Gra miejska „Save The City”. Katowice miejscem wirtualnej rozgrywki
Pierwsza w Polsce gra miejska w rozszerzonej rzeczywistości „Save The City” jest już dostępna w wersji specjalnie przygotowanej dla Katowic. Po licznych, cieszących się dużym zainteresowaniem mieszkańców, grach miejskich tym razem z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości miasto zaprasza ponownie do gry.
Gra przenosi nas w czasie do roku 2030. W większych miastach naszego kraju uruchomiono komputerowy system kontroli i oceny obywateli – Horus. Ruch oporu prosi Cię o pomoc w wyłączeniu autorytarnego Horusa w Katowicach. W tym momencie rozpoczyna się misja – poprzez rzeczywiste poruszanie się po Katowicach wykonujemy wirtualne zadania, które mają doprowadzić do wyłączenia tego złośliwego programu. Przy okazji odblokowujemy katowickich strażników takich jak Heksa, Strzyga czy Bebok, którzy dopilnują, żeby system nie powrócił nigdy do miasta.
– Zadania w grze podzielone są na główne i dodatkowe. Te główne kreowane są za pomocą rozszerzonej rzeczywistości i tak np. w okolicach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia można stać się dyrygentem, który za pomocą odpowiednich ruchów dyryguje orkiestrą. Dzięki temu jesteśmy bliżej wyłączenia Horusa – przywołuje scenariusz gry Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice. – Gra to nowa forma promocji miasta, a dla osób je odwiedzających narzędzie umożliwiające jego zwiedzenie. Zwłaszcza przy okazji Światowego Forum Miejskiego, do którego gra odwołuje się poprzez zadania zlokalizowane w przestrzeni WUF – dodaje naczelnik.
Dlatego aby ukończyć grę konieczne jest wejście do tak zwanej błękitnej strefy, czyli miejsca, gdzie będą odbywały się główne wydarzenia związane z WUF11. Do tego, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na Światowe Forum Miejskie. Rejestracja na WUF prowadzona jest do 25 czerwca br., na stronie internetowej: www.unevents.org i jest bezpłatna. Sama gra jest dostępna na platformach IOS oraz Android i będzie ją można ściągnięcia również po zakończeniu WUF.
Katowice przywiązują dużą uwagę do kwestii dostępności i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami dlatego gracze mogą w dowolnym momencie gry włączyć tryb z wysokim kontrastem dla osób niedowidzących. Oprócz trasy pełnodystansowej opracowana została też alternatywna trasa dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Twórcą gry jest studio Creativity AR, które tworzy aplikacje i przewodniki miejskie z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości.
– Gra powstała we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, który dostrzegł potencjał jaki niesie rozszerzona rzeczywistość. Save The City to świetny pomysł na poznawanie miasta z innej pespektywy. Możemy spacerować, odkrywać zadania, poznawać pewne obiekty, a przede wszystkim zanurzyć się we wciągającej misji ratowania miasta. Aby rozwiązać zadania trzeba wykazać się sprytem, umiejętnością kojarzenia faktów oraz wytrwałością w odnajdywaniu kolejnych questów – mówi Przemek Koncewicz, właściciel studia CreativityAR.
Dla pierwszych 15 osób które przejdą grę, czyli wypełnią wszystkie 11 zadań głównych oraz uaktywnią wszystkich śląskich strażników w zadaniach pobocznych czekają atrakcyjne zestawy upominków. Po przejściu gry wystarczy zgłosić się do Centrum Informacji Turystycznej i pokazać na telefonie planszę końcową z wynikami gry.
– Gra jest świetnym pomysłem na spacer z przyjaciółmi, premiujemy najszybszych graczy, ale w tym wszystkim apelujemy także o rozsądek. Pamiętajmy, że jest to tylko gra! Niech będzie ona rozrywką i fajnie spędzonym czasem w rozszerzonej rzeczywistości. Zostając bohaterem, który wyłączy złośliwe oprogramowanie pamiętajmy o bezpieczeństwo swoim, a także innych. To szczególnie ważne, gdy używamy smartfonu w przestrzeni miejskiej – zwraca uwagę Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i przypomina o bezwzględnym zakazie używania smartfonów i telefonów komórkowych „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”, który wynika z obowiązujących przepisów prawa.
Katowice są drugim miastem w Polsce (po Rzeszowie), które stało się miejscem rozgrywki. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem wersji dla Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina i Bydgoszczy. Aby gra poprawnie działała smartfon powinien obsługiwać wtyczkę AR Core lub ARKit. W przypadku, gdy na telefonie język użytkownika jest inny niż polski, gra będzie się automatycznie uruchamiała w języku angielskim. Gra jest darmowa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).