Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę

Jak dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe

Wybór odpowiedniej podłogi to dopiero połowa sukcesu. Równie ważnym elementem są bowiem listwy przypodłogowe. Choć ich zakup często bywa traktowany po macoszemu, to warto pamiętać o tym, że pełnią wiele ważnych funkcji. Jak zatem dobrać odpowiednie? W poniższym artykule zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Listwy przypodłogowe – dlaczego są ważne?

Planując podłogę, na pewno chcesz, by efekt był jednocześnie przyjemny dla oka, trwały i funkcjonalny. Musisz zatem wiedzieć, że listwy przypodłogowe – choć mogą wydawać się niepozorne – mają duży wpływ na wszystkie te aspekty. To właśnie listwy stanowią w posadzce wizualną kropkę nad i. Co więcej, pozwalają ukryć ewentualne błędy, jakie pojawiły się podczas montażu i skutecznie maskują nieestetyczne szczeliny dylatacyjne.

Listwy przypodłogowe odgrywają także ważną rolę w codziennym użytkowaniu. Bez nich woda – używana chociażby do mycia posadzki – szybko dostałaby się do szczelin w podłodze, w efekcie powodując puchnięcie zastosowanych paneli bądź desek. Sprzątanie skończyłoby się również fatalnie dla ścian – to właśnie dzięki listwom nie zostają na nich smugi od zabrudzonego mopa.

Co ciekawe, listwy przypodłogowe mogą pełnić także jeszcze jedną, praktyczną funkcję. Doskonale maskują biegnące przez pokój przewody, a przy okazji zabezpieczają je przed uszkodzeniami. Bez wątpienia jest to więc naprawdę istotny element, który warunkuje funkcjonalność całej posadzki.

Jak wybrać odpowiednie listwy przypodłogowe?

Skoro wiesz już, jak wiele ważnych funkcji pełnią listwy przypodłogowe, to pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie o to, jak wybrać odpowiednie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

Materiał wykonania

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym chociażby z płyty MDF, drewna czy tworzyw sztucznych. W zakresie funkcjonalności doskonałym wyborem okazują się te ostatnie. Listwy z polistyrenu czy poliuretanu charakteryzują się doskonałymi walorami użytkowymi i dużą odpornością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, wśród listew z tworzyw sztucznych znajdziesz też takie wykonane z materiałów elastycznych. To wręcz idealny wybór do pomieszczeń o nietypowych kształtach.

Kształt i rozmiar

Listwy przypodłogowe dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Na rynku znajdziesz zarówno warianty minimalistyczne, jak i listwy dekoracyjne, które stanowią dodatkową ozdobę pomieszczenia. Wybierając odpowiednie, kieruj się nie tylko swoim gustem, ale także stylem, w jakim chcesz wykończyć swoje wnętrza – aranżacja musi być bowiem spójna. Pamiętaj też, że listwy dekoracyjne, choć efektowne, mogą wymagać nieco więcej uwagi przy pielęgnacji.

Kolor

Wbrew pozorom listwy przypodłogowe nie muszą być utrzymane w tym samym kolorze co podłoga. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się np. listwy w kolorze białym. Są uniwersalne i pasują do każdej aranżacji, a przy tym mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Możliwości masz jednak znacznie więcej, czego doskonałym przykładem jest chociażby oferta e-sklepu OtoWnętrze: https://otownetrze.pl/listwy-przypodlogowe – znajdziesz w niej nie tylko listwy białe, ale także czarne, utrzymane w efektownych odcieniach metalicznych, a nawet listwy odpowiednie do pomalowania na wybrany przez Ciebie kolor. Pamiętaj, że choć ten element podłogi powinien być przede wszystkim funkcjonalny, to dzięki możliwościom, jakie daje Ci współczesny rynek, listwy mogą być także naprawdę gustownym dodatkiem dekoracyjnym.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024