Silesion.PL

serwis informacyjny

W Katowicach na ul. Pszczyńskiej zatrzymano busa z 18 nielegalnymi imigrantami

W Katowicach na ul. Pszczyńskiej zatrzymano busa z 18 nielegalnymi imigrantami

fot Śląska Policja

Wczoraj (23 sierpnia) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Sosnowcu wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach udaremnili próbę przewiezienia 18 cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 16 mężczyzn i 2 kobiety. Wśród nich były także trzy osoby nieletnie w wieku 5, 8 i 11 lat. Osoby nie posiadały przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w naszym kraju. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt krótkotrwały obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

Pojazdem kierował 35-letni obywatel Ukrainy, pomagał mu jego 39-letni rodak. Mężczyźni próbowali przewieźć nielegalnych migrantów w busie do innych krajów Europy zachodniej. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów z Katowic przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

Akcja, której efektem jest powstrzymanie nielegalnego procederu, to wynik błyskawicznej i skoordynowanej pracy służb mundurowych. Wczorajszej nocy dyżurny katowickiej komendy Policji otrzymał cenną informację od Straży Granicznej dotyczącą możliwości wjazdu busa przewożącego nielegalnych imigrantów na teren Katowic. W odpowiedzi na to, mundurowi szybko wytypowali potencjalną trasę przejazdu pojazdu przez miasto.

Po północy na ulicy Pszczyńskiej, patrol katowickiej drogówki namierzył poszukiwany pojazd i przeprowadził skuteczną interwencję. Przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu towarów, bus okazał się przewozić osiemnastu cudzoziemców. To odkrycie nie tylko zakończyło nielegalną podróż, ale również zapobiegło dalszym działaniom przemytników.

W Katowicach na ul. Pszczynskiej zatrzymano busa z 18 nielegalnymi imigrantami fot Slaska Policja
fot Śląska Policja

Jednak to nie koniec historii. Podczas procedury identyfikacji zatrzymanych okazało się, że 34-letni kierowca busa posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. To oznacza, że nie tylko za nielegalny przewóz ludzi odpowie przed wymiarem sprawiedliwości, ale także za złamanie orzeczonego przez sąd zakazu. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Kryminalni z komisariatu V w Katowicach przejmą sprawę i przeprowadzą dochodzenie.

Cała sprawa nie ogranicza się jedynie do zatrzymania busa i kierowcy. Proceder nielegalnego przekraczania granic Polski oraz organizacja całego przedsięwzięcia to zagadnienia, którymi zajmą się funkcjonariusze Straży Granicznej w Sosnowcu. Policja przekazała im wszystkie zatrzymane osoby, aby wszczęto stosowne postępowanie wyjaśniające.

Kierowcy usłyszą dzisiaj zarzut z art. 264 § 3. Kodeksu Karnego tj. kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto w stosunku do Ukraińców zostanie sporządzony wniosek do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Syryjczycy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu (art. 264 § 2 Kodeksu Karnego). Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Dzisiaj wszyscy zostaną przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Od początku roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 16 osób w związku z organizowaniem i przemytem osób. Zatrzymano także prawie 350 cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę państwową wbrew przepisom.

źródło: Śląska Policja/ Śląska Straż Graniczna

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *