Silesion.PL

serwis informacyjny

Jarmarki i kiermasze Bożonarodzeniowe na Śląsku w 2022 roku

Jarmarki Bozonarodzeniowe 2022

Przełom listopada i grudnia to od wielu lat czas jarmarków, przypominających o zbliżających się świętach. Prezent pod choinkę, to dla wielu spore wyzwanie. Jarmark bożonarodzeniowy jest dobrym miejscem na znalezienie nietypowego artykułu, którym można obdarować najbliższą osobę. Sam jarmark jako taki na całe szczęście ewoluował w znaczny sposób w porównaniu to tego co miało miejsce w czasie wczesnej transformacji. Rękodzieło artystyczne, ta dziedzina zaczyna obowiązywać na wielu straganach, dając niejednokrotnie możliwość zaopatrzenia się w niepowtarzalny, unikalny przedmiot z przeznaczeniem na prezent.

Ozdoby choinkowe, elementy dekoracyjne z motywami świątecznymi w towarzystwie odpowiednio dobranej muzyki stwarzają atmosferę sprzyjającą zakupom. Na straganach znajduje się też sporo artykułów spożywczych, które można degustować przed podjęciem decyzji o zakupie. Pierniki, pierniczki, strucle i inne typowo bożonarodzeniowe smakołyki rozsiewając wokół siebie specyficzny cynamonowo korzenny zapach pomagają w zakupach.

Lista Jarmarków Bożonarodzeniowych na Śląsku i nie tylko:

DataNazwaMiejsce
18.11.2022 – 8.01.2023Katowicki Jarmark BożonarodzeniowyKatowiceRynek
01.12.2022 – 04.12.2022Jarmark Bożonarodzeniowy w RaciborzuRaciborzRynek
02.12.2022 – 23.12.2022Cieszyński Jarmark Świętego MikołajaCieszynStary Targ
03.12.2022 – 04.12.2022Skoczowski Jarmark ŚwiątecznySkoczówRynek
03.12.2022 – 23.12.2022Gliwicki Jarmark BożonarodzeniowyGliwiceRynek
03.12.2022Rozświetlenie choinki i Kiermasz Bożonarodzeniowy w GoleszowieGoleszówNamiot/ Urząd Gminy
03.12.2022Magia Świąt w JaworzuJaworzeAmfiteatr
03.12.2022 – 23.12.2022Cieszyński Jarmark Świętego MikołajaCieszynStary Targ
04.12.2022 – 04.12.2022III Istebniański Jarmark ŚwiątecznyIstebnaPark
im. Pawła Stalmacha
04.12.2022 – 04.12.2022Jarmark Bożonarodzeniowy w SosnowcuSosnowiecal. Zwycięstwa
6.12.2022Spotkanie ze skoczowskim MikołajemSkoczówRynek
06.12.2022 – 22.12.2022Jarmark Bożonarodzeniowy w ZabrzuZabrzeplac Wolności
08.12.2022 – 10.12.2022Jarmark bożonarodzeniowy w ZawierciuZawiercieplac Jana Pawła II
10.12.2022 – 18.12.2022Śląski Jarmark BożonarodzeniowyWisłaplac Hoffa
10.12.2022Kiermasz Świąteczny w ZebrzydowicachZebrzydowicePlac Zamkowy
11.12.2022Jarmark Świąteczny na NikiszowcuKatowiceNikiszowiec
11.12.2022VIII Josiynicko Wilija w JasienicyJasienicaAmfiteatr
11.12.2022V Gminny Jarmark Świąteczny w HażlachuHażlachplac Wawrzyczka
15.12.2022 – 18.12.2022Jarmark bożonarodzeniowy w ChorzowieChorzówRynek
17.12.2022Jarmark Bożonarodzeniowy w BrennejBrennaPark Turystyki
– ul. Malinowa 2b,
16.12.2022 – 18.12.2022Jarmark Bożonarodzeniowy w TychachTychyplac K.K. Baczyńskiego
16.12.2022 – 18.12.2022Pszczyński Jarmark ŚwiątecznyPszczynaRynek
16.12.2022 – 18.12.2022Jarmark bożonarodzeniowy w CzęstochowieCzęstochowaIII aleja
Najświętszej Maryi Panny
17.12.2022Świerklaniecki Jarmark ŚwiątecznyŚwierklaniecul. Parkowa
18.12.2022Kiermasz Świąteczny w DębowcuDębowiecprzy Tężni

Wpiszcie w komentarzu brakujące kiermasze i jarmarki bożonarodzeniowe, których Waszym zdaniem, zabrakło na naszej liście, lub piszcie na adres redakcja[at]silesion.pl.

Pierwszymi oznakami zbliżających się świąt są jarmarki świąteczne. Tradycja tych imprez wywodzi się z Niemiec. Tam według opinii wielu osób odbywają się najlepsze imprezy tego typu.
Władze samorządowe wielu polskich miast idąc za przykładem zachodniego sąsiada, organizują na terenach swoich miast, analogiczne imprezy. Zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia dużo centralnych miejsc w miastach, zamienia się w arenę jarmarków bożonarodzeniowych.

Rękodzieło artystyczne wypełnia specjalnie do tego przygotowane stoiska. Swoje miejsce mają również świąteczne ozdoby, stroiki, bombki, migoczące różnymi kolorami świetlne łańcuchy, girlandy. Pierniki, pierniczki, strucle i różne inne okazjonalne przysmaki kuszą swoim zapachem.

Zapach cynamonu i korzennych przypraw paruje z kubków wypełnionych gorącym winem. Świąteczna muzyka dopełnia nastrój. Jarmarki coraz częściej są obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w przedświątecznym czasie. To tu można wyszukać wiele atrakcyjnych rzeczy z przeznaczeniem na prezenty.

Adwent to nie tylko czas wyczekiwania, ale również czas bożonarodzeniowych jarmarków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą jarmarków organizowanych na Śląsku

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen="">

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiśle 2022

W tym roku w Wiśle szykuje się niesamowite zimowe wydarzenie, do “Perły Beskidów” zawita Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy, w trakcie którego weekendy wypełnione będą atrakcjami, koncertami i świątecznym klimatem a i w tygodniu znaleźć Państwo będziecie mogli coś dla siebie. Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji, będą stoiska gastronomiczne i stosika z rękodziełem, nie zabkranie ozdób świątecznych i świetnych pomysłów na prezenty. 

Oczywiście tradycyjnie już w sposób szczególny rozświetlimy choinkę a z dziećmi już 10 grudnia spotka się Święty Mikołaj. Przez cały pierwszy weekend oraz w sobotę w drugi weekend jarmarku przez rynek jeździła będzie Ciuchcia Świętego Mikołaja, która będzie zawoziła dzieci do specjalnej wioski ulubionego świętego dzieci.  Na najmłodszych (i nie tylko) będzie czekała także bajkowa karuzela, a na Basenach Wisła pojawi się lodowisko i wiele niedzodzianek dla każdego. Nie zabraknie warsztatów z rękodziała, jak choćby świątycznych kwiatów z bibuły, dekorowania pierniczków, tworzenia stroików świątecznych. 

W weekendy czekają nas także koncerty i bogaty program artystyczny. Program koncertów, to m.in.: 

  • 10.12 – Brathanki
  • 11.12 – Sound’nGrace
  • 17.12 – Enej
  • 18.12 – Zimowa Symfonia Beskidzka

Oprócz tego na świątecznej scenie pojawi się wielu innych, wspaniałych wykonawców, będzie można usłyszeć zarówno muzykę regionalną, świąteczną jak i rozrywkową. 

W drugi weekend jarmarku Nadleśnictwo Wisła będzie rozdawało choinki. 

Całość Jarmarku będzie powiązana z otwarciem linii kolejowej oraz rozpoczęciem sezonu zimowego w Beskidach.

Jarmark na Nikiszu 2022

Jarmarkowy asortyment to też wystawcy z branży spożywczej. I w tym roku przygotowujemy specjalną strefę gastro, w której będzie można przekąsić coś tradycyjnego z regionalnych kuchni lub udać się w kulinarną podróż śladem… foodtrucków. Swoją specjalną ofertę przygotowują również lokalne gastronomie. Na Jarmarku znajdziecie stoiska z żywnością z różnych części Polski – m.in. z Podlasia i Mazur. Będzie okazja by spróbować wypieków, wędzonych ryb, wyrobów wędliniarskich oraz naturalnych produktów – m.in. miodów, syropów, nalewek i przypraw. Jak na prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark przystało, nie zabraknie pierników oraz… grzańca. W centralnej części rynku usytuowana będzie winiarnia, serwująca grzane wino, także bezalkoholowe.

Jarmarkowy klimat w sobotę i w niedzielę dopełniać będzie scena muzyczna, zlokalizowana w tym roku na Skwerze Zillmannów. Jak zwykle repertuar zostanie dobrany tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Będzie można usłyszeć zarówno tradycyjną muzykę, nawiązującą do grudniowego kalendarza – Barbórki, adwentu i Bożego Narodzenia, jak i bardziej progresywne dźwięki dj setów. A na sam koniec wydarzenia przygotowano akcent ukraiński – występ artysty z Kijowa.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce

Czekając na pierwszą gwiazdkę, możemy ruszyć na wyjątkową świąteczną wycieczkę. W starym skansenie przeżyjemy Wigilię sprzed stu lat. Na jarmarkach kupimy oryginalne podarki, a ruchoma szopka opowie nam betlejemską historię. Oto dobre propozycje spędzenia tego wyjątkowego czasu:

1). Sierpc (ludowe anioły i świątki z bibuły) – w sierpeckim skansenie jak nigdzie indziej poczujemy atmosferę XIX-wiecznej wsi. W jednej z chat w rogu izby stoi snop zboża ozdobiony światami zrobionymi z opłatka. W innej pyszni się choinka, na której wiszą jabłka, orzechy i własnoręczne wykonane aniołki z bibuły. W kolejnej stoi stół nakryty do wigilijnej wieczerzy, a na nim kapusta z grochem, racuchy zwane słodziakami i rwaki, czyli ręcznie wyrabiane kluski. Można odnieść wrażenie, że za chwilę zasiądą przy nim gospodarze.

2). Wrocław (cztery wieki tradycji) – należy wiedzieć, że jarmarki organizowano we Wrocławiu już w XVI wieku. Zaczynały się 11 dni przed świętami. Mieszkańcy kupowali na nich wszystko, co potrzebne jest na święta: jabłka w glazurze, prażone w cukrze orzechy i tzw. bomby legnickie, czyli kulki z ciasta piernikowo-miodowego, a także ozdoby i przedmioty odpustowe. Furorę robiły bombki, które pojawiły się 300 lat temu. Obecnie jednym z największych i najpiękniejszych jarmarków jest właśnie ten organizowany we Wrocławiu. Jak co roku, tak i teraz tutejszy Rynek, plac Solny, a także ulice Oławska i Świdnicka zmienią się w baśniową krainę. Oprócz stoisk z regionalnymi przysmakami i oryginalnymi prezentami stanie wysoka na trzy piętra szopka i smukły wiatrak, którego skrzydła poruszane są ciepłym powietrzem.

3). Gdańsk (jarmark ze świetną dekoracją) – wystartował 20 listopada i potrwa do 27 grudnia 2020 roku. Niesamowite świetlne dekoracje tworzą atmosferę tego miejsca. Jest tutaj Anielski Młyn z Trzema Królami, magiczna karuzela i brama w kształcie adwentowego świecznika. Najpiękniejsze prezenty i smakołyki kupimy na placu Dobrych Życzeń.

4). Wambierzyce (największa ruchoma szopka) – trudno wyobrazić sobie święta bez szopek w kościołach, które przedstawiają stajenkę, Jezusa w żłobie i pasterzy. Ale szopka w Wambierzycach, niewielkiej miejscowości w powiecie kłodzkim, jest wyjątkowa. Znajduje się w kamienicy u podnóża sanktuarium i jest największą ruchomą szopką w naszym kraju. Została zrobiona ponad 100 lat temu przez rodzinę Wittingów. Najpierw ojciec, a potem jego syn tworzyli misterne figurki poruszane przez niezwykle precyzyjny mechanizm zegarowy. Biblijne sceny związane z Bożym Narodzeniem wzbudzają zachwyt i dzieci i dorosłych. Tę wyjątkową szopkę warto zobaczyć na własne oczy.

Kiedy się zaczyna Bożonarodzeniowy Jarmark?

Sezon jarmarków i kiermaszy bożonarodzeniowych zaczyna się tuż przed pierwszą niedzielą adwentową. W większych miejscowościach jarmarki bożonarodzeniowe w polskich miastach przyjmuje gości od 18 listopada. W mniejszych miejscowościach jarmarki zaczynają się w pierwszy weekend grudnia, “mikołajki” lub w sobotę i niedzielę poprzedającą Wigilię Bożego Narodzenia.

Co jest na Jarmarku Bożonarodzeniowym?

Na świątecznych kiermaszach i jarmarkach można skosztować tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych, kupić wyroby rękodzielnicze – ceramikę, biżuterię, koronki, zabawki i ubrania, a także dekoracje świąteczne. Znajdą się również atrakcje dla dzieci i młodzierzy: lodowisko “pod chmurką” czy karuzele i Wielki Młyn.

Jakie ceny na Jarmarku Bożonarodzeniowym?


Niestety na tegorocznych Jarmarkach Świątecznych inflacja daje się wszystkim we znaki. Ceny nie należą do najniższych. Mimo delikatnie wyższych cen na stoiskach, warto wybrać się na jarmarki, aby poczuć klimat zbliżających się świąt.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

1 thought on “Jarmarki i kiermasze Bożonarodzeniowe na Śląsku w 2022 roku

  1. teraz w dużych centrach takich jak m1 w Czeladzi są fajne atrakcje zwłaszcza dla dzieci bo 5 i 6 grudnia ma centrum odwiedzić też Święty Mikołaj

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025