Silesion.PL

serwis informacyjny

Renowacja byłej kuźni i warsztatu mechaniczneo na terenie Muzeum Śląskiego

#NaszeMuzeum Muzeum Śląskie w Katowicach

#NaszeMuzeum Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie otrzymało znaczące wsparcie finansowe na rewitalizację kolejnych historycznych budynków, w ramach kontynuacji działań mających na celu zachowanie dziedzictwa przemysłowego regionu. Tym razem pod lupę wzięte zostały dawne kuźnie i warsztaty mechaniczne, które przechodzić będą gruntowną renowację i adaptację do nowych funkcji.

Obiekty te, wpisane do gminnej ewidencji zabytków, znajdują się w północno-zachodniej części terenu muzeum, przy ul. Dobrowolskiego 1. Po zakończeniu prac budynki zyskają nowe życie jako przestrzeń wystawiennicza, z przeznaczeniem na stałą ekspozycję prezentującą bogatą historię przemysłu na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Dodatkowo, w ich wnętrzu powstanie przestrzeń warsztatowo-edukacyjna oraz profesjonalna pracownia konserwacji metalu z zapleczem technicznym i magazynowym.

Projekt przewiduje także prowadzenie różnorodnych zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz szkolenie personelu muzealnego. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na lata 2024–2028, a jego wartość to imponujące 49,4 mln zł. Na ten cel, aż 32,3 mln zł pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), zaś wkład własny projektu zapewni Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W oczekiwaniu na pełną realizację tego ambitnego planu, warto zauważyć, że prace budowlane w południowo-zachodniej części terenu muzeum są już w toku. Efektem tych działań będzie odrestaurowany i przebudowany budynek dawnej łaźni Gwarek. W jego wnętrzu powstaje magazyn studyjny, który zaprezentuje największe i najcięższe eksponaty związane z historią przemysłu i militariami. Planowane jest umieszczenie tam takich eksponatów jak maszyna parowa z Huty Baildon czy elektryczna maszyna wyciągowa z KWK “Rydułtowy”.

W ostatnich tygodniach trwały prace renowacyjne elewacji, budowana była dwukondygnacyjna antresola, a także montowana konstrukcja dachu. Oczekuje się, że prace te zakończą się w listopadzie 2024 r. Całkowity budżet inwestycji wynosi 34 mln zł, z czego 15,1 mln zł pochodzi z dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a pozostałą część pokrywa Województwo Śląskie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024