Silesion.PL

serwis informacyjny

Weź PIT w swoje ręce – przekaż procent podatku i uratuj przed samotną starością

Badania wskazują, że aż 58% seniorów mieszka samotnie, a 26% odczuwa osamotnienie*. To sprawia, że częściej chorują, przestają być samodzielni i przedwcześnie odchodzą. Czasem niewiele trzeba, aby podarować tak wiele. Przekazanie 1,5% podatku przy rozliczaniu PIT za ubiegły rok do 30 kwietnia br. może wesprzeć walkę z ich samotną starością. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do podarowania 1,5% podatku na rzecz stałych odwiedzin u samotnych seniorów oraz Telefonu Zaufania dla tych, którzy mają potrzebę porozmawiania z psychologiem.

Do końca lutego pracodawcy przekazują PIT pracownikom, a ci mają obowiązek rozliczenia podatku do końca kwietnia. Wiele osób rozlicza swój dochód automatycznie za pomocą strony internetowej, nawet nie sprawdzając, czy i komu przekazują 1,5 proc. swojego podatku. Szkoda, bo zamiast oddawać z powrotem do fiskusa, mogą przekazać go organizacji, która rozwiązuje realne problemy społeczne np. seniorów. Jednym z problemów, który najbardziej doskwiera seniorom, to samotność. Przyjaciele umierają, młodzi budują własne życie, a telefon dzwoni do nich coraz rzadziej. Według danych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z raportu „Samotność wśród osób 80+” wynika, że dla 94% badanych relacje z bliską rodziną są ważne. Co więcej, wśród osamotnionych seniorów, 13% to osoby, które nigdy nie wychodzą z domu*.

“Drobne” z rozliczenia podatku mogą mieć kolosalne znaczenie

Do 30 kwietnia 2024 r. należy złożyć rozliczenie podatkowe za rok ubiegły. Chociaż każdy podatnik ma możliwość przekazania swojego 1,5% podatku na OPP, nie każdy z tej możliwości korzysta. Według danych Ministerstwa Finansów w zeszłym roku deklaracje złożyło 21,3 mln osób, z czego tylko 12,7 mln przekazało 1,5% podatku na cele społeczne. To daje aż 8,6 mln podatników, którzy w ten sposób nie wsparli żadnego celu dobroczynnego organizacji pozarządowej**.

Jedna z organizacji zajmujących się seniorami, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich apeluje o wypełnianie rubryki w zeznaniu podatkowym, w którym można zadeklarować organizację pożytku publicznego, której podatnik przekaże 1,5% swojego dochodu. Organizacja poprzez długofalowy wolontariat towarzyszący w ramach Programu „Obecność” wspiera budowanie relacji niemal 800 seniorów i seniorek z wolontariuszami w 13 miastach Polski. Dzięki niemu wolontariusze raz w tygodniu odwiedzają podopiecznych Stowarzyszenia i dotrzymują im towarzystwa. Seniorów i wolontariuszy łączą niekiedy wspólne pasje, a czasami starsze osoby stają się także wsparciem dla odwiedzających ich młodych ludzi. Program działa w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Gnieźnie, Świdniku i Tarnowie. W 2023 r. zaczął funkcjonować także w Legionowie i Wałbrzychu, a m.in. dzięki zeszłorocznemu procentowi z podatków, w styczniu 2024 r. również w Pabianicach.

Stowarzyszenie prowadzi równolegle także ogólnopolski Telefon Zaufania dla tych, którzy mieszkają poza tymi ośrodkami. Tylko w ciągu zeszłego roku organizatorzy Telefonu Zaufania spędzili ok. 440 godz. na dyżurach na infolinii dla osamotnionych osób starszych i ok. 100 godz. dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera. 

Nasz Telefon Zaufania dzwoni niezwykle często. Obsługują go psychologowie, którzy są nieocenionym wsparciem dla osób starszych, osamotnionych. Z naszych badań wynika, że aż 59% seniorów potrzebuje z kimś porozmawiać o tym, jak się czuje, a 48% odczuwa brak towarzystwa*. Dane te przerażają, przecież dotyczy to osób starszych, naszych babć, dziadków, rodziców, cioć i wujków czy sąsiadów, których mijamy lub wiemy, że mieszkają obok nas. Zarówno Telefonem, jak i Programem „Obecność” staramy się odpowiadać na jedną z największych epidemii tego wieku:  samotność. Starsze osoby bardzo potrzebują uwagi, wysłuchania i obecności drugiego człowieka, o czym każdego dnia przekonują się nasi wolontariusze – tłumaczy Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Podatek, który czyni cuda

Aby “wziąć PIT w swoje ręce” i zdecydować, na kogo warto przekazać procent podatku, zachęcają również osoby działające na co dzień społecznie, jak wolontariuszka Hanna Czech z Lublina. – Nasza relacja daje mi bardzo dużo. Wiem, że oprócz rodziców czy chłopaka, to pani Krysia jest osobą, do której zawsze mogę zadzwonić. Zawsze mi doradzała i robi to nadal. Pani Krysia jest dla mnie nieocenionym wsparciem i wspaniałym kompanem do rozmowy. Dzięki niej czuję się potrzebna – mówi wolontariuszka Hanna ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Dlaczego 1,5% jest tak ważne?

Tylko 1,5% przekazanego podatku przy rozliczaniu PIT, a tak wiele może zdziałać. W zeszłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały 1,53 mld zł od 12,7 mln podatników, którzy podzielili się nim w sprawozdaniu rocznym za 2022 r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, jest to jednak tendencja spadkowa. Rok wcześniej procent podatku przekazało 15,9 mln podatników, czyli o 3,2 mln osób więcej. Według ekspertów powodem były zmiany w systemie podatkowym w formie Polskiego Ładu, np. część osób w ogóle nie płaci podatku, więc nie przekazuje też 1,5% dla OPP. Jednakże dzięki zeszłorocznej zmianie z 1% na 1,5% organizacje pozarządowe otrzymały w 2023 r. jeszcze więcej środków niż wcześniej, bo aż 1,5 mld zł.

Każdy podatnik może wspomóc organizacje pożytku publicznego, które działają dla celów społecznych, takich jak wsparcie seniorów w samotności, składając coroczne zeznanie podatkowe. Wystarczy, wchodząc na gov.pl lub program do rozliczania PIT, wpisać w deklaracji w odpowiedniej rubryce nr KRS, należący do danej OPP. Warto pamiętać, że w przypadku organizacji pozarządowych liczy się każda złotówka.

Więcej informacji o akcji na stronie: www.malibracia.org.pl/procent

Wsparcie dobroczynnego celu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich jest możliwe w ramach zeznania podatkowego – wystarczy w odpowiedniej rubryce wskazać nr KRS: 0000160750.

* Dane pochodzą z raportu „Samotność wśród osób 80+”. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przez Instytut Badań Pollster Accorp, Sp. z o.o. (Warszawa, marzec 2023).

** Dane na bazie statystyk Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczeń PIT w 2023 r. za rok 2022.

***


Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024