Silesion.PL

serwis informacyjny

Wielka Warszawska 2020

„Dla prawdziwego warszawiaka najważniejsze są trzy daty: ślubu, Powstania i… Wielkiej Warszawskiej” to stwierdzenie wygłosił Julian Jabłkowski, zagrany wspaniale przez Wiesława Michnikowskiego w kultowym serialu z lat 80. „Jan Serce”. Ta najważniejsza jesienna gonitwa jest do dziś dla wielu mieszkańców Warszawy jednym z wyznaczników stołecznej tożsamości. Bywanie na niej zawsze było w dobrym tonie.

Tak więc, czy już wszyscy znają datę Wielkiej Warszawskiej? 11 października na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Tegoroczna Wielka Warszawska będzie 107. w historii i 75. na Służewcu. W jej trakcie, na dystansie 2 600 m, zmierzą się konie z Polski i z zagranicy o zawrotną sumę ponad 220 000 PLN!

Wielka Warszawska ma ponad stuletnią tradycję. Ustanowiona została w 1895 roku przez ówczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego. Tworzona na wzór francuskiej Grand Prix de Paris, z czasem stała się międzynarodową gonitwą porównawczą, otwartą dla trzyletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej, bardziej przypominającą swoimi warunkami, a także terminem rozgrywania (przełom września i października) Prix de l’Arc de Triomphe, czyli Nagrodę Łuku Triumfalnego w Paryżu.

Wśród sławnych zwycięzców tej gonitwy należy wymienić:

  • Aschabada, syna słynnego Rulera, który jako pierwszy z polskich koni wygrał Wszechrosyjskie Derby w Moskwie (1887 r.). Hodowcą obu wspaniałych ogierów był hrabia Ludwik Krasiński, założyciel istniejącej do dziś Stadniny Koni Krasne,
  • fenomenalnego, trójkoronowanego Intensa, trenowanego przez Krzysztofa Ziemiańskiego, który wygrał z miejsca do miejsca o 5 długości. To do niego należy najlepszy czas – 2’40,1″ – w Wielkiej Warszawskiej, będący aktualnie jednocześnie rekordem toru na dystansie 2600 m,
  • sensacyjną zwyciężczynię z roku 2018 Rain and Sun, trenowaną przez Janusza Kozłowskiego. Klacz miała przedostatnie notowania (14:1). O zwycięstwo miały rywalizować dwa mocne ogiery, jednak po dosyć solidnym i równym tempie w dystansie doszło do ostrej rozgrywki na ostatnich 200 m, górą niespodziewanie były klacze. Sun and Rain wygrała wyprzedając drugą Santa Klarę o 0,5 długości.

Już 30 września poznamy ostateczną listę koni, które powalczą w słynnej gonitwie o miano najlepszego.

Podczas Wielkiej Warszawskiej nie zabraknie oczywiście typowej dla tego miejsca elegancji. Tradycyjnie, jak co roku, odbędzie się Konkurs na najpiękniejszą stylizację lat 20. w kapeluszu, fascynatorze lub innym nakryciu głowy.

Wielka Warszawska – 11.10.2020

Tor Wyścigów Konnych Służewiec

ul. Puławska 266

Bilety:www.ebilet.pl

TOR WYŚCIGÓW KONNYCH SŁUŻEWIEC

Prestiżowe gonitwy i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że od 80 lat tor przyciąga nie tylko rzesze warszawiaków, ale także turystów z kraju i z zagranicy. Zaprojektowany w dwudziestoleciu międzywojennym przez wybitnego architekta II Rzeczpospolitej Zygmunta Plater-Zyberka został otwarty w czerwcu 1939 roku. Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu to jeden z najpiękniejszych torów na świecie, który nadal zachwyca wspaniałą architekturą i przyrodą.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author