Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne ogrodowe? Najważniejsze zasady

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne ogrodowe

O zaletach posiadania ogrodu – choćby małego – można mówić godzinami. Jeżeli jesteś jego szczęśliwym właścicielem, to na pewno chcesz, by miejsce to było stylową i wygodną w użytkowaniu przestrzenią, która wręcz zaprasza do wypoczynku na świeżym powietrzu. Trudno byłoby uzyskać taki efekt, gdyby nie oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, które odpowiada za funkcjonalność i bezpieczeństwo ogrodu po zmroku. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze zasady.

Zewnętrzne oświetlenie ogrodowe – odkryj jego potencjał!

Czy wiesz, że oświetlenie ogrodowe może pełnić naprawdę wiele różnych funkcji? Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że to ono warunkuje bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie po zmroku. Bez niego wszelkie spotkania ze schodami, kamieniami czy wystającymi korzeniami mogłyby okazać się fatalne w skutkach. Bez lamp zewnętrznych trudno byłoby również znaleźć klucze, a także trafić nimi do zamka.

Światło w ogrodzie całkiem skutecznie odstrasza też nieproszonych gości w postaci włamywaczy. Korzystnie wpływa więc na poczucie bezpieczeństwa domowników. To jednak jeszcze nie wszystko! Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe może stworzyć na posesji naprawdę magiczny klimat, w którym miło będzie relaksować się po ciężkim dniu czy też przyjmować gości. Właściwie dopasowane lampy docenią także wszyscy miłośnicy ogrodnictwa – podświetlone nimi rośliny mogą prezentować się naprawdę fenomenalnie!

Jakie oświetlenie ogrodowe warto wybrać?

Rynek oświetlenia zewnętrznego ogrodowego oferuje kilka rodzajów lamp, które możesz wykorzystać w swojej aranżacji. Do najpopularniejszych należą:

słupki ogrodowe – to mocowane do podłoża lampy o różnej wysokości i stylistyce. Doskonale sprawdzą się do oświetlenia ścieżek, podjazdu, rabat czy też krzewów;

lampy elewacyjne – niezastąpione w oświetlaniu drzwi wejściowych oraz tarasu;

naświetlacze z czujnikiem ruchu – tego rodzaju oprawy idealnie sprawdzają się w okolicy wjazdu do garażu, choć mogą być dobrym wyborem także w pobliżu drzwi wejściowych. Z pewnością warto mieć przynajmniej jedną taką lampę ze względów bezpieczeństwa – światło zapala się samo, gdy wykryje ruch, a zatem skutecznie odstrasza włamywaczy.

Odpowiednie oświetlenie ogrodowe, czyli jakie?

Wybór rodzaju opraw to jednak jeszcze nie wszystko. Aby lampy mogły być niezawodne, a co ważniejsze bezpieczne, muszą charakteryzować się także odpowiednimi parametrami. Chodzi przede wszystkim o odporność na warunki atmosferyczne – nie jest bowiem tajemnicą, że prąd nie lubi się z wodą. Na co należy więc zwrócić uwagę? Kluczowa jest w tym przypadku klasa szczelności. Oświetlenie zewnętrzne, które jest osłonięte przed deszczem, powinno mieć szczelność minimum IP44. Oprawy bezpośrednio narażone na deszcz czy śnieg powinny wyróżniać się wyższą szczelnością, np. IP65. Wbrew pozorom znalezienie takiego oświetlenia nie musi być trudne. Szeroki wybór designerskich lamp o wysokiej szczelności czeka na Ciebie chociażby w e-sklepie Iluminar – https://iluminar.pl/oswietlenie-ogrodowe. Wybierając oświetlenie ogrodowe, stawiaj na wysoką jakość – lampy zewnętrzne nie mają łatwego życia. Zadbaj też o ich prawidłowy montaż. To zadanie najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *