Silesion.PL

serwis informacyjny

W dniach 9-11 grudnia 2023 odbędzie się Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Slaski Festiwal Nauki To Wydarzenie Promujace Nauke Wsrod Mieszkancow Fot. KAW

Śląski Festiwal Nauki to wydarzenie promujące naukę wśród mieszkańców fot. KAW

Po raz pierwszy będą to aż 3 dni naukowych wrażeń! W dniach 9-11 grudnia odbędzie się siódma już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Edycja wyjątkowa, bo będąca jednocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

– Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń odbywających się w mieście i przyciąga tysiące osób udowadniając, że nauka niejedno ma imię i jest niezbędna, by rozumieć i udoskonalać otaczającą nas rzeczywistość. W tym roku festiwal ma wyjątkowy wymiar, bo będzie stanowił także rozpoczęcie obchodów związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Katowice staną się w przyszłym roku wielkim laboratorium, a do przeprowadzenia badań i eksperymentów zaprosimy nie tylko środowisko akademickie i uczniów katowickich szkół, ale także chcemy wyjść z naszymi propozycjami do każdego, bez względu na wiek i poziom wykształcenia. Już dziś zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach, które w związku z tym będą się odbywały przez cały rok na terenie miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przygotowuje ponad 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, a w programie znajdzie się blisko 1000 aktywności naukowych. Na festiwalu nie zabraknie także nowości. Wśród nich nowe strefy specjalne, czyli strefa motorsportu oraz strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król. Z myślą o najmłodszych uczestnikach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE powstanie Strefa pn. Dzieci budują Miasto Nauki. Poprzez zabawę rozbudzona zostanie u najmłodszych uczestników festiwalu ciekawość poznawcza oraz zostaną oni zachęceni do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki. Program 7. ŚFN KATOWICE będzie budowany w oparciu o ścieżki tematyczne Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

  • Klimat i środowisko
  • Zdrowie i jakość życia
  • Przemysły przyszłości
  • Innowacje społeczne
  • Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe
  • Kreacja i krytyka 

Ponadto w tegorocznej edycji festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.

Wśród gości specjalnych festiwalu pojawi się m.in. prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, w tym wskaźników emisji dwutlenku węgla. Pracownik Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii. Jego najbardziej znana książka to „There is No Planet B” (jest autorem określenia „Nie ma planety B”). Ponadto festiwal będzie okazją do porozmawiania z psycholog Maria Rotkiel czy prof. Krzysztofem Zanussim.

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnymUczestnicy muszą się jednak zarejestrować – indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9–11 grudnia 2023 r. (wejście na teren Festiwalu). Planowany termin uruchomienia rejestracji na wydarzenie to koniec września 2023 r. Na niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne. Z uwagi na ograniczone miejsce, będzie prowadzona dodatkowa rejestracja. Konieczne będzie wówczas najpierw zarejestrowanie się na udział w wydarzeniu (wejście na teren festiwalu z wykorzystaniem wejściówki), a następnie rejestracja na udział w poszczególnych aktywnościach (tych, które tego wymagają). Planowany termin uruchomienia rejestracji na wydarzenia to koniec października 2023 r.

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki KATOWICE będzie jednocześnie weekendem otwarcia obchodów  Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Obu okolicznościom towarzyszyć będzie hasło: „Nauka da nam przyszłość”.

W związku z tym wydarzeniem w grudniu 2023 r. Katowice zamienią się w prawdziwe epicentrum nauki i sztuki. Stanie się tak za sprawą absolutnie wyjątkowego widowiska otwierającego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Uroczystości rozpoczną się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, która ze względu połączenie klimatu, architektury i historii, stanowi najlepszą lokalizację dla tak kosmicznego wydarzenia. Publiczność zebrana na uroczystości otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024  będzie świadkiem widowiska muzyczno-naukowego przygotowanego przez twórców związanych bezpośrednio z naszym regionem.

W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Za muzyczną oprawę wydarzenia odpowiedzialny będzie Miuosh – producent muzyczny i  jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop. Warstwę liryczną opracowuje Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Reżyserii podejmie się dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka. To będzie fascynujący miks muzyki, wiedzy i sztuki, który otworzy przed uczestnikami wydarzenia bramy do niezwykłego roku 2024. To wyjątkowa okazja, by stać się częścią historii nauki w Katowicach.

Główny program całoroczny jest budowany wokół 50 tygodni EMNK, z których każdy będzie koncentrować się na temacie poświęconym ważnemu problemowi o znaczącym wpływie na nasze życie. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, jak również sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.

W programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne, m.in.:

  • 12–15 czerwca 2024 – międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
  • czerwiec–wrzesień 2024 – European Science in the City Festival – inicjatywę komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
  • czerwiec 2024 – EU Talent Fair – europejską inicjatywę targów pracy dla naukowczyń i naukowców,
  • wrzesień 2024 – europejskie finały EUCYS: European Union Contest for Young Scientists,
  • wrzesień 2024 – organizację TalentOn – europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń,
  • październik 2024 – Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024,
  • 6–10 grudnia 2024 – zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024