Silesion.PL

serwis informacyjny

Zielona przebudowa ulicy Warszawskiej w Katowicach na ostatniej prostej

ul. Warszawska w trakcie nasadzeń 1 fot. KAW

ul. Warszawska w trakcie nasadzeń fot. KAW

Prace na ul. Warszawskiej idą pełną parą. Ostatnio pojawiły się już drzewa, a teraz trwają nasadzenia krzewów. Oznacza to, że prace zbliżają się już ku końcowi.

– W Katowicach realizujemy aktualnie kilka dużych zielonych projektów. Trwają prace związane z powstaniem czterech nowych przestrzeni parkowych oraz rewitalizacją terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym, o łącznej wartości ponad 40 mln zł. Postępują roboty związane z powstaniem tężni solankowej na os. Tysiąclecia oraz wiele innych, mniejszych projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego czy zielonego budżetu. Dzięki tym nowym czy odświeżonym przestrzeniom mieszkańcy zyskają miejsca do rekreacji i odpoczynku praktycznie za progiem własnych domów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Warta 19 mln zł zielona metamorfoza ul. Warszawskiej dobiega już końca, a realizowane nasadzenia pozwalają nam dostrzec, jak wielką zmianę przechodzi ta cześć centrum Katowic – dodaje prezydent.

Sadzenie krzewów na Warszawskiej rozpoczęło się na początku sierpnia i planowo ma się zakończyć do 18 sierpnia. Wśród roślin, które są sadzone najwięcej jest odmiany krzewiastej sosny pospolitej o zaokrąglonej sylwetce i niebieskawym kolorze igieł, pęcherznicy kalinolistnej oraz róży Aspirin Rose. Kwiaty tej ostatniej wyglądają bardzo efektownie – są duże, białe, z bladoróżowym środkiem.  Sadzone są też takie odmiany roślin jak: cis pospolity, róża Salsa, która ma kolor jaskrawej czerwieni z żółtymi pręcikami w środku oraz żylistek wysmukły o licznych białych, gwiazdkowatych kwiatach. Będą też inne odmiany róż, hortensje oraz po kilka sztuk żylistka szorstkiego i krzewuszki Bristol Ruby. Łącznie pojawi się tu 2649 krzewów.

Warszawska będzie naprawdę zielona!

Oprócz krzewów w ostatnich miesiącach posadzono drzewa. Było to 12 klonów polnych, 8 magnolii japońskich, 13 lip drobnolistnych. Jest też 37 drzew kolumnowych. W kolejnych etapach będą jeszcze sadzone 2734 sztuki bylin i traw, np. liliowiec, barwinek pospolity, tawułka, rozplenica japońska i 192 pnącza – bluszcz pospolity, bluszcz irlandzki i hortensja pnąca.

Trwająca przebudowa fragmentu ul. Warszawskiej ma na celu zazielenienie tej przestrzeni przy uwzględnieniu istniejącej infrastruktury. Po remoncie, wygląd ul. Warszawskiej będzie nawiązywał do historycznych rozwiązań z przełomu XIX i XX wieku – dzięki czemu zyska reprezentacyjny charakter. Poszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych, wprowadzona zieleń oraz mała architektura. Jednocześnie ograniczony zostanie ruch samochodowy w tej części ulicy. Punktowe podświetlenie części roślin pozwoli na ich wyeksponowanie również w porze nocnej.

– Prace na ul. Warszawskiej wchodzą w ostatni etap. Obecnie tworzone są obramowania klombów i wypełnianie ich ziemią, układanie ostatnich płyt granitowych, fugowanie, wykonywanie wjazdów, montaż systemu nawodnienia drzew oraz montaż opraw oświetleniowych – wylicza Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

ul. Warszawska w trakcie nasadzeń 2 fot. KAW
ul. Warszawska w trakcie nasadzeń fot. KAW

Zieleń wchodzi do miasta

Zazielenienie ul. Warszawskiej to niejedyny projekt, który ma dać mieszkańcom Katowic więcej zieleni. W zeszłym roku na al. Korfantego, na odcinku od Ronda do Rynku, nasadzono nowe drzewa i krzewy. Obecnie trwają prace w czterech katowickich parkach. Po rewitalizacji oddany do użytku został także staw Starganiec. Sukcesywnie wymieniane i sadzone są także nowe rośliny.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025