Silesion.PL

serwis informacyjny

19 czerwca Bieg Bohaterów w 100. rocznicę powrotu Śląska do Polski. Lista zamkniętych ulic.

19 czerwca 2022 Bieg Bohaterow w 100. rocznice powrotu Slaska do Polski

19 czerwca 2022 Bieg Bohaterow w 100. rocznice powrotu Slaska do Polski

19 czerwca 2022 r. odbędzie się w Katowicach Bieg Bohaterów w 100 rocznicę powrotu Śląska do Polski. W niedzielę zostaną wyłączone z ruchu niektóre ulice. Wszystkie ulice otwierane będą po przebiegnięciu ostatnich biegaczy tak szybko jak tylko będzie to możliwe względów bezpieczeństwa.

Spis ulic zamkniętych
19 czerwca 2022 r.:
W godz. 17:15-18:45:

  • Al. Korfantego (od ul. Moniuszki do Ronda Gen. Ziętka)

W godz. 17:30-19:00

  • Al. Roździeńskiego od ul. Dudy-Gracza do Ronda Gen. Ziętka
  • Rondo Gen. Ziętka
  • ul. Chorzowska (nitka północna w kierunku Chorzowa, od Ronda do ul. Ściegiennego)
  • ul. Ściegiennego
  • ul. Bukowa
  • ul. Złota (od ul. Bukowej do ul. Sportowej)

19 czerwca uczestnicy wydarzenia przebiegną 4,2 km ulicami Katowic, aby uczcić pamięć bohaterów naszego regionu. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy buty treningowe wkładają tylko od święta. Tym razem nie liczy się czas, a sam udział i pamięć o dawnych wydarzeniach.

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski. Nie bez powodu wybrano właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej.

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski. Nie bez powodu wybrano właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej.

Symboliczny pochód był zwieńczeniem walk powstańczych oraz plebiscytów. Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest przecięcie łańcucha przez powstańca Juliusza Chowańca, który powiedział: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską”. Wojsko witał ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik. „Dzielni polscy żołnierze! Pokażcie, że karne Wojsko Polskie jest murem ochronnym dla obywateli miłujących pracę, dla obywateli lojalnych i spokojnych. Powiedzcie światu, że Polska jest krajem praworządnym! Niech żyje Polska i Górny Śląsk” – mówił.

Podczas wydarzenia przewidziano wiele dodatkowych niespodzianek. Miasto Katowice jest partnerem biegu. Szczegóły dotyczące biegu i utrudnień w ruchu na stronie: https://silesiamarathon.pl/zapraszamy-na-bieg-bohaterow/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author