W Opolu ruszyły finały AMP w piłce ręcznej. Mistrzowie z kompletem zwycięstw
W piątek w Opolu wystartowały finały Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej. W pierwszym dniu po dwa spotkania grupowe wygrały ekipy m.in. obrończyń tytułu z AWF Warszawa czy ubiegłorocznych złotych medalistów z AGH Kraków.
Na Opolszczyźnie ruszył prawdziwy maraton piłki ręcznej. Przez trzy dni po 16 żeńskich i męskich zespołów, reprezentujących łącznie 20 uczelni, powalczy o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Po dwie drużyny wprowadziły do finałów Politechnika Łódzka, AWF Kraków, SGGW Warszawa, AGH Kraków, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Wrocławska, UMCS Lublin oraz gospodarze zawodów. Tegoroczna edycja finałów szczypiornistek i szczypiornistów jest organizowana przez AZS Politechniki Opolskiej. W czwartkowy wieczór, w obecności m.in. prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego cz rektora Politechniki dr. hab. inż. Marcina Lorenca, dokonano uroczystego otwarcia mistrzostw, a już w piątkowy poranek finalistki i finaliści rozpoczęli zmagania grupowe.
– To był dzień obfity w spotkania. U mężczyzn było więcej jednostronnych pojedynków, zaś w turnieju kobiecym więcej wyrównanych, ale to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w sobotę – zastrzega Tomasz Wróbel, prezes AZS Politechniki Opolskiej.
Swoje pierwsze spotkania na tym etapie rozgrywek wygrali m.in. zawodnicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Grający w grupie D szczypiorniści z Małopolski, którzy rok temu wygrali AMP w piłce ręcznej, w piątek pokonali kolejno 28:17 Politechnikę Rzeszowską oraz 25:18 UMCS Lublin.
– Bardzo fajnie i przyjemnie nas ugoszczono w Opolu, zresztą jak co roku. Naprawdę, znamy to miejsce i miasto „od podszewki”. Trzeba połączyć dobrą zabawę z super piłką ręczną. To już mój siódmy rok na AMP-ach. To dla mnie duże wydarzenie. Co roku chętnie przyjeżdżam na ten turniej ze swoją drużyną. Szanuję to widowisko pod względem atmosfery i charakteru – opowiada Adrian Ziaja z AGH Kraków.
– Zaczęliśmy mistrzostwa od zwycięstwa z Politechniką Gdańską (30:18), ale w drugim meczu, niestety, AGH Kraków była od nas silniejsza. Podobnie było wcześniej w lidze. Niefrasobliwość, niewykorzystane sytuacje spowodowały, że rywale nam odskoczyli. Troszeczkę zabrakło czasu, aby odrobić straty. Fajnie przyjechać tu po całym sezonie, spędzić wspólnie weekend, poświętować i pocieszyć się piłką ręczną. Zabawa zabawą, ale wszyscy grają tutaj o zwycięstwo – zaznacza Jacek Stachowicz, gracz UMCS Lublin.
W rywalizacji kobiet jedno zwycięstwo po dwóch meczach grupy C mają szczypiornistki gospodarzy. Kobieca ekipa Politechniki Opolskiej najpierw uległa 10:18 Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, by w drugiej serii gier pokonać 18:12 Politechnikę Wrocławską.
– Lubię te turnieje za energię i sympatię do sportu. Można też pograć więcej poza sezonem piłki ręcznej. Traktujemy mistrzostwa jak najbardziej poważnie. Chcemy powalczyć przynajmniej o medal w klasyfikacji uczelni technicznych. W tym roku zebrałyśmy silniejszą ekipę i chcemy tym bardziej pokazać, że nie jesteśmy byle jaką drużyną – mówi Nicole Chmielewska z Politechniki Opolskiej.
Dwie wygrane na swoim koncie mają natomiast mistrzynie z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Stołeczne szczypiornistki w drugim meczu grupy D pokonały 18:13 wicemistrzynie z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Podczas tegorocznych finałów AMP w piłce ręcznej AZS będzie wspominał swoich wybitnych sportowców sprzed lat. Nagrody dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika będą nosić imiona Alfredy Ograbek – najlepszej polskiej bramkarki lat 50., zawodniczki AZS Katowice i AZS AWF Warszawa, oraz Władysława Twardo – wybitnego szczypiornisty AZS Warszawa sprzed wojny, uczestnika Powstania Warszawskiego i organizatora konspiracyjnych rozgrywek, który później odbudowywał polski i akademicki sport.
Rozgrywki grupowe (a następnie pierwsze mecze fazy pucharowej) są przeprowadzane w czterech opolskich halach – w Stegu Arenie, Toyota Park, hali Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii miejscowej Politechniki, a także w hali Gwardii. W pierwszej z nich odbędą się także niedzielne półfinały oraz spotkania o medale.
Partnerami finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w Opolu są Totalizator Sportowy, miasto Opole oraz Województwo Opolskie. Patronat nad turniejem objęły PGNiG Superliga oraz KPR Gwardia Opole.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w Opolu
Faza grupowa kobiet
Grupa A
1. Politechnika Łódzka
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Grupa B
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Grupa C
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Rzeszowski
3. Politechnika Opolska
4. Politechnika Wrocławska
Grupa D
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
4. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu
Faza grupowa mężczyzn
Grupa A
1. Politechnika Opolska
2. Politechnika Śląska w Gliwicach
3. Politechnika Łódzka
4. Uniwersytet Rzeszowski
Grupa B
1. Uniwersytet Zielonogórski
2. Politechnika Warszawska
3. Politechnika Wrocławska
4. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Grupa C
1. Uniwersytet Warszawski
2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
3. Politechnika Poznańska
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Grupa D
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Politechnika Gdańska
4. Politechnika Rzeszowska
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).