Silesion.PL

serwis informacyjny

“Wyścigi słoni” na celowniku drogówki

Wyścigi słoni na celowniku drogówki

fot. Śląska Policja

W czwartek policjanci ruchu drogowego przeprowadzili skoordynowaną akcję “Wyścigi słoni” mającą na celu zwalczanie niebezpiecznych manewrów wyprzedzania się samochodów ciężarowych. Działania odbywały się na autostradach A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52. Mundurowi ujawnili łącznie 261 wykroczeń.

Nowe przepisy obowiązują od początku lipca, jednak nie wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych zdają sobie z tego sprawę. W trakcie akcji policjanci skoncentrowali się na kierujących pojazdami ciężarowymi, którzy najczęściej dopuszczają się naruszeń przepisów. Wśród najczęstszych wykroczeń były zakazy wyprzedzania (45 przypadków) oraz niezachowanie odpowiedniej odległości za pojazdem poprzedzającym na autostradach i drogach ekspresowych (60 przypadków).

Policjanci w ciągu jednego dnia nałożyli 221 mandatów, wystosowali 10 wniosków o ukaranie i udzielili 30 pouczeń. Jedna osoba będzie odpowiadać przed sądem za kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień.

Przypominamy treść nowo wprowadzonych zasad, które obowiązują kierowców pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący takimi pojazdami muszą korzystać tylko z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.

Obecne przepisy zabraniają również wyprzedzania pojazdów samochodowych przez pojazdy ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych posiadających wyłącznie dwa pasy ruchu dla danego kierunku. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Zmiany w przepisach mają na celu poprawę płynności ruchu pojazdów i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom zwłaszcza podczas “wyścigów słoni”, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *