Silesion.PL

serwis informacyjny

30 lipca 2023 r. Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu w Katowicach

Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu

45 stoisk z ofertą gastronomiczną i spożywczą oraz blisko 160 wystawców zaprezentuje się na tegorocznej edycji Jarmarku u Babci Anny na Nikiszowcu. Impreza odbędzie się już w najbliższa niedzielę 30 lipca. Dla odwiedzających przygotowana została bezpłatna komunikacja autobusowa.

– Nikiszowiec jest jedną z perełek Katowic, a swoją rozpoznawalność zawdzięcza nie tylko wyjątkowej architekturze, ale także wydarzeniom organizowanym przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Jarmark na stałe wpisał się już w krajobraz tej dzielnicy i zarówno w zimowej, jak i letniej odsłonie, przyciąga tłumy. Warto skorzystać z przygotowanych atrakcji i w najbliższy weekend przyjechać na Nikiszowiec. Zachęcam jednak, by z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych skorzystać z bezpłatnych autobusów, które uruchamiamy specjalnie na to wydarzenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jarmark u Babci Anny to jednodniowe wydarzenie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku organizatorzy mocno postawili na spożywcze produkty rękodzielnicze małych przetwórni, dzięki czemu na stoiskach będzie można znaleźć takie naturalne wyroby jak: syropy, musy z owoców, musztardy, pasztety wegańskie, powidła, dżemy, pasty i pesto, miody, kiszonki. Ofertę dopełniać będzie różnorodny asortyment regionalnych win i nalewek oraz lokalnego browaru. Uzupełni to strefa gastro, w której będzie można m.in. zjeść tradycyjny obiad.

Jarmark to jednak przede wszystkim wydarzenie zdominowane przez artystów, twórców i kreatorów – lokalnych, ale także z różnych części Polski, którzy jak co roku będą prezentować swoje autentyczne wyroby artystyczne i użytkowe. A wśród nich znaleźć będzie można m.in.: ceramikę, biżuterię, wyroby ze szkła, drewna i skóry, produkty dziergane. Nie zabraknie też stoisk z obrazami lokalnych twórców oraz z regionalną literaturą. Łącznie na Jarmarku będzie prezentować się 160 wystawców.

– Jarmark jest wydarzeniem dla wszystkich – bez względu na wiek, czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. W tym roku zaplanowaliśmy na Skwerze Zillmannów strefę edukacji, animacji i zabawy – dla najmłodszych i trochę starszych. Zobaczycie tu m.in. niezwykłe pojazdy z epoki pary i żelaza, którymi poruszać się będą aktorzy Teatru Gry i Ludzie. Będzie można cyknąć sobie fotkę siedząc na gigantycznym rowerze czy zadzwonić do Alexandra Bella z nietypowego telefonu. W nawiązaniu do przemysłowej tradycji osiedla zagra górnicza Orkiestra Dęta Wieczorek – mówi Waldemar Jan, prezes zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

– Połączymy też tradycję z nowoczesnością. Zaprosimy uczestników jarmarku do świata recyklingu. Na stoisku pn. „Cenny Plastik” prowadzonym przez Stowarzyszenie Kurka Wodna będzie można wziąć udział w pokazie tworzenia niezwykłych przedmiotów z plastikowych śmieci. Z pomocą dwóch prostych urządzeń połączone zostanie odzyskiwanie odpadów z niezwykłym designem i fajną zabawą. A już na sam koniec Jarmarku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy z Kapelą Fedaków, która najlepiej wie jak roztańczyć i rozśpiewać publiczność swoją muzyką inspirowaną m.in. tradycją śląską – dodaje Małgorzata Krakowiak, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

30 lipca 2023 r. Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu w Katowicach Plakat autobus

Specjalna bezpłatna linia autobusowa

Zachęcamy do przyjazdu na Jarmark komunikacją publiczną. W tym roku funkcjonować będą dwie linie na następujących trasach:

– Katowice Dworzec (stanowisko 10) – Katowice Sądowa – Centrum Przesiadkowe Zawodzie (duży darmowy parking) – Janów Zamkowa Skwer (tuż przy wejściu na Jarmark);

– parking darmowy przy Cmentarzu Komunalnym przy Alei Murckowskiej – Janów Zamkowa Skwer.

Jednocześnie informujemy, że wjazd na teren osiedla będzie możliwy tylko dla mieszkańców posiadających tzw. wjazdówki.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Ścisły obszar Jarmarku tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy ul. Nałkowskiej i Rymarskiej będą mogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy  lodowisku Jantor. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 30 lipca – wyłączony z zakazu zostanie fragment ul. Nałkowskiej, na którym zaparkować będą mogli wyłącznie mieszkańcy posiadający wjazdówkę. Dodatkowo wzdłuż fragmentu ul. Ociepki i Zamkowej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się. Zmiany nastąpią także na skrzyżowaniu ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku i ul. Św. Anny, gdzie wprowadzony zostanie zakaz ruchu (wjazdu w ul. Świętej Anny) z wyjątkiem posiadaczy wjazdówek.

Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym momentem w życiu społeczności dzielnicy.  Z uwagi na rozmiar wydarzenia nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół. W szczególnych przypadkach możliwy będzie wjazd samochodem na teren Probostwa dotyczy to wskazanych przez Parafię najstarszych mieszkańców Nikiszowca i Janowa. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *