Silesion.PL

serwis informacyjny

Hokej dawniej

Wielu ludzi zastanawia się jak wyglądała kiedyś gra w hokeja, skoro nawet dziś dla wielu, wielu osób jest zwykłym, prostym odbijaniem patyka. Otóż Hokej powstał już bardzo dawno temu i pierwotnie do jego gry faktycznie używano kijów wystruganych z gałęzi.

Z czasem, kiedy właśnie ta gra zaczynała przyciągać spore grono obserwatorów, nazwaną tą grę Hoquet. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od francuskiego słowa „Hoquet”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pasterski kij”. Póki co historia ta nie wydaje się zanadto skomplikowana zważywszy na fakt, że historie dyscyplin sportowych bardzo lubią być zawiłe i pogmatwane. Hokej został zaszczepiony w Ameryce przez angielskich żołnierzy, którzy w wolnych chwila zaczęli grać w grę „hokej podobną” W ten właśnie prosty sposób Hokej rozprzestrzenił się na tamtym kontynencie. Wkrótce po tym wszystko było już w znacznie zaawansowanym stadium rozwoju.

Wkrótce gra w hokeja przeniosła się do szkół, gdzie zaczęły powstawać pierwsze drużyny. I na tym właściwie można by z powodzeniem zakończyć ten opis ale wartych podkreślenia jest tutaj wiele rzeczy jak chociażby fakt, ze hokej odniósł sukces tylko w wybranych krajach takich jak właśnie Kanada. Polska nie miała raczej dużej styczności z tą dyscypliną stąd zainteresowanie w Polsce tym sportem jest nikłe. Na arenie europejskim – nie dziwota – ten sport rozprzestrzenił się najbardziej w Skandynawii. Drużyny takie jak Norwegia, Szwecja czy Finlandia to czołowe drużyny tej dyscypliny sportowej.

Hokej był powszechny wiele lat temu, gdzie kluby i zespoły odgrywały znaczną rolę w życiu sportowym społeczeństwa. Dzisiaj ten sport można powiedzieć, że powoli zanika, gdyż słyszymy o nim coraz mniej i oddala się on z naszej historii. Istnieje jednak jeszcze wiele klubów, które ciągle walczą i rozgrywają między sobą mecze. Jednak w Polsce coraz mniej o tym się słyszy i mówi. Może dlatego, że nie posiadamy mocnego zespoły, który zdobywałby szczytne miejsca i był znany. Miejmy nadzieję, że sport ten jakim jest hokej nie zaniknie w naszej historii i będziemy o nim ciągle pamiętać.

Polska a hokej

W Polsce zainteresowanie dyscypliną sportową jaką jest hokej, wydaje się być znikome. Istnieje co prawda w Polsce profesjonalna liga, profesjonalna reprezentacja, trenerzy i zarząd. Jednakże o tym wszystkim się nie mówi, stoi to bardzo w cieniu innych dyscyplin. Tak mocno wręcz stoi w cieniu, że nie dochodzą tam promienie słoneczne. Jeżeli mówi się o hokeju, to tylko w zimie i przy okazji takich imprez jak chociażby letnie zimowe igrzyska olimpijskie kiedy hokej określa się „daniem głównym”.

Na nieszczęście wszystkich fanów jak i samych zawodników, olimpiada jest raz na 4 lata i nie zanosi się aby miało się to zmienić. Hokej pozostaje w martwym punkcie i tym, którym szczególnie zależy z różnych względów, aby „ożywić” u nas tą dyscyplinę, będzie bardzo ciężko tego dokonać. W Hokeju, przynajmniej tym naszym, polskim, nie zanosi się na zmiany. Nasza reprezentacja jest słaba i nie daje rady zagranicznym rywalom. To fakt powszechnie wszystkim znany i tego specjalnie tłumaczyć nie trzeba. Zasadniczy jest jednak fakt, że w Polsce ludzie bardzo się starają aby coś działo się w sprawie Hokeja, ale nie bardzo się to udaje. Trudno tak już musi być i nie ma na to rady.

Trudno się mówi. Hokej to dyscyplina nietajna, która nie ma szans być w Polsce popularna. Co jeszcze można w tej sprawie powiedzieć? Właściwie nie można nic więcej, brakuje słów aby opisać zaistniałą sytuacje. W tym miejscu zależy zakończyć ten artykuł, gdyż same słowa nic przecież w tej sytuacji nie zmienią. Polska ma zbyt mało funduszy, by utrzymać jakikolwiek klub lub zespół. W innych krajach, gdzie organizatorom takim nie brakuje pieniędzy robią wszystko co mogą, by polepszyć warunki swoim zawodnikom.

Nie warto jednak porównywać Polski do innych krajów takich jak Niemcy czy Francja. Jest to ogromna różnica, w której Polska stoi w nikłym i ciemnym miejscu na szarym końcu. Dlatego też nie ma fundatora, który mógłby zaoferować nam lepsze warunki do gry. Co do zawodników, jest to sprawa drugorzędna, zapewne ktoś by się znalazł, kto grał by jak najbardziej pozytywnie i nie nagannie.

 

Polski akcent w NHL

Polska również ma swój akcent w NHL – najlepszej lidze Hokejowej świata. Właściwie to miała, ale stosunkowo do bardzo niedawna. W NHL grał bowiem nasz polski zawodnik, Mariusz Czerkawski, który pomimo tego iż tylko grał, to był kluczowym zawodnikiem dla całej drużyny. Zdobywał Puchar Stanleya czyli najbardziej prestiżową nagrodę otrzymywaną za wygraną w NHL. Jest to podobny akcent jak Marcin Gortat w NBA. Cieszy na pewno fakt, ze Polacy mają swoich zawodników w każdym sporcie. Jesteśmy narodem bardzo usportowionym w przeciwieństwie np. do naszych wschodnich sąsiadów Ukraińców, Białorusinów oraz Litwinów, którzy w sporcie nie osiągają nic.

Krzysztof Oliwa

No, może z wyjątkiem bokserów braci Kliczko z Ukrainy, którzy obecnie są gigantami sceny bokserskiej, ale nic ponadto. Był również taki okres kiedy Ukraina grała bardzo dobrą piłkę, ale te czasy dawno się skończyły. Mariusz Czerkawski, jak sam mówił, przeżył w NHL najpiękniejszą przygodę w swoim życiu. Nie jeden polski sportowiec, niekoniecznie gracz Hokeja, może mu takiej kariery pozazdrościć. No ale liczą się przecież ambicje i dążenie do celu. Sam Mariusz o tym mówi, a mistrza należy słuchać. NHL to liga wspaniała, obfitująca w gwiazdy hokejowe najwyższego formatu, cieszy więc, że mamy tam Polaka, który na stałe zapisał się na kartach tej właśnie ligi To jednak nie wszystko, jeszcze lepszy jest fakt, że w jego ślady chce iść bardzo duża część młodych zawodników i widząc jego sukces starają się być tacy jak on. Polska ma takiego pecha, że świetni i utalentowani zawodnicy z naszego kraju dołączają do innych, najczęściej zagranicznych klubów lub zespołów i tam robią karierę grając wyśmienicie i jak najbardziej pozytywnie.

W Niemczech mamy swoich piłkarzy, którzy są gwiazdami futbolu, przenieśli się oni tam, gdyż zapewne nie odpowiadały im płace, które oferowano im w naszym kraju. Tak samo jest i w hokeju, gdzie wyśmienity zawodnik zdobywał wiele punktów i jego drużyna wygrywała dzięki niemu. Polska po prostu nie potrafi utrzymać przy sobie takich ludzi, a dlaczego to raczej sprawa jest prosta i nie warto tego komentować.

 

Hokej w Polsce

 

O Hokeju w Polsce raczej specjalnie mówić nie można. Jest to ta dyscyplina sportowa, która w Polsce nie odniosła nigdy sukces i jest zapomniana. Stało się tak pewnie głównie ze względu na warunki klimatycznej. Rozwój Hokeja sprzyja takim krajom jak Kanada czy Rosja, które zresztą są potęgami w tym sporcie. Niedawno na olimpiadzie to właśnie reprezentacja Kanady wygrała złoto olimpijskie, pokonując reprezentację USA. Był to bardzo zacięty mecz, w którym Kanada przeważała i ostatecznie wygrała. W skrócie można powiedzieć, że tam gdzie zimno, tam i hokej. Jest to dyscyplina idealne rozwijana w krajach Skandynawii, gdzie jak wiadomo o chłód i zimno nie trudno.

Polska co prawda posiada swoją ligę hokeja, ale o tym się nie słyszy i o tym się nie mówi. Młodzież nie ma warunków do uprawiania tego sportu. Nie powstają hale i lodowiska do hokeja, a jeżeli już to są to typowo turystyczne obiekty. Hokej w Polsce raczej nie ma szans zaistnieć. Są rzeczy po prostu niemożliwe. Jeszcze na dodatek, w kraju, gdzie ta dyscyplina nie cieszy się uznaniem, trudno podejrzewać, aby znalazło się grono chętnych i to jeszcze wyszkolonych na najwyższym poziomie, którzy graliby w prezentacji polskiej. Tak już widocznie musi być. Zostawmy takie sporty jak hokej amerykanom albo Kanadyjczykom. My sami lepiej zajmujmy się naszym futbolem, który kuleje już niestety od lat. Ale kto wie, może z biegiem lat coś się zmieni w tej kwestii, pożyjemy zobaczymy jak to mówią.

Istnieją małe szanse na to, by nasza reprezentacja się wzniosła znów w górę, lecz czas nam wszystko pokaże, nam pozostaje jedynie trzymać za nich kciuki. Z hokejem dzieję się prawie to samo, istnieje wiele klubów i zespołów w Polsce, jednak żaden z nich nie wykazał się ani razu z dobrej strony, nie odniósł żadnych zwycięstw i nie było o nim w ogóle słychać. Nie jest to tak bardzo powszechna i lubiana dyscyplina sportu w Polsce jak na przykład piłka ręczna czy siatkówka. Tam dzieję się dużo więcej i są jakieś emocje, natomiast tu zero jakichkolwiek.

 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023