W Opolu rusza finałowy turniej AMP w piłce ręcznej. Rektor Politechniki w składzie gospodarzy
W piątek w Opolu startuje trzydniowy maraton piłki ręcznej na wysokim poziomie. Po 16 żeńskich i męskich drużyn, łącznie z 20 uczelni, powalczy o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Tytułów najlepszych bronią Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.
– Piłka ręczna jest bardzo ważną dyscypliną dla mieszkańców miasta i naszej uczelni. Jako gospodarze chcemy stanąć na wysokości zadania i powalczyć o jak najwyższe miejsce – deklaruje Tomasz Wróbel, prezes AZS Politechniki Opolskiej (organizatora finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn) oraz dyrektor ds. sportowych miejscowego KPR Gwardia, który na co dzień występuje w PGNiG Superlidze mężczyzn. Zawodnicy tej ekipy w dużej mierze będą stanowić o trzonie opolskiej Politechniki podczas weekendowych finałów AMP w piłce ręcznej. W barwach gospodarzy wystąpią m.in. Wiktor Kawka, Jakub Ałaj, Mateusz Lellek, Mateusz Wojdan, Michał Milewski, Łukasz Kucharzyk czy Paweł Stempin. Zespół w trakcie AMP poprowadzą również grający na co dzień w Gwardii Adam Malcher i Mateusz Jankowski. – Tradycyjnie w naszym składzie znajdzie się także rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc, wielki sympatyk piłki ręcznej – dodaje Wróbel.
Złota wywalczonego na Górnym Śląsku (męskie finały AMP 2022 odbyły się w Siemianowicach Śląskich i w Sosnowcu) broni ekipa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mistrzowie sprzed roku pewnie awansowali do finałowej rywalizacji, zwyciężając w półfinale rozgrywanym w Rzeszowie. W Opolu AGH Kraków rozpocznie zmagania w grupie D od spotkań z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniką Gdańską i Politechniką Rzeszowską. Co ciekawe, krakowianie to jedyni z ubiegłorocznych medalistów męskich finałów AMP w piłce ręcznej, którzy znaleźli się w gronie 16 najlepszych ekip. Poza nimi wysokie aspiracje zgłaszają też inne drużyny. W grupie C zagra m.in. Uniwersytet Warszawski, najlepszy zespół stołecznego półfinału. Najskuteczniejszym zawodnikiem podczas eliminacji na Mazowszu został Kacper Wawszczak, król strzelców ubiegłorocznych finałów AMP.
– Oczywiście, że gole cieszą, ale zawsze będę przedkładał dobro zespołu nad indywidualne osiągnięcia. AMP-y to bardzo nieprzewidywalny turniej, gdzie ciężko jest cokolwiek zakładać. Jest wiele ekip, które mają naprawdę niezłych zawodników. My z pewnością będziemy chcieli poprawić siódme miejsce z 2022 roku, ale żeby myśleć o tym, najpierw musimy wyjść z grupy – przypomina Wawszczak, występujący na co dzień w I-ligowym AZS UW Warszawa, który na finiszu, przez porażkę z Jurandem Ciechanów, zaprzepaścił możliwość awansu do Ligi Centralnej (druga najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce).
Prawdziwa „grupa śmierci” szykuje się natomiast w pierwszej fazie finału AMP kobiet. W grupie D zagrają zeszłoroczne mistrzynie z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i wicemistrzynie z UMCS Lublin. Stawkę uzupełniają Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, który był drugi w warszawskim półfinale.
– W poprzednich dwóch latach zdobyłyśmy wicemistrzostwo, więc do Opola jedziemy po złoto, a przynajmniej po medal. Zdajemy sobie jednak sprawę, że już na początku w grupie czeka nas ciężkie zadanie. W naszym zespole zagrają m.in. Edyta Byzdra (wicemistrzyni kraju z MKS FunFloor Lublin) czy grające w przeszłości w PGNiG Superlidze, ale studiujące obecnie na UMCS zawodniczki – opowiada Gabriela Tomczyk z UMCS Lublin, królowa strzelczyń finału AMP 2022 w Chorzowie oraz tegorocznego półfinału w Siemianowicach. – Wiadomo, że na AMP-ach człowiek chce się pokazać, ale z drugiej strony traktuję tę rywalizację jako zabawę czy okazję do wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi – dodaje.
Początek trzydniowych finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w piątek, 26 maja. Dzień wcześniej, w obecności prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, Rektora Politechniki dr. hab. inż. Marcina Lorenca i innych zaproszonych gości odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy. Także podczas niej AZS będzie wspominał swoich wybitnych sportowców sprzed lat. Nagrody dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika będą nosić imiona Alfredy Ograbek – najlepszej polskiej bramkarki lat 50., zawodniczki AZS Katowice i AZS AWF Warszawa, oraz Władysława Twardo – wybitnego szczypiornisty AZS Warszawa sprzed wojny, uczestnika Powstania Warszawskiego i organizatora konspiracyjnych rozgrywek, który później odbudowywał polski i akademicki sport.
Po dwie drużyny wprowadziły do finałów Politechnika Łódzka, AWF Kraków, SGGW Warszawa, AGH Kraków, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Wrocławska, UMCS Lublin oraz gospodarze zawodów. Rozgrywki grupowe i pierwsze mecze fazy pucharowej zostaną przeprowadzone w czterech opolskich halach – w Stegu Arenie, Toyota Park, hali Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii miejscowej Politechniki, a także w hali Gwardii. W pierwszej z nich odbędą się także niedzielne półfinały oraz spotkania o medale.
Partnerem finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w Opolu są Totalizator Sportowy, miasto Opole oraz Województwo Opolskie. Patronat nad turniejem objęły PGNiG Superliga oraz KPR Gwardia Opole.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w Opolu
Faza grupowa kobiet
Grupa A
1. Politechnika Łódzka
2. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Grupa B
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Grupa C
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Rzeszowski
3. Politechnika Opolska
4. Politechnika Wrocławska
Grupa D
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
4. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu
Faza grupowa mężczyzn
Grupa A
1. Politechnika Opolska
2. Politechnika Śląska w Gliwicach
3. Politechnika Łódzka
4. Uniwersytet Rzeszowski
Grupa B
1. Uniwersytet Zielonogórski
2. Politechnika Warszawska
3. Politechnika Wrocławska
4. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Grupa C
1. Uniwersytet Warszawski
2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
3. Politechnika Poznańska
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Grupa D
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Politechnika Gdańska
4. Politechnika Rzeszowska
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).