Silesion.PL

serwis informacyjny

Jakie są najpopularniejsze źródła energii odnawialnej?

Jakie sa najpopularniejsze zrodla energii odnawialnej

Jakie sa najpopularniejsze zrodla energii odnawialnej

Dbanie o środowisko naturalne to obecnie jeden z głównych tematów. Ze względu na to, że degradacja środowiska znajduje się na zaawansowanym poziomie, konieczne jest wprowadzenie zmian na skalę światową, głównie w sektorze energetycznym. To właśnie odnawialne źródła energii są tymi, którym sukcesywnie ustępują miejsca te tradycyjne. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo OZE. Zachęcamy do lektury.

Energia odnawialna i nieodnawialna – to warto wiedzieć

Rozwój cywilizacji powoduje stałe i sukcesywnie zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Prąd towarzyszy nam praktycznie wszędzie, stąd też nie można zaprzestać jego używania. Dotychczas ludzkość, bazowała głównie na wykorzystaniu paliw kopalnych. Mowa tu o węglu kamiennym, brunatnym, uranie, torfie, ropie naftowej oraz gazie ziemnym. Jak się okazuje, zasoby te ulegają wyczerpaniu i za kilkadziesiąt lat znikną zupełnie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż tradycyjne źródła energii w znacznym stopniu wpływają na pogorszenie jakości powietrza. Dzieje się tak na skutek spalania paliw kopalnych, działalności górniczej i rolniczej. Zła jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy prowadzi do rozwoju alergii, niedokrwienia serca, chorób płuc i wątroby. Dlatego też użytkowanie nieodnawialnych źródeł energii zabija zarówno ludzkość, zwierzęta, rośliny i w konsekwencji całą planetę.

Obecnie, ze względu na rozwój cywilizacji i rosnącą świadomość co do skutków eksploatacji zasobów, a także emisji gazów cieplarnianych, coraz częściej można zaobserwować zmiany w myśleniu, co skutkuje wprowadzaniem nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Z tego powodu możemy być świadkami dokonującej się rewolucji energetycznej, która polega na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Wynika to z faktu, że nie niosą one takich szkód dla środowiska, jak nieodnawialne źródła energii. Są wręcz nieinwazyjne dla planety, a jednocześnie skutecznie i niezwykle opłacalne.

Jakie są popularne źródła energii odnawialnej?

OZE czyli odnawialne źródła energii to te, które samodzielnie się regenerują i wytwarzają energię niekonwencjonalną, znaną jako odnawialną. To, co najważniejsze, to fakt, iż naturalne zasoby, w przeciwieństwie do tradycyjnych odpowiedników, są niewyczerpane. Oznacza to, że ich wykorzystywanie w żadnym stopniu nie wpłynie na zubożenie planety.

Energia ze źródeł odnawialnych powstaje przy pomocy:

  •         Promieniowania słonecznego,
  •         Wody,
  •         Wiatru,
  •         Energii geotermalnej,
  •         Biogazu,
  •         Biomasy.

Wyżej wymienione przykłady odnawialnych źródeł energii, są obecnie znane i wykorzystywane przez wszystkie kraje na świecie. Najważniejsze z nich i jednocześnie najbardziej rozpowszechnione to słońce, wiatr, ziemia i woda. Szczególnie w ostatnich latach, zaczynają mieć one coraz większe znaczenie, głównie w przypadku rozwiązania, jakim jest fotowoltaika. Panele słoneczne są stosunkowo łatwo dostępne, a to sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób prywatnych, właścicieli firm oraz gospodarstw rolnych.

Co warto wiedzieć o elektrowniach odnawialnych?

Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym źródłem energii. W przeciągu roku, do naszej planety dociera około 5000 razy więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie ludzkości. Około 1% tej mocy zostaje przekształcone na moc wiatrów, a tej z kolei jest aż o 50 razy więcej, niż potrzebuje ludzkość. Część energii pochodzącej ze słońca, prowadzi do parowania wody. Ta natomiast powraca na ziemię w postaci opadów atmosferycznych. Z kolei deszcz wykształca rzeki, stanowiące napęd dla elektrowni wodnych. Wygenerowana w ciągu roku moc wszystkich, znajdujących się na planecie rzek, mogłaby pokryć aż 40% światowego zapotrzebowania.

W związku z przedstawionymi powyżej informacjami, nasuwa się tylko jeden wniosek – inwestowanie w odnawialne źródła energii jest w zasięgu ręki. Aby móc czerpać z ich zasobów, wystarczy wprowadzić do naszej codzienności nowoczesną technologię. To natomiast przełożyłoby się nie tylko na życie w zdrowszym środowisku, ale również pozwoliłoby zapomnieć o konfliktach, które są wynikiem walki o kończące się paliwa kopalne.

Co zrobić, żeby móc korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jest zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Na rynku obecnie swoją działalność prowadzi wiele firm, które oferują tego typu usługi. Jedną z nich jest Elektro Control, z ofertą której można zapoznać się pod adresem instalacjefotowoltaiczne.comTo przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w branży odnawialnych źródeł energii. Na swoim koncie mają wiele sukcesów, a ich portfolio obfituje w rozmaite realizacje. Firma świadczy swoje usługi w sposób kompleksowy. Nie tylko wykonują projekt i montaż, ale również pomagają w uzyskaniu finansowania na panele słoneczne i składają w zakładzie energetycznym, w imieniu klienta, wszystkie niezbędne dokumenty. Ponadto, regularnie obserwują i serwisują instalacje fotowoltaiczne, co stanowi gwarancję ich sprawnego funkcjonowania. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Elektro Control i podjęcia z nią współpracy. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

2 thoughts on “Jakie są najpopularniejsze źródła energii odnawialnej?

  1. w moim miasteczku polenergia fotowoltaika ma pełne ręce roboty, praktycznie co drugi co trzeci dom ma taką instalację, aż sam się zacząłem interesować tym tematem i chyba się zdecyduję na montaż tym bardziej że dofinansowanie jest większe

Comments are closed.

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024