Ile wyniesie inflacja w Polsce na koniec 2019?
Inflacja (w języku łacińskim inflatio, oznacza nadęcie. Jest to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja.
Roczna dynamika na poziomie 2,6 proc. to najwyższy wynik od listopada 2012 r. (2,8 proc.).
W czerwcu ceny były średnio o 0,3 proc. wyższe niż w maju i o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych wyliczeń GUS. To oznacza większy wzrost inflacji niż prognozowali ekonomiści. Inflacja CPI w Polsce (mierzona poprzez wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych) w czerwcu wyniosła 2,6%. To poziom najwyższy od 3 kwartału 2012 roku. Największy wpływ na wzrost cen miała żywność.
GUS opublikował tak zwany szybki odczyt inflacji (szacunek flash). Wzrost cen w czerwcu zaskoczył ekonomistów. Spodziewali się oni, że podobnie jak w maju wyniesie on 2,4%. Okazało się jednak, że ceny rosną szybciej. Wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniósł 0,3% przy oczekiwaniach na poziomie 0,1 m/m. Skala podwyżek cen zaskoczyła ekonomistów. Spodziewali się zwyżki na poziomie 2,4 proc., a więc tym samym co w maju. Na tym jednak może się nie skończyć.
Nie ma co ukrywać – ceny w Polsce idą w górę. Ponoć wraz z nimi do góry szybują zarobki Polaków, ale nie wszyscy podzielają to zdanie. Jak sądzicie, ile wyniesie inflacja w ujęciu rocznym w naszym kraju na koniec 2019?
A jeśli nie wiecie na czym polega zjawisko inflacji to polecamy zapoznanie się z filmem poniżej. Niby kreskówka sprzed wielu lat, a jednak można z niej coś wyciągnąć. Sprawdźcie ofertą takiego własnie zakładu, który zaprezentował najmłodszy legalny bukmacher w Polsce czyli BetFan
Ile wyniesie inflacja w Polsce na koniec 2019? (w ujęciu rocznym)
- 1.7 % – kurs 2.50
- 1.8 % – kurs 1.80
- 1.9 % – kurs 2.50
- Inna niż wymienione – kurs 2
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).