Silesion.PL

serwis informacyjny

Żużel: Artem Laguta zawodnikiem Betard Sparty Wrocław

Rosjanin Artem Laguta, jeden z najlepszych żużlowców PGE Ekstraligi i stały uczestnik cyklu Speedway Grand Prix, w sezonie 2021 będzie zawodnikiem Betard Sparty Wrocław. 

– Artem to kompletny zawodnik, uznana i klasowa żużlowa marka. Do tego chyba nie muszę nikogo przekonywać. Jestem pewien, że Artem bardzo szybko zaaklimatyzuje się we Wrocławiu, w nowym klubie i nowym miejscu. Większość zawodników z naszej drużyny zna bardzo dobrze. Na Stadionie Olimpijskim też czuje się świetnie. Potwierdzał to w meczach ligowych, czy podczas Speedway Grand Prix i Speedway of Nations. Cieszę się, że do nas dołączył. Myślę, że szybko skradnie serca naszych kibiców, a z Betard Spartą będzie osiągał największe sukcesy drużynowe i zrealizuje swoje sportowe cele – mówi Andrzej Rusko, prezes WTS. 

– Bardzo się cieszę, że doszedłem do porozumienia z wrocławskim klubem. Myślę, że to najlepsze miejsce na rozwój mojej kariery. W Betard Sparcie są wartościowi zawodnicy, których cenię i szanuję, a klub jest bardzo profesjonalnie zarządzany. To wszystko przekłada się na osiągane tutaj wyniki sportowe. Nie ukrywam, że lubię też wrocławski tor. Uważam, że jest jednym z najlepszych, na jakich się ścigałem. To co teraz przede mną traktuję jako ciekawe doświadczenie i nowe sportowe wyzwanie. Wspólnie z drużyną mamy jasny cel, czyli walkę o mistrzostwo Polski – mówi Artem Laguta. – Wrocław ma fantastycznych kibiców. Zrobię wszystko, by fani na Stadionie Olimpijskim mieli jak najwięcej satysfakcji z moich występów w barwach Betard Sparty Wrocław – dodaje.

Laguta w parze z Emilem Sayfutdinovem trzykrotnie z rzędu wygrywał zmagania w Speedway of Nations. W sezonie 2020 miał drugą najwyższą średnią punktową w najlepszej żużlowej lidze świata (2,479).

Już jako nastolatek ścigał się pierwszej lidze polskiej. W 2008 roku podpisał kontakt z Lokomotivem Daugavpils i od razu stał się czołowym zawodnikiem tej drużyny. W trzecim sezonie startów wykręcił średnią punktową 2,236 i było jasne, że Rosjanin ma talent i umiejętności, które predestynują go do ścigania się z najlepszymi. Początki w ekstralidze były jednak trudne. W klubach z Częstochowy i Bydgoszczy był drugoplanową postacią. Wszystko zmieniło się w 2013 roku, gdy trafił do Tarnowa.

Laguta był ważnym ogniwem bardzo silnej drużyny Unii. Zdobywał średnio ponad dwa punkty na bieg. Za partnerów miał takich zawodników, jak Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Martin Vaculik czy Greg Hancock. W latach 2013-2014 tarnowianie wywalczyli dwa brązowe medale drużynowych mistrzostw Polski.

Kolejny etap w karierze Laguty to Grudziądz. Do GKM-u dołączył w 2015 roku i przez sześć kolejnych sezonów był liderem zespołu. Nie miał jednak na tyle dużego wsparcia ze strony kolegów, by choćby raz awansować do fazy play-off ekstraligi. Indywidualnie Laguta był jednym z najlepszych zawodników rozgrywek. W 2020 roku miał średnią 2,479 (2. miejsce na liście klasyfikacyjnej), w 2019 roku 2,286 (5.), w 2018 roku 2,390 (4.), w 2017 roku 2,236 (3.).

Laguta ma za sobą już cztery pełne sezony rywalizacji w Grand Prix. Pierwszy był jego udziałem już w roku 2011 po sensacyjnym zwycięstwie w Grand Prix Challange. Debiut nie był udany, Rosjanin uzbierał tylko 28 punktów w 9 rundach. Powrót do elity nastąpił siedem lat później. Bardziej doświadczony Laguta był już równorzędnym konkurentem dla najlepszych. W kolejnych sezonach zajmował w klasyfikacji generalnej: 6., 11. i 7. miejsce.

W ubiegłym sezonie wygrał jedyny jak dotąd turniej Grand Prix. Miało to miejsce we Wrocławiu, podczas inauguracji zmagań o indywidualne mistrzostwo świata. Biorąc pod uwagę wyniki Laguty, można stwierdzić, że tor Stadionu Olimpijskiego należy do jego ulubionych. To tutaj świętował jeden z trzech triumfów w Speedway of Nations. Z kolei w meczach ligowych po modernizacji może się pochwalić rewelacyjną średnią biegową blisko 2,500.

Laguta od kilku lat mieszka Bydgoszczy. Jest żonaty z Aveliną, z którą mają dwoje dzieci: Adama i Agnyę.

Artem Laguta
Ur. 12 listopada 1990 w Bolszoj Kamien.
Kluby w ligach polskich: 2008-2010 Lokomotiv Daugavplis, 2011 Włókniarz Częstochowa, 2012 Polonia Bydgoszcz, 2013-2014 Unia Tarnów, 2015-2019 GKM Grudziądz, od 2020 Betard Sparta Wrocław.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024