Silesion.PL

serwis informacyjny

Wielkie sprzątanie koryta rzeki Mlecznej – Dzień Ziemi w dzielnicy Zarzecze w Katowicach

Dzien Ziemi w Zarzeczu 2021

Dzien Ziemi w Zarzeczu 2021

Po raz drugi mieszkańcy południowej dzielnicy Zarzecze połączą siły w celu zrobienia porządków  w jednej z najbardziej zielonych rejonów Katowic. W sobotę 23 kwietnia organizowany jest Dzień Ziemi w Zarzeczu, podczas którego lokalni działacze posprzątają koryto rzeki Mlecznej. Dzięki współpracy rady dzielnicy z MPGK Katowice do dyspozycji sprzątających ustawiony zostanie kontener na odpady, a ochotnicy wyposażeni zostaną w worki i ochronne rękawice.

Razem w trosce o wyjątkowe walory dzielnicy Zarzecze!

Dzień Ziemi na Zarzeczu zaplanowany został na 23 kwietnia i organizowany jest z inicjatywy radnych dzielnicy, którzy już po raz drugi integrują społeczność w tym szczególnym celu, jakim jest dbanie o przyrodę. Działacze za swój cel wyznaczyli tym razem uprzątnięcie koryta rzeki Mlecznej, ciągnącego się od łąk przy tunelu na ul. Tunelowej aż do mostu na Grota Roweckiego, oraz obszarów w jej pobliżu, które w tym momencie są zanieczyszczone odpadami.

Pomimo tego, że dzielnicę Zarzecze nadal charakteryzuje podmiejski klimat, gdzie w dużej mierze przeważają tereny zieleni i lasy, a jej obszar jest naturalnym szlakiem wędrówki zwierząt m.in. saren, jeleni czy bażantów, to coraz większą uciążliwością staje się wszechobecne zanieczyszczenie odpadami komunalnymi i budowlanymi. Jako lokalni działacze i radni chcemy, aby nasza dzielnica zachowała swoje wyjątkowe walory, dlatego inicjujemy akcje sprzątania szczególnie newralgicznych pod tym kątem miejsc, jakimi jest np. rzeka Mleczna i jej otoczeniemówi Katarzyna Tomala-Masny, przewodnicząca rady dzielnicy i dodaje: Do dołączenia do akcji zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców, którym zależy na dbaniu o środowisko i zachowaniu tej szczególnej zalety Zarzecza, jakim jest natura.

Na terenie całej dzielnicy znajduje się dużo śmieci, które zalegają na terenach zieleni już od dłuższego czasu. Każdy, kto będzie chciał może już od 22 kwietnia przywieźć z dalszych terenów dzielnicy zebrane odpady do kontenera MPGK ustawionego na skrzyżowaniu ulicy Sandacza i Kanałowej w Zarzeczu.

Wspólna akcja sprzątania rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00 i dla chętnych zakończy się ogniskiem
przy Miejskim Domu Kultury Południe na ul. Pawła Stellera 4.

Opony, kierownice, kable, okna – przegląd Dnia Ziemi 2021

Pierwszy zarzeczański Dzień Ziemi odbył się w 2021 r. i cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wskazywali na potrzebę kontynuacji i organizacji cyklicznych akcji sprzątania dzielnicy.

Do zainicjowania lokalnego Dnia Ziemi zainspirował mnie rodzinny spacer po lesie. Znalazłam wówczas oponę, w której ptaki zbudowały swoje gniazdo. Był to jednocześnie niezwykły i smutny widok mówi Sylwia Bernacka, jedna z inicjatorek i przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Zarzecze oraz dodaje: Niestety pomimo organizowania proekologicznych akcji nadal w społeczeństwie pokutuje błędne przekonanie, że odpady budowlane i wielkogabarytowe, a czasem również komunalne można wyrzucić w lesie lub przy drodze. Dlatego, podobne działania mają nie tylko aktywizować, ale też edukować na temat ekologii i dbania o przyrodę.

Opony, kierownice, kable, a nawet okna – wszystkie te rzeczy udało się zgromadzić w ramach zeszłorocznej akcji. Część z tych odpadów zalegała w lesie od kilkudziesięciu lat, zaczynając tworzyć z nim i jego mieszkańcami osobne ekosystemy, które z tego względu ciężko było posprzątać. W efekcie ciężkiej i wspólnej pracy uzbierany został pełen kontener śmieci, a las zyskał nowe oblicze.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author