Wojciech Nowicki zachęca dzieci do trenowania lekkiej atletyki
– To wielka frajda brać udział w takich wydarzeniach. I jednocześnie zazdrość, bo w czasach, gdy ja zaczynałem to takich imprez nie było – mówił podczas kolejnej osłony akcji „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski w rzucie młotem. W zawodach w Białymstoku wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci.
W sumie we wrześniu odbędzie się szesnaście takich zawodów, a cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W zawodach biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat.
– Widać po tych dzieciakach, że mogą pokochać sport. Na pewno większość z nich nie będzie mistrzami w lekkiej atletyce, ale dzięki aktywności fizycznej mogą być zdrowsze i bardziej szczęśliwe – dodał Nowicki.
W trakcie sportowej rywalizacji na stadionie w Białymstoku z dziećmi spotkali się także inni znani lekkoatleci – sprinter Maksymilian Klepacki, płotkarz Damian Czykier i biegaczka długodystansowa Katarzyna Jankowska.
– Dzieci mają szanse osiągnąć to, co my, jeśli popularyzacja sportu będzie na wysokim poziomie. Jest tu sporo młodzieży i wierzę, że część z nich będzie nadal trenować – mówił Klepacki.
– Poprzez takie imprezy rodzice mogą zachęcać dzieci do brania udziału w takich zawodach. Rodzi się w nich motywacja do dalszej pracy i treningu. Jestem przekonana, że obecność sportowców dobrze wpływa na dzieci. Zachęcam rodziców do tego, by czynnie uczestniczyły razem z dziećmi w takich zajęciach – dodała Jankowska.
Czykier podkreślał, że zawsze będzie chętnie wspierał takie inicjatywy, jak „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”. – Aktywnie wspieram promocję sportu, a w szczególności lekkoatletykę. Warto jest trenować, bo sport uczy bardzo wielu cech charakteru, które są potrzebne w dorosłym życiu – mówił.
Wszystkie zawody cyklu organizowane są na wzór dużych imprez dla profesjonalnych lekkoatletów, z odpowiednią oprawą audiowizualną. – Imprezy sportowe są uzupełnione o serię wydarzeń promujących i popularyzujących pozytywny wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka o nazwie „Strefa Młodego Olimpijczyka”, gdzie dzieci i młodzież mogą sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, ale także choćby w wiedzy na temat hymnu Polski – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Szczególnym celem cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).