Silesion.PL

serwis informacyjny

Wieża widokowa do obserwacji ptaków przy Zbiorniku Goczałkowickim została uroczyście otwarta

Otwarcie wiezy widokowej w Wisle Malej 1

Otwarcie wiezy widokowej w Wisle Malej 1

Wieża widokowa do obserwacji ptaków przy Zbiorniku Goczałkowickim została uroczyście otwarta. Ceremonia, w trakcie której oficjalnie przecięto wstęgę, odbyła się 25 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Tym samym zainaugurowany został również już trzeci sezon lęgowy ptaków na sztucznej wyspie na Jeziorze Goczałkowickim tzw. Ptasiej Beczce”.

Wieża obserwacyjna z widokiem na „śląskie morze” zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Umiejscowienie wieży jest nieprzypadkowe, to właśnie w Wiśle Małej nieopodal ujścia Wisły do Zbiornika Goczałkowickiego rozpościera się najlepszy widok na wyspę „Ptasią Beczkę” i górski krajobraz. Platforma wybudowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL i oddano ją do użytku z początkiem nowego roku.

Platforma widokowa to idealne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na „Ptasiej Beczce” – sztucznej wyspie wybudowanej pod koniec 2020 r. dla rybitw rzecznych. Punkt obserwacyjny to również dogodne miejsce do podziwiania lokalnego krajobrazu Beskidów. Z wieży można korzystać niespełna cztery miesiące, jednak już teraz możemy powiedzieć, że wpisała się na mapę atrakcji ziemi pszczyńskiej. Wieża ma również aspekt praktyczny, pomaga w pracy badawczej ornitologów i służy w monitorowaniu bezpieczeństwa na zbiorniku przypomniała Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Utworzenie infrastruktury turystycznej, w ramach której w sąsiedztwie punktu obserwacyjnego powstał także parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży, realizuje jedno z kluczowych zadań projektu i ma służyć edukacji na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły poprzez bezpośredni i czynny kontakt z przyrodą.

LIFE VISTULA jako przykład innowacyjnego podejścia do ochrony przyrody

W otwarciu wieży widokowej wzięli udział przedstawiciele instytucji współfinansujący projekt – Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele samorządów zaangażowanych we współpracę przy realizacji projektu LIFE VISTULA.

– Pragnę podziękować RDOŚ Katowice realizacji tego projektu. To już drugi projekt LIFE, którego beneficjentem koordynującym jest katowicka regionalna dyrekcja i jest to sytuacja wyjątkową w skali ogólnopolskiejmówił w trakcie spotkania Andrzej Muter, kierownik wydziału LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dodał:Projekty LIFE służą przede wszystkim przyrodzie, ale też współpracy. Na przykładzie LIFE VISTULA to połączenie jest wzorcowe – współpraca organizacji ekologicznej razem z organem ochrony przyrody. Chciałbym, aby większość projektów LIFE było organizowanych w oparciu o ten model.

Wstęgę na wieży przecięli również gospodarze miejsca, na terenie którego zlokalizowana jest wieża – Barbara Bandoła, starosta pszczyńska i Dariusz Skrobol – burmistrz Pszczyny.

– Przez cały czas, kiedy projekt był realizowany, wspieraliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Cieszę z tej inicjatywy. Przy drodze między Pszczyną a Strumieniem pojawił się bezpieczny parking z tak dużą atrakcją jak wieża widokowa. Ptaki upodobały sobie „Ptasią Beczkę”, czyli miejsce stworzone przez człowieka, a dzięki wieży widokowej możemy ten ptasi gwar obserwować – podkreśliła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Gwar na wyspie, czyli Ptasi Dzień Ziemi

Ptasi Dzień Ziemi kontynuowany był podczas konferencji na temat projektu LIFE VISTULA, która odbyła się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Strumieniu. W trakcie prelekcji opowiedziano o podstawowych działaniach zrealizowanych w ramach projektu oraz przybliżono dotychczasowe wyniki i sukcesy monitoringu kolonii lęgowych rybitwy rzecznej, ślepowrona i mewy czarnogłowej. W ramach prelekcji omówiono również miejsce wieży widokowej na mapie atrakcji turystycznych gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.

LIFE.VISTULA.PL to projekt prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 5,5 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024