Silesion.PL

serwis informacyjny

Już wkrótce mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego parku w katowickiej Kostuchnie

Park Przy Ul. Wantuly W Katowicach Kostuchna Fot. Kamil Kalkowski

Park przy ul. Wantuły w Katowicach Kostuchna fot. Kamil Kalkowski

Zakończyły się prace budowlane w parku przy ul. Wantuły w katowickiej dzielnicy Kostuchna. Obecnie trwają odbiory. Mieszkańcy południowych dzielnic w przyszłym tygodniu będą mogli korzystać z nowego miejsca wypoczynku. Znajdują się tu urządzenia do zabawy dla dzieci, sprzęty do uprawiania sportów oraz infrastruktura umożliwiająca spokojną rekreację. 

– Zielony teren przy ul. Wantuły był dotychczas niezagospodarowany. Otaczają go domy, mieszkania, a także szkoła, więc naturalnie w tym miejscu potrzebny był park. Po zakończeniu prac mieszkańcy mają do dyspozycji uporządkowany teren z wydzielonymi strefami aktywności – m.in. placem zabaw dla dzieci, miejscami do rekreacji czy do obserwacji przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powstanie parku przy ul. Wantuły to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także w Wełnowcu, u zbiegu ul. Leopolda i Wiertniczej oraz w dolinie rzeki Ślepiotki. Zrewitalizowany został także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent.

Park przy ul. Wantuły znajduje się na południu Katowic – we wschodniej części dzielnicy Kostuchna. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Znajduje się tu również niewielki staw o głębokości ok. 1 m. Koszt inwestycji to ponad 5,4 mln zł. Park ma powierzchnię prawie 34 tys. m2.

Rozrywka dla dzieci

Najmłodsi zyskali w parku ciekawe miejsca do zabawy – jest np. wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy. Oprócz tego jest huśtawka – tzw. bocianie gniazdo. Zestaw do ćwiczeń, składający się z mostku łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną pozwala dzieciom na ćwiczenie zdolności motorycznych i koordynacji. Długość tego zestawu to ok. 2 m. Dodatkowo dostępny jest rowerek-bujak na sprężynie, a także hamaki do odpoczynku.

Odpoczynek dla starszych

Podczas spaceru mieszkańcy mogą skorzystać z leżaków, a także ławek. W parku są też trzy typy altan z miejscem na organizację grilla. Ciekawym miejscem jest punkt obserwacyjny – drewniana konstrukcja jest zadaszona, a sama czatownia jest elementem ścieżki przyrodniczej, na której znajdują się też hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy”, która prezentuje różne gatunki drzew, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

– W ramach prac w parku przebudowane zostały także ciągi piesze – jest nowy układ alejek parkowych. Ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo, jest oświetlenie – w parku jest 21 opraw oświetleniowych i 6 opraw umożliwiających podświetlenie podestów. Dzięki temu możliwe będą wieczorne spacery po tym terenie. Park jest także monitorowany, co wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – podkreśla Mieczysław Wołosz dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Nowe drzewa

Park przy ul. Wantuły był dotychczas nieurządzonym terenem zielonym, dziko porośniętym drzewami i krzewami. Dzięki rewitalizacji tego miejsca zasadzono nowe drzewa – m.in. buki pospolite, dęby szypułkowe, dęby błotne, graby pospolite. Oprócz tego pojawiły się 373 krzewy i pnącza, a także aż 7,5 tys. m2 traw. Mieszkańcy mogą także podziwiać łąki kwietne, łąkę trawiastą i zieleń przywodną. W całym parku zainstalowano 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi – m.in. odgradzają one otwarty plac zabaw i plac ćwiczeń, a teren parku jest oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025