Silesion.PL

serwis informacyjny

Z czym poradzi sobie maszyna do cięcia plazmą? Odpowiadamy

Z czym poradzi sobie maszyna do ciecia plazma

Z czym poradzi sobie maszyna do ciecia plazma

Choć plazmowy łuk elektryczny jest wykorzystywany do cięcia materiałów już od blisko 70 lat. Dzięki nowoczesnym urządzeniom ta grupa produktów wciąż ewoluuje. Warto dowiedzieć się, z czym poradzi sobie takie urządzenie i w jakich przedsiębiorstwach znajdzie zastosowanie.

Na czym polega cięcie plazmą?

Plazma, określana niekiedy mianem czwartego stanu skupienia, to zjonizowana materia, w której duża część cząsteczek jest naładowana elektrycznie, jednak sama w sobie jest elektrycznie obojętna. Jej właściwości sprawiają, że idealnie sprawdza się w cięciu różnego typu materiałów.

Metal jest wówczas topiony i wyrzucany ze szczeliny dzięki plazmowemu łukowi elektrycznemu. Strumień o temperaturze dochodzącej do kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza sprawia, że maszyny do cięcia plazmowego gwarantują wysoką precyzję oraz skuteczność nawet w przypadku grubych materiałów i bardzo skomplikowanych projektów. Dzięki temu wycinarki plazmowe CNC cieszą się zaufaniem najbardziej zaawansowanych przedsiębiorstw, przekładają się również na zdecydowanie lepszą optymalizację procesów i kosztów.

Maszyna do cięcia plazmą: do jakich materiałów się przyda?

Z biegiem czasu i rozwojem technologii zwiększa się również zakres materiałów, które mogą być cięte z wykorzystaniem łuku plazmowego. Pierwotnie używano go przede wszystkim do cięcia stali czarnej, nierdzewnej i aluminium. Obecnie zaawansowane maszyny do cięcia plazmą, dostarczane między innymi przez firmę Eckert, mogą służyć do cięcia wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny.

Oprócz stali stopowych i węglowych może być to więc m.in. miedź czy mosiądz. Grubość poddawanego obróbce materiału może wynosić (w przypadku systemów zmechanizowanych) od 0,5 aż do 100 mm.

Dlaczego warto wybrać maszyny do cięcia plazmowego?

Maszyna do cięcia plazmą, ze względu na profil działania, może sprawdzać się w różnego typu czynnościach. Zaawansowane technologicznie urządzenie umożliwia realizację zróżnicowanych cięć – od tych podstawowych przez ukosowanie aż do obróbki na podstawie predefiniowanego szablonu. Maszyny do cięcia plazmowego mogą również wykonywać żłobienia.

Wśród ich największych zalet można wskazać na:

  • uzyskanie niewielkiej szczeliny cięcia, co pozwala zoptymalizować zużycie materiałów i redukuje ryzyko ich zniszczenia,
  • szeroki zakres grubości cięcia,
  • wysoka jakość i precyzja cięcia, co umożliwia realizację skomplikowanych projektów,
  • brak nadpalania powierzchni cienkich materiałów,
  • zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia innych części materiału poddawanego obróbce w związku z brakiem nagrzewania się,
  • dużą prędkość cięcia,
  • możliwość automatyzacji procesów.

Zautomatyzowane przecinarki plazmowe

Zaawansowane technologicznie urządzenia realnie wspierają też automatyzację i robotyzację w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, w formule zdalnej, może odbywać się między innymi programowanie sprzętu i sterowanie nim. Maszyna do cięcia plazmą może być również zintegrowana z systemami zarządzania produkcją (MES) i innymi rozwiązaniami informatycznymi wykorzystywanymi w firmie.

Dzięki temu możliwe jest nie tylko bieżące zlecanie i monitorowanie procesów, ale również przeprowadzanie diagnostyki sprzętu i stała wymiana informacji w czasie rzeczywistym, co przekłada się na zdecydowanie wyższą wydajność i bezpieczeństwo pracy. Użytkownicy mogą także korzystać z bazy predefiniowanych parametrów cięcia oraz rozbudowywać możliwości podstawowego zestawu o nowe elementy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024