Silesion.PL

serwis informacyjny

18–24 marca 2024 Tydzień Europejskiego Miasta Nauki Katowice

18–24 Marca 2024 Tydzien Europejskiego Miasta Nauki Katowice

W ramach programu 50 Tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, od 18-24 marca potrwa Tydzień Miasta, współorganizowany przez Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski. Będzie on doskonałą okazją do odkrycia Katowic na nowo, jak również poznania co w tematyce miejskiej mają do powiedzenia eksperci.

Przyznany Katowicom tytuł Europejskiego Miasta Nauki skłania do bliższego przyjrzenia się tematyce miasta i zadania szeregu ważnych pytań: dla kogo jest miasto? Po co jest miasto? Jakie powinno być? Wydarzenia organizowane wspólnie przez Miasto i Uniwersytet Śląski postarają się na nie odpowiedzieć, a zarazem umożliwią poznanie Katowic z być może dotąd nieznanej perspektywy.

Okazją do tego drugiego będzie udział w bezpłatnych spacerach, których uczestnicy podążą szlakami: Moderny, Murali, Neonów, „Nowych Katowic”. Dla miłośników naszego miasta prawdziwą gratką będzie zapewne zwiedzanie Spodka z przewodnikiem, a poszukiwacze oznak wiosny będą mogli wybrać się wraz z Pawłem Grają na szwendanie po katowickich lasach.

Kto zamiast pieszo woli przemieszczać się tramwajem, będzie mógł przemierzać miasto zabytkową linią, która zostanie uruchomiona z tej okazji. Na pasażerów czekać będą nie lada atrakcje. Ponieważ na Tydzień Miasta przypada pierwszy dzień wiosny, dzieci z katowickich przedszkoli zostały poproszone o przygotowanie „Eko-Marzanny”. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas Jarmarku Wielkanocnego na katowickim Rynku, a wszyscy uczestnicy akcji otrzymają upominki.

W ramach tygodnia 20 marca odbędzie się panel naukowy zorganizowany przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, kierowany przez dr. hab. Roberta Pykę, prof. UŚ. Uczestnikami wydarzenia będą zarówno badacze z Polski, jak i z zagranicy. Dyskusję przeprowadzą w niedawno otwartej przestrzeni spinPLACE przy ul. Bankowej 5. W tym samym dniu przewidziana jest również debata aktywistów miejskich pt. „Jak oddolnie naprawić miasto”. W jej trakcie Adrian Chorębała – dyrektor Ronda Sztuki zada pytanie swoim gościom, w jaki sposób mieszkańcy mogą wpływać na życie w mieście. Dzień później o wspólnocie będą również dyskutować uczestnicy debaty „Wspólnota. Mieszkańcy. Metropolia”. W jej trakcie artyści, naukowcy i politycy lokalni zostaną zapytani, czy jako mieszkańcy miast konurbacji górnośląskiej tworzą wspólnotę metropolitalną. Emocje związane z miastem zostaną pokazane i obserwowane podczas wydarzeń o charakterze artystycznym. Wśród atrakcji zaplanowano również:

  • Spotkania dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pn. „Jak działa miasto?” w Dąbrowie Górniczej, Bielsku-Białej, Katowicach, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu;
  • Spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim dot. książki „Mieszkaniae kawalera. Między imperatywem nowoczesności i gustem własnym inwestora” w Kato Science Corner;
  • Warsztaty i debatę na temat zielonych dachów w Kato Science Corner;
  • Wystawy „Antropocen” w katowickim Rondzie Sztuki oraz „Widoki z bliska” w Galerii BWA;
  • Spektakl w Kato Science Corner i projekcje filmów dla dzieci oraz starszej widowni w kinie Światowid.

Aktualny harmonogram wydarzeń wraz z informacją o zasadach udziału znajdują się na stronie: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/

Zapisy na spacery i szczegółowe informacje w Kato Science Corner (róg ulicy Młyńskiej i Pocztowej, tel. 453 675 880).

Kuratorami Tygodnia Miasta są: dr Roman Marchaj i dr Anna Budzanowska

Producentem Tygodnia Miasta jest: Ewelina Budzińska-Góra

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024