Silesion.PL

serwis informacyjny

W Gliwicach pieszy zderzył się z… autobusem komunikacji miejskiej

Policja radiowoz

Policja radiowoz

Niestety, codziennie na naszych drogach czyhają niebezpieczeństwa. Wychodząc do pracy, szkoły czy na zakupy, często o tym nie myślimy. Niemniej jednak należy być ostrożnym, aby powrócić do domu cało i zdrowo.

Dziś rano na oznakowanym przejściu przy rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach doszło do nietypowej kolizji. Pieszy zderzył się z… autobusem komunikacji miejskiej. Kwestię, kto bardziej zawinił – pieszy czy kierowca, rozstrzygnie sąd. Jednakże, najważniejsze w tej sytuacji jest to, że nastolatkowi nic się nie stało. Choć był o krok od tragedii…

Dla przestrogii i refleksji publikujemy film zarejestrowany przez kamerę monitoringu i jednocześnie przypominamy: piesi mają nie tylko prawa, ale i obowiązki. Przede wszystkim muszą sprawdzić, czy wejście na „pasy” jest bezpieczne. Kierowcy z kolei, zbliżając się do przejść, muszą zwolnić!

Film o pogorszonej rozdzielczości – w celu anonimizacji

Obowiązki kierowcy przy przejściu dla pieszych:

 • Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.
 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak, aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.
 • Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.
 • Nie należy omijać, bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.
 • Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.
 • Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni

 • Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego.
 • Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu.
 • Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Czego pieszym nie wolno…

 • Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych.
 • Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu.
 • Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

źródło: Śląska Policja

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024