Silesion.PL

serwis informacyjny

Wybierasz się latem na koncert lub mecz? Musisz to wiedzieć!

Bezpieczeństwo na stadionie i koncercie - zdjęcie ilustracyjne Seris Konsalnet

Bezpieczeństwo na stadionie i koncercie - zdjęcie ilustracyjne Seris Konsalnet

Niełatwo znaleźć w życiu wydarzenie bardziej porywające niż mecz z udziałem naszej ulubionej drużyny lub koncert cenionej kapeli. Wyjątkowa atmosfera, tłum uczestników, poczucie wspólnoty i oderwanie się od trosk dnia codziennego – to właśnie sprawia, że imprezy masowe są tak popularne. Wg GUS w ub.r. w ponad 5 tys. imprez masowych w Polsce wzięło udział aż 23 mln osóbi – statystycznie ponad połowa Polaków! Jest więc duża szansa, że i Ty pójdziesz na imprezę masową – warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Koncerty plenerowe i mecze to wydarzenia, które przyciągają olbrzymią liczbę uczestników. Jednocześnie, ze względu na swoją naturę, mogą generować potencjalne zagrożenia dla osób biorących w nich udział. Zbyt duża liczba uczestników, niewykonywanie poleceń służb porządkowych, konflikty kibiców, błędy organizatora, panika, tłok, niepokój a także wypadki i awarie techniczne mogą prowadzić do niebezpiecznego splotu wydarzeń. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas udziału w imprezach masowych, aby móc dobrze się bawić i jednocześnie czuć się bezpiecznie.

Bądź przygotowany i uważny

Przed imprezą warto dobrze zaplanować trasę dojazdu oraz zapoznać się z informacjami publikowanymi przez organizatora. Sprawdź czy dostępny jest transport publiczny lub dedykowana linia autobusowa. Jeżeli zamierzasz dojechać własnym autem – dowiedz się, gdzie znajdują się parkingi dla uczestników. Koniecznie zbadaj obostrzenia dotyczące wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów i napojów. Sprawdź również, gdzie leży twój sektor i wejście, aby zaoszczędzić nerwy i czas na szukanie właściwego miejsca. Znajomość regulaminu z pewnością pozwoli Ci cieszyć się wydarzeniem w pełni, a także zminimalizuje potencjalne trudności.

Będąc uczestnikiem imprezy masowej, zwracam uwagę na pozornie drobne elementy, które mogą zadecydować o moim bezpieczeństwie – mówi Marcin Sabat, Dyrektor Operacyjny w Seris Konsalnet, specjalista od zabezpieczeń imprez masowych.Patrzę na to, ile osób pracuje przy bramkach, jak sprawnie są kontrolowane bilety i czy jest odpowiednia ilość osób ze służb porządkowych, kierujących ludzi do odpowiednich sektorów. Sprawdzam, czy korytarze dojścia na stadionie czy koncercie nie są czymś zastawione lub czy nie są zbyt wąskie – to ogromnie niebezpieczne w przypadku ewakuacji.

Marcin Sabat dodaje, że ważnym jest, aby zwracać uwagę także na to, jak oznaczone są wyjścia ewakuacyjne i gdzie znajdują się stanowiska służb medycznych.

Na pewno jest trudno o tym pamiętać, gdy wchodzimy na stadion na „mecz o wszystko” – mówi Marcin Sabat. – Ale przede wszystkim trzeba pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i zachowywać spokój. Największe ryzyko dla uczestnika następuje podczas wchodzenia i wychodzenia z imprezy. To podczas zapełniania stadionu Hillsborough w 1989 r. doszło do tragedii, która pochłonęła 96 ofiar, a blisko 800 osób zostało rannych.

Organizatorzy, firmy ochrony oraz służby porządkowe są odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników – wynika to wprost z przepisów prawa. Będąc na miejscu wydarzenia warto sprawdzać, czy dobrze się wywiązują ze swoich obowiązków – od tego zależy Twoje bezpieczeństwo, zdrowie bądź nawet życie.

O firmie Seris Konsalnet

Największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024