Wymioty, refluks, ulanie – jak je odróżnić?
Zwracanie pokarmu u niemowląt to bardzo częste zjawisko, co nie oznacza, że można je bagatelizować. Rodzice nierzadko mają kłopot z odróżnieniem wymiotów od ulewania czy refluksu. Jakie mogą być wymiotu u noworodka przyczyny? Czym się różnią wymioty od refluksu czy ulewania? Oto na co warto zwrócić uwagę.
Spis treści:
1. Dlaczego noworodki zwracają pokarm?
2. Jakie są objawy refluksu u noworodka?
3. Wymioty u noworodka – co mogą oznaczać?
4. Czym się różnią wymioty od refluksu?
5. Wymioty u noworodka – przyczyny
6. Częste ulewanie u noworodka
7. Kiedy do lekarza z ulewaniem?
Dlaczego noworodki zwracają pokarm?
Przyczyn zwracania przez najmłodsze dzieci pokarmu może być wiele:
- niewykształcony mięsień dolnego zwieracza przełyku,
- alergia na mleko,
- zbyt łapczywe jedzenie, podczas którego dziecko połyka dużo powietrza,
- przejedzenie,
- niestrawność.
Z ulewaniem u noworodków spotka się znakomita większość rodziców i w większości przypadków nie będzie to objaw niepokojący – ulewanie to naturalny element procesu dojrzewania układu pokarmowego. Warto jednak nauczyć się, czym się różnią wymioty od refluksu oraz ulewania.
Jakie są objawy refluksu u noworodka?
Choroba refluksowa u niemowląt objawia się nie tylko zwracaniem pokarmu, ale również niechęcią do jedzenia oraz nieodpowiednim przyrostem masy ciała. Refluks i choroba refluksowa to nie to samo. Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Może się to zdarzać nawet kilka razy dziennie. Taki refluks nie powinien budzić niepokoju, o ile nie towarzyszą mu dodatkowe objawy.
Problem stanowi sytuacja, w której dziecko poza refluksem cierpi z powodu zapalenia przełyku – w wyniku częstego kontaktu z treścią żołądkową, zaczyna odmawiać jedzenia, płacze, jest marudne, niechętnie cokolwiek przełyka.
Ponadto choroba refluksowa u niemowląt objawiać się może rozdrażnieniem, odwracaniem głowy od butelki czy piersi, częstym ulewaniem z wymiotami lub bez wymiotów, kaszlem, bólem podczas połykania, dławieniem się i krztuszeniem.
Wymioty u noworodka – co mogą oznaczać?
Przyczyny wymiotów u noworodka mogą być związane z alergią na mleko, infekcjami czy nieodpowiednim karmieniem i zbyt dużą ilością połkniętego pokarmu. Jednak nierzadko wymioty wywołują też infekcje – najczęściej za silne wymioty u małych dzieci odpowiedzialne są rotawirusy. Wówczas wymioty powtarzają się – w takiej sytuacji należy zgłosić się koniecznie do lekarza.
Wymiotom u małych dzieci sprzyja kaszel i katar – kiedy dziecko ma odruch kaszlu, może to wywołać jednorazowy odruch wymiotny. Podobny mechanizm działa, kiedy dziecko się zakrztusi. Wymioty u noworodka mogą zatem oznaczać zarówno niegroźne, naturalne odruchy związane z dojrzewaniem układu pokarmowego czy typowe zjawiska, takie jak przejedzenie, jak i groźną chorobę. Z tego powodu najważniejsza jest pilna obserwacja objawów, które towarzyszą wymiotom u noworodka.
Czym się różnią wymioty od refluksu?
Wymioty od refluksu różnią się m.in. dynamiką samego procesu. Wymioty są gwałtowne, wymagają spięcia mięśni, zaś refluks to podejście treści żołądkowej do przełyku bez odruchu wymiotnego. Z kolei ulewanie od wymiotów różni się tym, że dziecko zwraca pokarm niestrawiony – nie ma on przykrego zapachu, nie jest grudkowaty. Ma taką samą konsystencję jak przed jedzeniem. Wymioty zaś charakteryzują się nieprzyjemnym, kwaśnym zapachem i gęstą treścią. Przy ulewaniu treść również nie wypływa z buzi dziecka gwałtownie.
Wymioty u noworodka – przyczyny
Wymioty u noworodka mogą mieć rozmaite przyczyny, dlatego należy obserwować zachowanie dziecka, jego reakcje, inne objawy i przeanalizować, jak dziecko jadło, w jakiej pozycji i co działo się wcześniej, że do wymiotów mogło dojść. Aby nie bagatelizować wymiotów u dziecka, należy kontrolować temperaturę ciała dziecka, apetyt, nawodnienie, to czy dziecko się wypróżnia. Jednorazowe wymioty i brak innych objawów nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jednak powtarzające się lub wymioty z towarzyszącymi objawami, jak najbardziej.
Częste ulewanie u noworodka
Ulewanie u noworodka jest stanem fizjologicznym, zaś wymioty chorobowym – dlatego w drugim przypadku dziecko należy uważnie obserwować. Nie oznacza to jednak, że ulewanie można zlekceważyć. Ulewanie powinno minąć po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Czasami zdarza się, że dzieci starsze nadal ulewają, jednak ten stan powinien być konsultowany z pediatrą.
Kiedy do lekarza z ulewaniem?
Ulewanie powinno zwrócić uwagę rodziców, jeśli zdarza się dziecku po każdym posiłku. Ponadto ulewanie jest problemem, jeśli przez zwracanie pokarmu dziecko nie przyrasta odpowiednio na masie. W jednym i w drugim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Bezwzględnie należy udać się po pomoc, jeśli w zwróconym pokarmie pojawią się ślady krwi.
opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).