także poddasze, m.in. wymieniona została więźba dachowa. W części frontowej dachu i od podwórza położono dachówki ceramiczne w kolorze czerwonym. Zamontowano ponadto nowy właz dachowy i automatyczną klapę oddymiającą, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Nowe instalacje

Zakres prac obejmował również nowe instalacje – centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej. Zdemontowano instalację gazową i wykonano nową zewnętrzną kanalizację sanitarną i deszczową. Zamontowana została także instalacja odgromowa i oddymiająca.

– Remont kamienicy przy Chopina 9 trwał 10 miesięcy. Prace dotyczyły modernizacji energetycznej budynku. Zyskają na tym przyszli lokatorzy, ponieważ termomodernizacja pozwala na przyłączenie do sieci ciepłowniczej i ograniczenie niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń na wysokości do 40 m, pochodzących ze spalania, głównie węgla w piecach. W mieszkaniach przy Chopina usunięto takie piece i nowi lokatorzy zyskają wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób ogrzewania. Wraz z poprawą stanu technicznego wyremontowano nie tylko instalacje wewnętrzne, ale także bardziej wizualne elementy – są nowe tynki, posadzki, zagospodarowanie podwórza, a także odnowione klatki – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

KZGM odnawia mieszkania i ich otoczenie

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie przeprowadza kolejne modernizacje.  W ostatnim czasie wyłoniono wykonawców remontów klatek schodowych m.in. przy ul. Wiosny Ludów 32c. Z kolei na ul. Tysiąclecia 5 wykonane zostanie nowe pokrycie dachowe. Oprócz tego prowadzane są modernizacje wewnętrznych instalacji – w kwietniu podpisano umowę na montaż instalacji c.o. w mieszkaniach, m.in. przy ul. Emerytalnej, Piotrowickiej, Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Prace wykonywane przez KZGM dotyczą także zieleni znajdującej się w otoczeniu budynków – trwa właśnie remont skwerów przy ulicach Katowickiej oraz Poniatowskiego, dzięki czemu mieszkańcy zyskają przyjemne miejsca do wypoczynku. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024