Silesion.PL

serwis informacyjny

Krasnalka Krystynka stanęła przed Teatrem Śląskim w Katowicach

Krasnalka Krystynka stanęła przed Teatrem Śląskim fot. UMK

Wspólne odsłonięcie Krasnalki Krystyny. W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m. in. córka - Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda, zas. dyr. Wydziału Promocji UM Wrocławia Alfred Wagner fot. UMK

Niewielkie rzeźby krasnali to symbol Wrocławia, w liczbie stale rosnącej, umieszczane są w tym mieście od 2005 roku. Teraz jeden z nich stanął obok Teatru Śląskiego w Katowicach. To krasnalka Krystynka.

– To rzeźba, która stanowi także upamiętnienie bardzo mocno związanej z Katowicami Krystyny Bochenek – autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn. W przestrzeni miasta mamy już mural upamiętniający Krystynę Bochenek, w Galerii Artystycznej znajduje się jej popiersie, teraz dołącza do tego wrocławskiego krasnalka, która jest jednocześnie symbolem śląskich Krystyn, każdego roku spotykających się, by razem obchodzić swoje święto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w okolicach Teatru Śląskiego, gdzie rzeźba została postawiona każdego roku spotka się z katowickimi Krystynami w okolicach ich imienin.

Krasnalka Krystynka stanęła przed Teatrem Śląskim fot. UMK
Krasnalka Krystynka stanęła przed Teatrem Śląskim fot. UMK

Organizatorem tego wydarzenia oraz Ogólnopolskich Zjazdów Krystyn jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek w Katowicach. – Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który w marcu 2023 roku odbył się we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd Miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn Świętej Pamięci wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – tłumaczy Krystyna Gaczek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Rzeźbę przekazał osobiście Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.  Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie przed Teatrem Śląskim przy ul. Warszawskiej 2 w Katowicach.

– To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę – dodaje Krystyna Szaraniec, prezes honorowa Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m. in. córka – Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, a także dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda oraz zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia Alfred Wagner. Uroczystość zakończył koncert jazzowy w wykonaniu Krystyny Durys z Gdańska, który odbył się w sali Kameralnej Teatru Śląskiego.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek powołane zostało na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca corocznie, począwszy od 1998 roku, spotykają się, by wspólnie przeżywać osobiste święto.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *