Silesion.PL

serwis informacyjny

Najczęściej finansowane kredytem auta używane. Średnia wartość zaciąganej pożyczki to 38 000 zł

Opel Astra był najczęściej kupowanym na kredyt samochodem używanym w sieci autocentrów AAA AUTO w 2023 roku, a 38 proc. kupujących w ten sposób częściowo finansowało zakup wybranego auta, zaciągając średnio 38 000 zł kredytu. Jednocześnie, większość z nich wraz z samochodem wybierała 12-36 miesięczne ubezpieczenie Carlife przed ewentualnymi wadami mechanicznymi lub elektrycznymi. Takie dane udostępnili eksperci AAA AUTO podsumowując statystyki sprzedaży samochodów z drugiej ręki w polskiej sieci dealera.

Z danych AAA AUTO wynika, że w 2023 roku przeciętna cena samochodu finansowanego kredytem wynosiła 50 500 zł. To więcej niż mediana cen aut używanych na rynku wtórnym w całym 2023 roku, która według raportu Barometr AAA AUTO wynosiła 29 700 zł. Przeciętna długość czasu na jaki kupujący zapożyczali się w 2023 r. to 61 miesięcy, czyli nieco ponad 5 lat. Najwięcej samochodów finansowanych kredytem miało silniki diesla – 66,5 proc. Auta z silnikami benzynowymi stanowiły zaś 33,4 proc., a pozostały udział należał do aut elektrycznych.

„W obecnych czasach inflacji, rosnących kosztów życia i niedoboru na rynku nowych pojazdów, dla coraz większej liczby kierowców samochody używane stają się alternatywą dla zakupu nowego auta, zwłaszcza młode. Pod względem komfortu użytkowania różnica między nowymi a prawie nowymi używanymi samochodami jest niewielka. Większość z nich jest jeszcze na gwarancji producenta, ich zużycie jest niezauważalne, a cena znacznie korzystniejsza. Niektóre roczne czy dwuletnie egzemplarze są tańsze o 30–40 proc. w porównaniu z cenami aut nowych. Poza tym, im młodsze jest auto, tym mniej pieniędzy trzeba wydać na jego utrzymanie po zakupie. To zasada, którą rozumie coraz więcej potencjalnych nabywców używanego samochodu. Z tego też powodu rośnie wielkość zakupów samochodów używanych na kredyt. Bardziej opłaca się wziąć kredyt na auto, które potencjalnie ma przed sobą okres dłuższej eksploatacji bez napraw, niż oszczędzać na zakupie taniego auta u schyłku jego żywotności. Może ono bardzo szybko zamienić się w skarbonkę ze względu na ryzyko częstych i kosztownych napraw” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

TOP 10 najczęściej finansowanych kredytem aut używanych w sieci AAA AUTO w Polsce w 2023 r:

  1. Opel Astra
  2. Kia Sportage
  3. Škoda Octavia
  4. VW Passat
  5. Dacia Duster
  6. Opel Insignia
  7. VW Golf
  8. Renault Megane
  9. BMW 3
  10. Nissan Qashqai

Alternatywa dla nowego auta ma jeszcze dwie istotne zalety – brak konieczności oczekiwania na samochody oraz możliwość dokonania wyboru nie tylko spośród kilku modeli jednej marki, ale także spośród modeli wielu innych producentów, w dodatku cały proces może zająć zaledwie kilka godzin. W tym także zawarcie ubezpieczenia, ponieważ każdy wiarygodny dealer aut używanych oferuje ubezpieczenie od awarii elektrycznych i mechanicznych aż do 36 miesięcy oraz udziela dożywotniej gwarancji legalnego pochodzenia samochodu. Przykładem jest ubezpieczenie Carlife, które chroni przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z zakupem samochodu. Dostępne opcje ubezpieczeń są bardzo elastyczne i umożliwiają ubezpieczenie zarówno starszych samochodów, nawet 20 lat od pierwszej gwarancji producenta, jak i nowych, a limit świadczeń ubezpieczeniowych za każde zdarzenie ubezpieczeniowe może wynosić do 4 000 zł

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024