Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowiccy maturzyści kończą rok szkolny

Pusta klasa szkolna

28 kwietnia 2023 roku uczniowie z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w Katowicach oficjalnie kończą rok szkolny. Spośród 2121 uczniów, którzy uczęszczali do miejskich placówek, 1982 zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego, który rozpocznie się 4 maja.

W związku z tym ważnym momentem, Marcin Krupa, prezydent Katowic, napisał list do uczniów, w którym życzy im powodzenia i zachęca do skorzystania z oferty miasta po zdaniu egzaminów. Prezydent podkreśla, że niezależnie od wybranej ścieżki kariery, warto związać swoją przyszłość z Katowicami, gdzie czekają ciekawe propozycje związane z pracą czy nauką.

– Przed Wami egzamin dojrzałości. Jestem przekonany, że sobie dobrze z nim poradzicie – wykorzystując nabyte w ostatnich latach wiedzę, kompetencje i umiejętności. Życzę Wam spokoju, koncentracji i pewności siebie. Wierzę, że osiągniecie takie wyniki, na jakie liczycie! – przekazał w liście do uczniów kończących rok szkolny Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Teraz czas na podjęcie decyzji co dalej. Niezależnie od tego jaki kierunek dalszego rozwoju obierzecie, zachęcam, by swoją przyszłość związać z Katowicami – czy to podejmując w naszym mieście pracę czy też korzystając z oferty Europejskiego Miasta Nauki 2024 i naszych uczelni. Tymczasem trzymam za Was kciuki i na szczęście przekazuję kubek, który być może przyda się na herbatę lub kawę po ciężkich egzaminach bądź w trakcie przygotowań do kolejnych – dodaje prezydent.

Wśród maturzystów, najwięcej, czyli 230, będzie pochodziło z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a najmniej, bo tylko 12, ze Zespołu Szkół Handlowych im. B. Prusa w Katowicach.

Wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun, przypomina, że miasto otrzymało tytuł “Samorządowego Lidera Edukacji” za oryginalność i różnorodność działań w dziedzinie edukacji. Teraz jednak czeka na uczniów najważniejszy egzamin, a wyniki matur będą weryfikacją ich wiedzy i umiejętności.

– Działania Katowic w dziedzinie edukacji charakteryzują się oryginalnością, różnorodnością, wpisują się w tradycję i kulturę lokalną aktywizującą dzieci i młodzież. To ocena ekspertów z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która właśnie w ten sposób uzasadniała tegoroczne przyznanie Katowicom tytułu „Samorządowego Lidera Edukacji”. Teraz czeka nas, naszych pedagogów i uczniów najważniejszy egzamin, weryfikacja, którą będą wyniki matur, do których przystępuje prawie 2 tysiące uczniów – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

W dniach od 4 do 23 maja 2023 roku odbędzie się tegoroczna matura, która pozwoli na uzyskanie świadectwa dojrzałości. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego został zaplanowany na okres od 1 do 19 czerwca, natomiast egzamin poprawkowy odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia 2023 roku. Wyniki matury (termin główny i dodatkowy) zostaną ogłoszone 7 lipca 2023 roku.

Dla większości tegorocznych maturzystów kolejnym krokiem w edukacji będzie podjęcie studiów. W grudniu 2021 roku Katowice zostały uhonorowane tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience, a w 2024 roku miasto będzie organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. To prestiżowe wydarzenie skupiające autorytety ze świata nauki.

Tegoroczni maturzysći walczą o jak najlepsze wyniki, które pozwolą im rozpocząć studia na wymarzonych uczelniach. Katowickie uczelnie oferują szeroki zakres kierunków, od nauk ścisłych i medycznych, przez te humanistyczne, aż po kulturę i sport. W maju rozpocznie się rekrutacja na Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki oraz Politechnikę Śląską, a 1 czerwca na Uniwersytet Śląski. Akademia Sztuk Pięknych już rozpoczęła nabór słuchaczy na rok akademicki 2023/2024.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024