Silesion.PL

serwis informacyjny

Sprzęt do hokeja

Każdy gracz hokeja wyposażony jest w pewien sprzęt, który ma pomóc mu w grze. Każdy z zawodników musi przyodziać specjalny pancerz, ważący zapewne ponad 2 razy więcej niż sam zawodnik, i wszystko to aby móc lepiej rozbijać się o bandę. Jest to szczególnie ważne dla bramkarza, który dzięki temu właśnie strojowi, zakrywa praktycznie całą bramkę i uniemożliwia do niej dostęp.

Stąd pewnie są tak niskie wyniki meczów hokejowych. Tak niskie wyniki, rozgrywane na tak małej przestrzeni to coś niesamowitego. Zbroja zbroją, ale bardzo ważny jest też kask, który w razie upadku zapewnia odpowiednią amortyzacje. Jeżeli jednak zawodnik lubi robić „rozróbę” i często wadzi głową o lód to i kask zdaje się, że mu nie pomoże. Różne bywają ludzkie przypadki i nie warto się w to zagłębiać gdyż nie jest to raczej temat dobry na artykuł. Kluczową częścią sprzętu jest w przypadku każdego zawodnika kij. Kij pozwala obijać nieproporcjonalnie mały w stosunku do niego krążek, który bardzo ciężko jest w ogóle znaleźć, a co dopiero trafić w niego.

Większość ludzi uważa to za „durne” dlatego daje sobie spokój z tym sportem i Idze oglądać mecz piłkarski. Tam przynajmniej widać piłkę i ograniczają nas luźne spodenki oraz koszulka. Każdy ma jednak swoje sympatię i jeżeli lubi hokej to bardzo dobrze. Niech odda się tej dyscyplinie tylko lepiej najpierw zaopatrzyć się w specjalną kartę zdrowia, dostępną w każdej placówce szpitalnej. Dlatego jak wiemy i często widzimy, w hokeja grają zawodnicy bardzo dobrze zbudowani o dużej masie swojego ciała. Takim jest wiele trudniej złamać lub uszkodzić cokolwiek.

Podstawową rzeczą w grze w hokeja jest profesjonalna jazda na łyżwach hokejowych. Jeśli ktoś chciałby w niego zagrać lecz nie potrafi na nich jeździć, niestety nie uda mu się osiągnąć swojego celu. Na meczach zawodnicy wyposażeni są w profesjonalne stroje i sprzęty, które zdecydowanie ulepszają im grę. Posiadają oni również wiele ochraniaczy, które chronią ich podczas gry na przykład przed uderzeniem kijem lub krążkiem, które jest naprawdę bolesne.

Łyżwy oraz kije hokejowe

Niezmiernie ważną, jeżeli nie najważniejszą częścią stroju każdego hokeisty są łyżwy. To dzięki nim zawodnik rozpędza się i po prostu porusza się po lodowisku.. Zawodnicy poruszają się na łyżwach hokejowych składających się z zazwyczaj z twardej i mocnej stali, która idealnie sprawdzi się na lodzie. Nie jest to część elementu tania, za takie łyżwy trzeba zapłacić, zwłaszcza, że łyżwy od środka zaopatrzone są w specjalną, miękką skórę, która tanim materiałem nie jest.

Łyżwy hokejowe posiadają specjalne zabezpieczenia, które chronią przez najczęstszymi urazami. . Kije hokejowe są wykonane z drewna i mogą mieć długość maksymalnie 170 cm, ale to podobnie jak w przypadku nart skoczków zależy od czasami parametrów samego zawodnika. Wielu myśli również, że koje hokejowe wykonane są z plastiku. Nic bardziej mylnego. Sama łopatka musi mieć odpowiednie rozmiary do 35 cm ( to standard międzynarodowej federacji Hokeja na lodzie) , ja jej szerokość zawsze 6 cm. Nikt w sporcie nie lubi cyfr, ale cóż, takie jest życie i należy do tego przywyknąć.

W zależności od kierunku wygięcia łopatki wyróżnia się kije leworęczne oraz praworęczne. Jeżeli zawodnik jest leworęczny, to naturalne, że dostanie kijek skierowany na lewo, a praworęczny na prawo. Trudno tutaj mówić o elastyczności hokeja, każdy sport powinien dostosować się do różnych sytuacji oraz potrzeb indywidualnych. Jeżeli sport ma wąskie, z góry narzucone i od lat niezmienione reguły tak jak piłka nożna, to znaczy, że stoi w miejscu i wcale się nie rozwija. Nie warto o tym jednak mówić, powinniśmy mieć nadzieję, że sytuacja ta zmieni się bardzo szybko i nasi piłkarze będą grać tak jak należy.

Wracając do hokeju, musimy zdać sobie sprawę z tego, że sprzęt, jakim posługują się gracze musi być wykonany z najlepszych i najbardziej wytrzymałych materiałów, by nie dochodziło do wypadków podczas gry. Na przykład łyżwy wykonane ze słabego metalu mogłyby się w jakiś sposób zgiąć lub nawet złamać, gracz w nich jadący nie byłby zadowolony z tego powodu i mógłby sobie zrobić coś złego. Dlatego firmy i organizatorzy dbają o swych graczy i starają się zapewnić im jak najlepszy komfort gry.

Hokej zimny jak lód

Lodowisko do hokeja, to wydawać by się mogło mały teren, jednakże standardowe i profesjonalne boiska mają wymiary: 61 m długości i 30 metrów szerokości. Lodowisko toczone jest specjalnie przygotowaną bandą najczęściej w kolorze białym. To również jest standardowy wymóg, z którego zapisem spotkamy się często. Nie zawsze jednak kolor tej bandy jest biały. Coraz częściej odstępuje się od tego. Bramki hokejowe to na pierwszy rzut oka bardzo małe „brameczki” wręcz. One wysokości prawie dwa metry a szerokości około 1. 5m. Dla bezpieczeństwa zawodników bramki muszą dać się łatwo przesuwać.

W ile tym prawdy, to pewnie tylko sami zawodnicy wiedzą. Lodowisko nie ma kształtu prostokątnego, gdyż to mogłoby skutkować bardzo poważnymi urazami zawodników, na wskutek walki o krążek. Jest ono specjalnie zaokrąglone. Sztuczne lodowisko “działa” na zasadzie podobnej do działania domowej lodówki, a jak działa lodówka to chyba nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć. Tak czy siak, wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że boisko do hokeja nie jest naturalne i wytwarzane jest procesem podobnym właśnie do tych aplikowanych w zamrażarkach.

Hokej to dyscyplina popularna szczególnie za oceanem. W Polsce raczej niechętnie sięga się po tą dyscyplinę jako sposób na rozrywkę i adrenalinę. Nie zwykło się w Polsce mówić o Hokeju, a jeżeli już to porą do tego stosowną czyli zimą. W każdym mieście znajdować się powinno lodowisko, na którym młodzież mogłaby zająć się fascynującą i emocjonalną jazdą, zamiast siedzieć ciągle w domu przed ekranami komputerów lub telewizorów. Nauka jazdy na łyżwach nie jest wcale taka łatwa i prosta jak mogłoby się wydawać niejednemu z nas.

Warto tego spróbować i samemu się o tym przekonać. Jeśli ktoś planuje zacząć swą ‘znajomość’ z hokejem, na początku powinien właśnie nauczyć się profesjonalnej i zawodowe jazdy na łyżwach, gdyż bez tego dalsza gra nie będzie możliwa. Podstawowym elementem w hokeju są właśnie łyżwy, na których musimy potrafić ganiać krążek i innych zawodników. Hokej to agresywna gra, w której często dochodzi do bójek i utarczek.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024