Silesion.PL

serwis informacyjny

Śmiertelny wypadek na ul. Góreckiego w Katowicach. Ciężarówka potrąciła kobietę

Smiertelny wypadek na ul. Goreckiego w Katowicach. Ciezarowka potracila kobiete

Smiertelny wypadek na ul. Goreckiego w Katowicach. Ciezarowka potracila kobiete

Katowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na ulicy Góreckiego. W wyniku potrącenia przez kierującego samochodem ciężarowym, 68-letnia kobieta, który przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych zmarła. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obowiązujących przepisów, aby w przyszłości uniknąć tak tragicznych w skutkach zdarzeń.

Do wypadku drogowego doszło w środę 23 marca, kilka minut po 9.00 na ulicy Góreckiego w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 29-letni kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo, skręcając w prawo z ul. Dobrowolskiego w ul. Góreckiego, potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych kobietę. 68-letnia mieszkanka Katowic poniosła śmierć na miejscu. Badanie trzeźwości kierującego samochodem ciężarowym wskazało, że był trzeźwy. Policjanci zabezpieczyli krew do dalszych badań laboratoryjnych. Na miejscu zdarzenia drogowego, pod nadzorem prokuratora, pracowali policjanci z katowickiej drogówki i grupa dochodzeniowo-śledcza z technikiem kryminalistyki.

Śmiertelny wypadek W Katowicach Bogucicach na ulicy Góreckiego / fot. Policja
Śmiertelny wypadek W Katowicach Bogucicach na ulicy Góreckiego / fot. Policja

Czynności w sprawie trwają, a policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, aby w przyszłości uniknąć tak tragicznych w skutkach zdarzeń. Przypominamy, że 1 czerwca 2021 r. weszła w życie Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Śmiertelny wypadek W Katowicach Bogucicach na ulicy Góreckiego / fot. Policja
Śmiertelny wypadek W Katowicach Bogucicach na ulicy Góreckiego / fot. Policja

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko samego przejścia, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy na to nie wchodzą.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność;
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpując mu pierwszeństwa gdy znajduje się na przejściu albo na nie wchodzi.

Obowiązujące regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejście.

Bardzo ważną regulacją dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszyc w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

źródło: Śląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024