Finały AMP w tenisie wracają do Łodzi. Matuszewski w drodze po piąty tytuł
Studencki tenis na dobre zadomowił się w Łodzi. Po ubiegłorocznych imprezach przyszedł czas na turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski. Już w najbliższy weekend po 16 zespołów kobiet i mężczyzn powalczy na kortach AZS i MKT o tytuł akademickich mistrzów kraju.
Finał AMP w tenisie powraca do Łodzi po czterech latach, w czasie których miejscowe korty tętniły życiem. W tym okresie odbywały się tam półfinały mistrzostw, a przed rokiem – turnieje w ramach Europejskich Igrzysk Akademickich. Studenci będą rywalizować na kortach gospodarzy na słynnym Lumumbowie oraz na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego, usytuowanych w Parku imienia księcia Józefa Poniatowskiego.
– Przed rokiem gościliśmy na AZS studentów z całej Europy, którzy walczyli o medale EUG Łódź 2022. Cieszymy się, że i tym razem nasz obiekt będzie wypełniony przez studentów rywalizujących w finale AMP. Po raz pierwszy jako organizatorzy zdecydowaliśmy się także na skorzystanie z gościnności MKT. Wszystko organizacyjnie jest dopięte na ostatni guzik, teraz pozostaje nam już tylko liczyć na ładną pogodę, która pozwoli przeprowadzić cały turniej na kortach zewnętrznych – przyznaje Lech Leszczyński, prezes AZS Łódź, organizatora finału AMP w tenisie. – Tenis cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, także w wydaniu akademickim, o czym świadczy liczba uczestników w obu turniejach półfinałowych. Mamy nadzieję na duże emocje i grę na wysokim poziomie w długi weekend w Łodzi – dodaje.
W finale AMP weźmie udział po 16 kobiecych i męskich zespołów. Aż dziewięć uczelni ma swoich reprezentantów zarówno wśród pań, jak i panów. Są to Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Poznańska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Warszawski.
Faworytów należy upatrywać w zwycięzcach turniejów półfinałowych i obrońcach tytułów AMP. Wśród kobiet przed rokiem triumfowała ALK Warszawa, a wśród mężczyzn Akademia Kaliska. W składzie tej ostatniej wystąpi bohater plakatu finału – Piotr Matuszewski, który powalczy o swój piąty tytuł akademickiego mistrza Polski. W latach 2018-2020 wygrywał te zawody jako student Uniwersytetu Łódzkiego, a przed rokiem dokonał tego w barwach wielkopolskiej uczelni. O następne zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bo apetyt na sukces tradycyjnie ma także męski zespół ALK Warszawa, który rok temu cieszył się ze złota na EUG, a pod koniec maja pokonał Akademią Kaliską w finale strefy A. Na południu wśród mężczyzn najlepszy był AWF Kraków. W półfinałowych turniejach pań triumfowały z kolei Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Finał AMP w tenisie w Łodzi rozpocznie się w piątek, 9 czerwca, o godzinie 8:00. W pierwszej fazie turnieju zespoły będą rywalizować w czterozespołowych grupach. Po dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów. Zwycięzcy będą walczyć w strefie medalowej, a przegranym pozostanie rywalizacja o miejsca 5-8. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną w niedzielę.
Na zawodników czekają też wyróżnienia, którym patronują ważne postacie z historii AZS. Do rąk najlepszej tenisistki AMP w Łodzi trafi nagroda imienia Jadwigi Jędrzejowskiej (przedwojennej finalistki wielkoszlemowych turniejów, wielokrotnej mistrzyni Polski, zwyciężczyni plebiscytu Przeglądu Sportowego, która w ośmiu pierwszych latach swojej kariery reprezentowała AZS Kraków), a najlepszy tenisista otrzyma nagrodę imienia Przemysława Warmińskiego (wieloletniego zawodnika AZS Poznań, multimedalisty mistrzostw Polski i członka polskiej reprezentacji, a także mistrza kraju i trener polskiej kadry hokeja na lodzie, który zginął podczas obrony Warszawy w 1939 roku).
Honorowy patronat nad finałem AMP w tenisie w Łodzi objęła prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finał Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w tenisie w Łodzi
Grupy eliminacyjne kobiet
Grupa A
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
3. Uniwersytet Wrocławski
4. Politechnika Wrocławska
Grupa B
1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2. Politechnika Poznańska
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Politechnika Śląska w Gliwicach
Grupa C
1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Uniwersytet Gdański
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Grupa D
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
3. Politechnika Łódzka
4. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Grupy eliminacyjne mężczyzn
Grupa A
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
4. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Grupa B
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
3. Uniwersytet Gdański
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Grupa C
1. Politechnika Lubelska
2. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
3. Akademia Kaliska
4. Politechnika Krakowska
Grupa D
1. Politechnika Poznańska
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
3. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).