Wirtualna tablica SDIP już działa. Dzięki niej łatwiej zaplanujesz podróż z ZTM
Na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego uruchomione zostały nowe funkcje. Są to adnotacje, dzięki którym każdy może zapoznać się z informacjami o bieżącym ruchu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą sprawdzić za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, tramwaj lub trolejbus oraz czy interesujący ich kurs zostanie zrealizowany.
Pasażerowie przeglądając rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM mogą już sprawdzić aktualne informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. – Testujemy nowość, która ułatwi zarówno planowanie przejazdów, jak i samo podróżowanie – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Funkcjonalności działają zarówno na komputerze, jak i w wersji mobilnej. Oznacza to, że nawet stojąc już na przystanku, każdy na swoim telefonie może sprawdzić i następnie zdecydować, czy czekać na wybrany autobus, czy jednak poszukać innego połączenia – dodaje Michał Wawrzaszek.
Nowe funkcjonalności na stronie internetowej umożliwiają internautom pozyskanie dwóch rodzajów informacji. Po pierwsze, każdy może sprawdzić, za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, tramwaj lub trolejbus wybranej linii na konkretny przystanek. Po drugie, na bieżąco będą aktualizowane informacje o ewentualnie odwoływanych kursach danej linii.
Gdzie znaleźć aktualne informacje?
Obydwie informacje dostępne są w tym samym miejscu. Są one publikowane na stronie internetowej z rozkładem jazdy danej linii po wybraniu konkretnego przystanku. Rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek podaje przykład: – Wystarczy wejść na naszą stronę internetową z rozkładami jazdy. Najpierw wybieramy interesującą nas linię, np. autobus M4. Następnie, po ewentualnym kliknięciu „Aktualny rozkład jazdy” – bo ten krok nie zawsze ma miejsce – wybieramy interesujący nas przystanek, np. Środula Osiedle. I to właśnie na tej podstronie znajdziemy interesujące nas informacje – wskazuje.
Adnotacja o najbliższym przyjeździe autobusu, tramwaju lub trolejbusu znajduje się u góry strony tuż pod numerem wybranej linii. Wartość podawana jest w minutach a obok niej znajduje się napis „Najbliższy odjazd”. Natomiast informacja o ewentualnym odwołaniu konkretnego kursu jest prezentowana poprzez przekreślenie jego minut oraz oznaczenie ich na czerwono. Dodatkowo, adnotacja pojawia się również pod godzinami odjazdów aktualnego dnia – w sekcji „Wszystkie kursy dnia:
Wraz z wdrożeniem tych funkcjonalności, ZTM zaprzestał publikowania informacji o odwołanych kursach na profilu na Facebooku. Przypomnijmy, że te i inne informacje podróżni wciąż mogą pozyskiwać dzwoniąc na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (nr tel.: 800 16 30 30) oraz – będąc już na wybranych przystankach – sprawdzając informacje wyświetlane na elektronicznych tablicach informacyjnych.
Każdego dnia roboczego na zlecenie ZTM realizowane jest ponad 20 tys. połączeń w 56 gminach. – To z racji skali naszej działalności oraz ze względu na zdarzenia losowe i niezależne od nas, niektóre z kursów nie mogą ostatecznie zostać zrealizowane. W 2022 r. nasi przewoźnicy zrealizowali ok. 99,5% zleconej im pracy przewozowej. Teraz te „pół procenta” będziemy oznaczać na naszej stronie internetowej – dodaje Michał Wawrzaszek.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).