Silesion.PL

serwis informacyjny

Czarnobyl – porównanie 12 zdjęć aktorów serialu HBO i prawdziwych postaci

26 kwietnia 1986 roku, wzrost mocy w czwartym reaktorze elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Prypeci, Ukraina, doprowadził do serii potężnych wybuchów. Siła podmuchów zdmuchnęła wzmocnioną stalową i betonową pokrywę z reaktora i odsłoniła światu jego śmiertelną zawartość.

Wydarzenie jest mocno zakorzenione w świadomości publicznej wraz z wydaniem chwalonego przez krytyków mini serialu HBO Czarnobyl. Na podanej poniżej liście porównujemy obsadę z ich rzeczywistymi odpowiednikami:

Jared Harris jako Valery Legasov, naukowiec

Valery Legasov był zastępcą dyrektora Instytutu Energii Atomowej Kurchatov i należał do zespołu odpowiedzialnego za badanie wypadku w Czarnobylu. Podczas gdy ci powyżej niego próbowali ukryć przyczynę i rozmiar katastrofy, Legasov próbował pozostać otwarty i szczery w kwestii tego, co naprawdę się wydarzyło. Odbiło się to na nim zawodowo i emocjonalnie, a dzień przed ogłoszeniem wyników śledztwa Legasow odebrał sobie życie.

Osiem lat po jego śmierci Legasow został odznaczony tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej przez rosyjskiego prezydenta Borysa Jelcyna, w uznaniu jego odważnych wysiłków, by powiedzieć prawdę o Czarnobylu.

Jessie Buckley jako Lyudmila Ignatenko, Żona Wasilija

Ludmiła, żona strażaka Wasilija Ignatenki, przeżyła bolesne dwa tygodnie obserwując, jak jej mąż umiera w agonii. Była w tym czasie w ciąży i zignorowała rozkazy szpitala, by trzymać się z daleka od ukochanego, więc kiedy urodziła kilka miesięcy później, dziecko zmarło wkrótce po urodzeniu, u którego rozpoznano marskość wątroby i wrodzoną chorobę serca.

Uważa się, że Ludmiła nadal mieszka na Ukrainie.

Stellan Skarsgard jako Boris Shcherbina, wicepremier

W 1976 r. Szczerbina stała się członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i utrzymywała tę pozycję do śmierci.

W 1984 r. Został wiceprzewodniczącym Rady Ministrów i jako taki był odpowiedzialny za rozwiązanie katastrofy w Czarnobylu w 1986 r., Pełniąc funkcję nadzorcy zarządzania kryzysowego.

W 1990 r. Sprzeciwił się wyborowi Borysa Jelcyna na przewodniczącego Rady Najwyższej RFSRR, określając go mianem „człowieka o niskich cechach moralnych”, którego wybór „utoruje drogę do najciemniejszego okresu w historii naszego kraju”. (Czy się mylił?) Jednak Jelcyn został wybrany, a później został pierwszym prezydentem niepodległej Rosji.

Ścherbina zmarł w Moskwie w 1990 r., W wieku 70 lat

Sam Troughton jako Aleksandr Akimov, Szef jednostki nocnej zmiany

Akimov był przełożonym zmianowym w noc katastrofy. Kiedy po raz pierwszy otrzymał wiadomość, że coś jest nie tak, Akimov w to nie wierzył. Przez kilka godzin przekazywał nawet przełożonym fałszywe informacje – straszny błąd, który nadrobił później tej nocy.

Kiedy w końcu zdał sobie sprawę z powagi sytuacji, został, aby zrobić wszystko, aby go złagodzić. Akimow był tym, który ogłosił awarię, gdy tylko reaktor został wyłączony, ale do tego czasu szkody zostały już zrobione. Reaktor eksplodował i został odsłonięty, wyciekając niezwykle wysokie poziomy promieniowania.

Zamiast ewakuować, Akimov został w tyle. Kazał załodze włączyć awaryjne pompy wody zasilającej, aby zalać reaktor, ale źródło energii nie było już aktywne. Wraz z kilkoma innymi inżynierami, Akimov pozostał w trującym powietrzu w budynku reaktora, ręcznie pompując awaryjną wodę zasilającą do reaktora bez żadnego sprzętu ochronnego.

Akimow zmarł dwa tygodnie później z powodu ARS.

Adam Nagaitis jako Wasilij Ignatenko, Strażak

Wasilij Ignatenko, mąż Ludmiły, był jednym z wielu strażaków, którzy byli pierwsi na miejscu pożaru dachu, nieświadomi prawdziwego zasięgu sytuacji. Stojąc twarzą w twarz z odsłoniętym reaktorem, Wasilij i wielu jego kolegów wkrótce ulegnie objawom skrajnej choroby popromiennej i zmarł w szpitalu 2 tygodnie później.

Ludmiła rozmawiała z białoruską dziennikarką Swietłaną Aleksiejewicz o tragicznych okolicznościach śmierci Wasilija.

„Zaczął się zmieniać; każdego dnia spotykałem nową osobę” – powiedziała. „Oparzenia zaczęły wypływać na powierzchnię. W ustach, na języku, na policzkach – początkowo były małe zmiany, a potem rosły. Odchodziły warstwami – jak biały film … kolor jego twarzy … jego ciało … niebieskie, czerwone, szaro-brązowe

Bioroboty

Likwidatorami w Czarnobylu byli personel cywilny i wojskowy, którzy zostali wezwani do zajęcia się konsekwencjami katastrofy na miejscu. Likwidatorom powszechnie przypisuje się ograniczenie zarówno natychmiastowych, jak i długoterminowych szkód spowodowanych katastrofą.

Likwidatorzy, którzy przeżyli, są uprawnieni do znaczących świadczeń socjalnych ze względu na ich status weterana. Radziecki rząd i prasa chwalili wielu likwidatorów jako bohaterów, a niektórzy przez lata walczyli o oficjalne uznanie ich udziału.

Paul Ritter jako Anatolij Dyatlov, zastepca głównego inżyiera

Anatolij Diatłow był zastępcą głównego inżyniera, który nadzorował test prowadzący do wybuchu. W chwili, gdy moc reaktora spadła do 30 MW, nalegał, aby operatorzy kontynuowali test. Zniszczył obiekcje Akimova i Toptunowa, grożąc przekazaniem Tregubowi (poprzedni operator zmiany, który pozostał na miejscu), zastraszając ich, próbując zwiększyć moc reaktora.

Po eksplozji, mimo że paliwo i grafit były rozproszone wokół, nadal uważał, że reaktor jest nienaruszony. O 5 rano zachorował i razem z Gorbachenko poszli do oddziału medycznego.

Po katastrofie Diatłow został skazany na 10 lat więzienia za swoją rolę w eksplozji, ale został zwolniony po odbyciu służby. W 1995 roku zmarł z powodu niewydolności serca.

David Dencik jako Michaił Gorbaczow

Michaił Gorbaczow, grany przez Davida Dencika w serii, był ósmym i ostatnim przywódcą Związku Radzieckiego.

Gorbaczow spotkał się z ogólnoświatowym potępieniem, ponieważ nie wydał natychmiastowego oświadczenia o katastrofie. Dopiero 18 dni później w końcu powiedział reszcie świata, co dokładnie wydarzyło się w Czarnobylu.

Dziś 88-letni Gorbaczow nadal działa w rosyjskich kręgach politycznych.

Con O’Neill jako Viktor Bryukhanov, dyrektor zakładu

Bryukhanow, kierownik zakładu, przybył o 2:30 rano Akimov zgłosił poważny wypadek radiacyjny, ale nienaruszony reaktor, pożary w trakcie gaszenia i drugą awaryjną pompę wody przygotowano do schłodzenia reaktora. Ze względu na ograniczenia dostępnych instrumentów poważnie nie docenili poziomu promieniowania. O trzeciej nad ranem Bryukhanov zadzwonił do Maryin, zastępcy sekretarza ds. Energetyki jądrowej, zgłaszając wersję sytuacji Akimova.

Maryin wysłała wiadomość dalej w górę łańcucha dowodzenia, do Frolysheva, który wtedy nazwał Władimira Dołgikha, który zadzwonił do Gorbaczowa i innych członków Biura Politycznego. O 4 rano Moskwa nakazała dostarczenie wody do reaktora. Jako dyrektor ośrodka w Czarnobylu Bryukhanov był więziony przez dziesięć lat, ale odsiadał tylko pięć lat kary z powodu choroby.

Ralph Ineson jako gen. Nikolai Tarakanov, dowódca likwidatorów Czarnobyla

Dowódca likwidatorów Czarnobyla, Tarakanow, wygłosił inspirujące i motywujące przemówienia do ponad 3000 likwidatorów, którzy ryzykowali wszystko, aby oczyścić dach.

Źródlo:wikipedia.com/boredpanda.com

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author