Silesion.PL

serwis informacyjny

Metaloplastyczne furtki upiększą Katowice.

Na zdjeciu Szymon Szewczyk

W dniach 23.03 – 12.04.2024 w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka. Jest to kontynuacja odbywających się w 2023 roku relaksacyjnych sesji koncertowych, które odbywały się zimą w Tauron Lab oraz w latem w lesie w Rudach Raciborskich. Zanim jednak uczestnicy zanurzą się w świecie relaksujących dźwięków, organizatorzy wydarzenia, czyli fundacja Soundscape, Muzeum Śląskie oraz Tauron Lab zaprosili uczestników do udziału w kreatywnych warsztatach, które odbyły się 5 marca na oddziale dziennym Centrum Psychiatrii w Katowicach.

Warsztaty przeprowadził Szymon Szewczyk, który następnie inspirując się powstałymi pracami przygotował projekty obiektów metaloplastycznych – furtek, nawiązujących do spokoju i równowagi przypisywanych ogródkom działkowym. Dzięki współpracy z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek, powstaną metaloplastyczne furtki, które zostaną umieszczone w różnych częściach miasta, harmonijnie wtapiając się w jego krajobraz. Podsumowaniem akcji będą spacery miejskie, które odbędą się w dniach 18-23 marca, a poprowadzi je Dominik Tokarski – katowicki aktywista i Szymon Szewczyk – artysta. Partnerami warsztatów i miejskich spacerów są Miasto Katowice oraz Europejskie Miasto Nauki Katowice.

Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka, zaplanowany jest na marzec oraz kwiecień 2024 roku i zostanie zainaugurowany nietypową wystawą site-specific w przestrzeni miejskiej Katowic, która powstanie we współpracy z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek, Miastem Katowice oraz Europejskim Miastem Nauki Katowice. 5 marca na oddziale dziennym Centrum Psychiatrii w Katowicach, uczestnicy warsztatów mieli okazję wyrazić się artystycznie poprzez przygotowanie prac plastycznych inspirowanych motywami słonecznymi, nawiązującymi do spokoju i równowagi przypisywanych m.in. ogródkom działkowym.

Warsztaty artystyczne są sercem Solar Festiwalu. To moment, w którym możemy spotkać się, wyrazić siebie poprzez sztukę i poczuć się częścią wspólnoty, która tworzy coś wyjątkowego, co doda kolorytu naszemu miastu. Efektem tych artystycznych działań będą metaloplastyczne furtki, które zastąpią te tradycyjne To symbol naszego zaangażowania w budowanie estetycznej przestrzeni miejskiej, która staje się źródłem radości i inspiracji dla nas wszystkichmówi Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape.

Dodatkowo, organizatorzy z myślą o mieszkańcach przygotowali cykl spacerów miejskich szlakiem stworzonych furtek, które odbędą się w dniach 18–23 marca. Poprowadzi je Dominik Tokarski i Szymon Szewczyk. Spacery zapewnią nie tylko chwilę relaksu, ale także inspirujące rozmowy i refleksje nad rolą miasta i sztuki w naszym życiu codziennym.

– Katowice pokazały jak szerokorozumiana sztuka może wpłynąć na otaczającą rzeczywistość. W miejscu, w którym kiedyś wydobywano węgiel, dziś mamy obiekty rozpoznawalne na świecie – siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Miasto stało się symbolem dobrej transformacji. A pomogła w tym właśnie kultura i sztuka. Będąc Europejskim Miastem Nauki chcemy także pokazać, że nauka to nie tylko laboratoria i biblioteki, ale przede wszystkim coś, co może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennym życiu. Dlatego wychodzimy z różnymi ciekawymi projektami do mieszkańców, by mogli się o tym na własnej skórze przekonać. Spacery będą jedną z takich okazji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Drugą częścią Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka będą bezpłatne koncerty, które odbędą się w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego w dniach 23, 24, 30, 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia. Przestrzeń Łaźni wypełnią akcesoria wypoczynkowe, a w jej centralnym punkcie będzie instalacja multimedialna przygotowana przez Szymona Szewczyka, Piotra Ceglarka oraz Kacpra Krzętowskiego przy wsparciu grona licznych wolontariuszy. Muzyczną ucztę dźwiękową zapewnią polscy i zagraniczni artyści związani z szeroko pojętą muzyką elektroniczną.

Partnerzy

Partnerami wydarzenia są Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauk Katowice 2024, Grupa Tauron, Volvo Euro-Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024