Silesion.PL

serwis informacyjny

Cena ubezpieczenia zależna od punktów karnych już w 2022 r. Jak kupić tanie i dobre ubezpieczenie?

Stluczka OC ubezpieczenie

Stluczka OC ubezpieczenie

1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym, w skład której wchodzą wyższe mandaty za poszczególne wykroczenia drogowe, jak również uzależnienie wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia OC od liczby punktów karnych. Jak to wpływa na jakość zakupionej polisy? W jaki sposób można uzyskać dobre ubezpieczenie pojazdu? Eksperci z Yanosik Ubezpieczenia doradzają.

Zmiany w cenach polis już od tego roku

Ustawa z 2 grudnia 2021 roku informuje, że dane dotyczące otrzymanych przez kierowcę mandatów będą mogły być używane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC oraz AC.

Oznacza to, że kierowcy, którzy posiadają punkty karne na swoim koncie, będą musieli liczyć się również z wyższymi kosztami polis ubezpieczeniowych.

Jak to będzie działać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zyskają możliwość sprawdzania historii przestępstw oraz wykroczeń drogowych, na mocy ustawy z 2 grudnia 2021 roku (Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2021 poz. 2328).

Nie wszystkie regulacje nowelizacji ustawy weszły w życie wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku. Dopiero od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń będą mogły tymczasowo pobierać dane w związku z naruszeniami przepisów ruchu drogowego z systemu UFG. W dalszym etapie ubezpieczyciele będą mogli pobierać informacje dotyczące punktów karnych oraz mandatów z Centralnej Ewidencji Kierowców – informuje Julia Langa, Yanosik Ubezpieczenia

Zgodnie z ustawą z 2 grudnia 2021 roku informacje o mandatach będą używane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy konstruowaniu oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC oraz AC.

Bardzo ważnym aspektem nowych przepisów jest termin usuwania informacji z Centralnej Ewidencji Kierowców. Punkty karne, które otrzyma kierowca, będą ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny. To również przełoży się na cenę składki ubezpieczeniowej, a dokładniej – na ocenę ryzyka. Towarzystwa ubezpieczeniowe, przy kalkulowaniu wysokości składki, będą uwzględniały wykroczenia oraz przestępstwa kierowców, nawet sprzed dwóch lat – komentuje Julia Langa, Yanosik Ubezpieczenia

Jak uzyskać dobre ubezpieczenie?

Na rynku funkcjonuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, których oferty są skonstruowane na różnych zawiłych zasadach. Mało pocieszającą wiadomością dla kierowców jest uzależnienie stawki ubezpieczenia od liczby punktów karnych, które będą ważne przez dwa lata od dnia opłacenia mandatu. Czy w takiej sytuacji można liczyć na dobre warunki polisy ubezpieczeniowej?

Rozwiązaniem jest telemetria, która z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność.

Ubezpieczenie telemetryczne wiąże się z wieloma korzyściami dla kierowcy. Ten rodzaj ubezpieczenia opiera się na ocenianiu stylu jazdy kierowcy, co stanowi realne przełożenie na bezpieczeństwo na drodze. Kierowca płaci wyłącznie za siebie oraz swoje ryzyko, a dzięki dobrej jeździe zyskuje możliwość otrzymania atrakcyjnej oferty ubezpieczenia – tłumaczy Julia Langa, Yanosik Ubezpieczenia

Taki rodzaj polisy ubezpieczeniowej wzbudza w kierowcach większą świadomość własnego zachowania za kółkiem oraz skutków złych nawyków. Nadmierna prędkość i nieodpowiednia płynność jazdy przekładają się nie tylko na stwarzanie zagrożenia na drodze, ale również na wysokość ubezpieczenia kierowcy.

Sprzedaliśmy już ponad 45 tys. polis. Wysoka jakość tego ubezpieczenia wzbudza zaufanie, a także zachęca do propagowania dobrych nawyków na trasie. Telemetria należy do rozwiązań przyszłości i wiele firm z niej korzysta w codziennych procesach logistycznych. Kierowcy również mogą dzięki niej lepiej poznać swój styl jazdy, a także na jej podstawie skorzystać z atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej – mówi Julia Langa, Yanosik Ubezpieczenia

Ubezpieczenie telemetryczne zyskuje coraz większe grono fanów. Kierowcy decydują się na nie ze względu na nowoczesność i wygodę, a także możliwość realnego wpływu na cenę ubezpieczenia, co w obecnym czasie jest bardzo pożądanym aspektem.

Ceny polis ubezpieczeniowych już wkrótce mogą być zależne od liczby punktów karnych. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać przepisów drogowych, będą musieli liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową nawet przez dwa lata, bo tyle będą ważne punkty karne, których ważność nalicza się od dnia opłacenia mandatu.

Jak sobie poradzić z kolejnym wysokim kosztem? Idealnym rozwiązaniem jest przepisowa jazda, a także świadomość swojego stylu jazdy i jej wpływu na bezpieczeństwo na drodze. W tym może pomóc ubezpieczenie telemetryczne, które znajdziecie w ofercie Yanosika. Dzięki takiej formie polisy kierowca zyskuje realny wpływ na wysokość składki swojego ubezpieczenia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author