Silesion.PL

serwis informacyjny

W Katowicach przy ul. Mikołowskiej 44 powstanie centrum pomocy dla osób samotnych

Katowice ul. Mikołowska 44

Katowice wychodzą naprzeciw potrzebom osób samotnych. W należącej do miasta kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44, powstanie centrum pomocy dla osób samotnych, w skład którego wejdzie pierwsze w Polsce bistro socjalne. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Fundacja Wolne Miejsce, z którą miasto Katowice podpisało stosowną umowę. Dzisiaj, 11 sierpnia, Katowice przekazały Fundacji klucze do obiektu.

– Dla miasta Katowice, a miasto jest niczym innym jak wspólnotą mieszkańców, sprawy związane z seniorami i samotnością są ogromnie istotne. Samotność dzisiaj jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą trzeba walczyć. Chcemy jako miasto tworzyć kluby seniorów, chcemy kreować ruchy senioralne i doprowadzić do tego, żeby seniorzy nie zostawali w domach – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. – Utworzenie całego kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. Mam nadzieje, że czas funkcjonowania tego obiektu będzie czymś, czym miasto i Fundacja Wolne Miejsce będą się mogły szczycić. Dziękuję i gratuluję Fundacji ciągłego rozwoju, którego przez lata działalności dokonała i skuteczności w zajmowaniu się problemami związanymi z walką z ubóstwem i kwestiami senioralnymi – dodaje wiceprezydent.

Centrum dla osób samotnych będzie się mieściło przy ulicy Mikołowskiej 44, w bezpośredniej bliskości ścisłego centrum miasta. Miasto Katowice podpisało umowę najmu parteru i pierwszego piętra w budynku, z Fundacją Wolne Miejsce, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. 11 sierpnia doszło do uroczystego przekazania kluczy przez wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna jest jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiada Fundacja Wolne Miejsce. W centrum znajdą się sale gimnastyczne przeznaczone np. do ćwiczeń dla seniorów oraz poradnie terapeutyczne i psychologiczne. Dodatkowo w budynku uruchomiona zostanie pierwsza w Polsce restauracja socjalna – Bistro Spichlerz, w której potrzebujące osoby będą mogły się posilić.

– Będzie to wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta. Będziemy gotować z sezonowych produktów, z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zero waste – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. – Ponadto zorganizujemy tu coś na kształt centrum senioralnego, wpisującego się w założenia polityki miasta w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych. Ważna jest dla nas aktywizacja seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas np. w formie potańcówek – dodaje prezes.

W ramach adaptacji pomieszczeń pod kompleks powstaną również miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne. Jak zapowiadają przedstawiciele, pierwsze aktywności w kompleksie mają zostać zorganizowane pod koniec października.

Katowice dla osób samotnych

Katowice prowadzą wiele działań prewencyjnych skierowanych do różnych grup społecznych. Wśród nich można wymienić chociażby program „Srebrny telefon” dla katowickich seniorów. To infolinia dla seniorów, dzięki której można uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób starszych oraz realizowanych programów na terenie naszego Miasta. „Srebrny Telefon” dla Seniora działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Informacje są udzielane pod numerem 32 251 69 00. W ciągu ubiegłego roku katowiccy seniorzy skorzystali ze srebrnego telefonu 1580 razy.

W Katowicach działa też 8 Dziennych Domów Pomocy Społecznej (DDPS), które są ośrodkami wsparcia przeznaczonymi dla osób samotnych lub osób w rodzinach, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy, a są jej pozbawione lub rodzina takiej pomocy nie może zapewnić. Domy te działają w różnych dzielnicach naszego miasta (np. Dębie, Koszutce, os. Tysiąclecia, Załężu, Zawodziu), otwarte są 5 dni w tygodniu i świadczą zarówno usługi bytowe, opiekuńcze, zdrowotne, jak i wspomagające. Ich działanie wspiera 8 Popołudniowych Klubów Społecznościowych. Kluby m.in. organizują zajęcia dla seniorów o charakterze hobbystycznym, towarzyskim, rekreacyjnym oraz organizacją spotkania ze specjalistami różnych dziedzin. Łącznie na prowadzenie obu typów tych placówek miasto Katowice przeznaczyło w swoim budżecie w 2023 r. kwotę ponad 3,6 mln zł.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

1 thought on “W Katowicach przy ul. Mikołowskiej 44 powstanie centrum pomocy dla osób samotnych

  1. Super temat. Seniorzy to tesz ludzie, a jak często się o nich zapomina. Pan Białkowski podjął ważny temat s jakże ludzki. Dzięi Mu za to.

    P.S.
    mam propozycję na nazwę domu seniora OAZA SENIORA
    WYSPA SENIORA

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *