Badania parkingowe w miastach GZM. Samochody skanujące wyjadą na ulice w listopadzie i grudniu
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) podjęła inicjatywę przeprowadzenia badań parkingowych w kilku śródmieściach miast w regionie, w tym Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór. Celem tych badań jest zebranie danych dotyczących parkowania i opracowanie strategii mającej na celu złagodzenie problemów związanych z parkowaniem w obszarze metropolitalnym.
Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w okresie od 14 listopada do 7 grudnia. Pomiary będą prowadzone w dni robocze, z wyjątkiem Gliwic, gdzie badania zostaną rozszerzone o jeden dzień roboczy. W Gliwicach pomiary odbędą się w dniach 14, 15, 18, 21 i 22 listopada, natomiast w Tarnowskich Górach pojazdy skanujące wyjadą na ulice 14, 15, 28 i 29 listopada. W Chorzowie i Rudzie Śląskiej pomiary odbędą się 23 listopada i 5 grudnia, a w Bytomiu – 6 i 7 grudnia.
– W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez sfotografowanie przestrzeni – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.
Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM, wyjaśnił, że badania będą prowadzone przy użyciu specjalnych samochodów, które co godzinę przejeżdżać będą przez dane śródmieścia. Przeanalizują one zaparkowane pojazdy poprzez sfotografowanie obszaru, włącznie z pomiarami wykonywanymi nocą. W rezultacie zostaną wyliczone wskaźniki związane z parkowaniem, takie jak stopień zajętości miejsc parkingowych czy rotacja pojazdów. Badania pozwolą również na ocenę, czy dane miejsca parkują głównie mieszkańcy okolicy czy osoby przyjeżdżające do pracy lub sklepów oraz usług.
– Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych, wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy, mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług – tłumaczy Domański.
Pomiary parkingowe są częścią projektu GZM dotyczącego spójnej polityki parkingowej w miastach, którą realizuje Metropolitalny Zespół ds. spójnej polityki parkingowej. Zespół ten skupia urzędników z 10 miast, a po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, przeprowadzi badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w tych miastach.
Badania parkingowe zostaną również przeprowadzone w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, ale z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne w tych miastach, planowane są na wiosnę przyszłego roku. Łącznie podczas badań w ramach GZM przeanalizowana zostanie przestrzeń wzdłuż około 300 kilometrów ulic.
Inicjatywa ta ma na celu lepsze zrozumienie problemów związanych z parkowaniem w metropolii i opracowanie rozwiązań, które pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zminimalizowanie problemów związanych z brakiem miejsc parkingowych. To istotny krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców regionu oraz ułatwienia dostępu do centrów miast.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).